Яан Сарв

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яан Сарв
ест. Jaan Sarv
Народився 21 грудня 1877(1877-12-21)
Saru Parishd, Естонія
Помер 23 серпня 1954(1954-08-23) (76 років)
Тарту, Естонська РСР, СРСР
Поховання цвинтар Рааді
Країна  Естонія
Діяльність математик
Alma mater Тартуський університет
Гімназія Гуґо Треффнера
Заклад Тартуський університет
Діти Hans Sarvd
Нагороди
Орден Білої зірки 3 ступеня

CMNS: Яан Сарв у Вікісховищі

Яан Хеїнович Сарв (ест. Jaan Sarv, (21 грудня 1877(1877-12-21), Saru Parishd — 23 серпня 1954(1954-08-23), Тарту)) — естонський і радянський математик та педагог. Більшу частину свого життя пропрацював у Тартуському університеті. Заклав основи математичної освіти естонською мовою.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 1877 року в сім'ї фермера. Навчався у сільській школі Сару та Миністе, потім у школі Апостольської православної церкви Алуліїна (Алуксне). У 1893 році вступив до гімназії Хуго Треффнера, але наступного року був змушений покинути навчання через матеріальні труднощі. Продовжив навчання самостійно та у 1899 році повернувся до випускного класу школи. Склав випускні іспити в Юр'ївській гімназії й того ж року вступив на фізико-математичний факультет Імператорського Юр'ївського університету, спеціалізувався з математики.

Коли університет був закритий в революційні події 1905 року, перейшов на роботу до Естонської кредитної спілки у Валге. Там він очолив Валгенський демократичний союз, але невдовзі змушений був тікати з Валги. Вирушив до Парижа, де вивчав математику в Сорбонні.

У 1906 році ненадовго приїжджав до Ревеля, де писав статті для місцевих газет. У 1907 році повернувся в Юр'єв, знову вступив до університету і за короткий час закінчив його. До 1917 року викладав у кількох навчальних закладах Пильтсамаа, на робітничих курсах Естонської Олександрівської школи, у Вітебській приватній жіночій середній школі тощо.

У грудні 1918 року його товариш Петер Пилд був призначений директором створеного в Тарту на базі Юр'ївського університету Естонського національного університету і запросив Яана Сарве на роботу в університет. Коли 21 грудня 1918 року більшовики захопили Тарту, Пилд втік до Таллінна, залишивши Яана Сарве замість себе.

В цей час був розроблений статут університету і січневий бюджет. Після відступу більшовиків Сарв попросив звільнити його від керівництва університетом і відправити до Лондонської бібліотеки для самовдосконалення.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Після повернення в 1919 році був призначений завідувачем кафедри математики і фізики і екстраординарним професором, а в 1928 році — повним професором.

Захистив докторську дисертацію «Основи геометрії» в 1931 році. У 1935 році опублікував дослідження «Основи арифметики» в Працях Тартуського університету. Головним чином, викладав курси геометрії.

Яан Сарв брав участь у роботі Естонської комісії з викладання математики, де допомагав створювати естонську математичну термінологію.

Після закінчення Другої світової війни призначений завідувачем кафедри геометрії Тартуського державного університету (1951). Він вийшов на пенсію в 1954 році і помер того ж року. Похований на тартуському кладовищі Рааді.

Бібліографія[ред. | ред. код]

  • Уравнение прямой в пространстве. / Я. Х. Сарв. — Тарту: Науч. лит-ра, 1948 (тип. «Ханс Хейдеманн»). — 27 с.; 24 см. — (Ученые записки Тартусского государственного университета. Математические науки; 5)[1][2].

Література[ред. | ред. код]

  • «Eesti koolimatemaatika ajalugu» I—IV, Олаф Принц, Тарту, 1992—1994 рр.

Примітки[ред. | ред. код]