Ящірка прудка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прудка ящірка
Ящірка прудка (Lacerta agilis), самиця
Ящірка прудка (Lacerta agilis), самиця
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Sauria)
Родина: Ящіркові (Lacertidae)
Рід: Ящірка (Lacerta)
Вид: Прудка ящірка
Lacerta agilis
(Linnaeus, 1758)
LacertaAgilisIUCN.svg
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lacerta agilis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lacerta agilis
EOL logo.svg EOL: 791768
IUCN logo.svg МСОП: 157288
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 80427

Я́щірка прудка́ (Lacerta agilis) — вид ящірок родини ящіркових (Lacertidae).

Ареал[ред. | ред. код]

Залицяння прудких ящірок (лат. Lacerta agilis)

Поширена майже на всій території Європи, а також на схід до північного заходу Монголії. Виняток становлять території Піренейского півострову, західної і південно-східної Франції, більшої частини Великої Британії, Італії (тільки ізольовані колонії), європейської частини Туреччини і більшої частини Греції. Ареал проживання простягається до Азії й обмежується на сході до північного Прибайкалля і південного Забайкалля, Кавказу, на півдні Казахстану і гір східної частини Середньої Азії. На півночі її розповсюдження обмежене 60 градусом північної широти.

Самець у період спаровування

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

У прудкої ящірки світлий низ живота, а на спині є смуги. Самці зазвичай темніші і мають яскравіше забарвлення; в період спаровування вони стають зеленими. Деякі підвиди мають дуже яскраве строкате забарвлення. У довжину ящірки досягають 25 см.

Підвиди[ред. | ред. код]

Самиця Lacerta agilis argus

Зараз виділяють близько 10 підвидів прудкої ящірки, в Україні мешкають підвиди L. a. chersonensis, L. a. agilis, L. a. exigua. Підвиди західної групи (L. a. chersonensis, L. a. agilis) мають дві світлі спинні смужки, що часто розпадаються на окремі плями, або навіть зовсім відсутні, особливо у L. a. agilis (серед них зустрічаються червоноспинні особини, у яких смуги відсутні, а спина забарвлена в рівний червоний або коричнево-червоний колір). У самців цих підвидів під час шлюбного періоду в зелений колір забарвлюються тільки боки, тоді як у східних підвидів, зокрема у Lacerta agilis exigua — східної прудкої ящірки, самці можуть бути цілком зеленими, а на спині присутні три суцільні світлі смуги. Трапляються морфи: L. a. exigua immaculata concolor — самці повністю однотонно яскраво-зелені без плям, забарвленням подібні до зеленої ящірки, від якої відрізняються зеленим (а не синім) горлом і світло-зеленим (а не жовтим) черевом; L. a. agilis viridinota — дуже насиченого зеленого кольору, з плямистими боками й зеленою однотонною спиною. Підвид L. agilis agilis має багато строкатих кольорових варіацій, особливо різноманітні за малюнком ящірки з Німеччини. Південні кольорові варіації часто мають майже однотонне забарвлення; нерідко на Півдні ареалу (Кавказ, Передкавказзя, Кубань) самки теж бувають зеленими. На Приазов'ї також нерідко трапляються ящірки без плям.

Охорона[ред. | ред. код]

Прудка ящірка вважається зникаючим видом і охороняється у багатьох країнах Західної Європи, на відміну від Східної Європи, де прудка ящірка — звичайний вид. В Україні прудка ящірка є численним видом на більшій частині території.

Посилання[ред. | ред. код]