Ящірка прудка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прудка ящірка
Ящірка прудка (Lacerta agilis), cамиця
Ящірка прудка (Lacerta agilis), cамиця
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Sauria)
Родина: Справжні ящірки (Lacertidae)
Рід: Ящірка (Lacerta)
Вид: Прудка ящірка
Біноміальна назва
Lacerta agilis
(Linnaeus, 1758)
Lacerta agilis range Map cutted.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lacerta agilis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lacerta agilis
EOL logo.svg EOL: 791768
IUCN logo.svg МСОП: 157288
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 80427

Я́щірка прудка́ (Lacerta agilis) — вид ящірок родини справжніх ящірок (Lacertidae).

Ареал[ред. | ред. код]

Залицяння прудких ящірок (лат. Lacerta agilis)

Поширена майже на всій території Європи, а також на схід до північного заходу Монголії. Виняток становлять території Піренейского півострову, західної і південно-східної Франції, більшої частини Великої Британії, Італії (тільки ізольовані колонії), європейської частини Туреччини і більшої частини Греції. Ареал проживання на території колишнього СРСР — від західних меж до північного Прибайкалля і південного Забайкалля на сході, Кавказу, Казахстану і гір східної частини Средньої Азії на півдні. На півночі її розповсюдження обмежене 60 градусом північної широти.

Самець у період спаровування

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

У прудкої ящірки світлий низ живота, а на спині є смуги. Самці зазвичай темніші і мають яскравіше забарвлення; в період спаровування вони стають зеленими. У довжину ящірки досягають 25 см.

Підвиди[ред. | ред. код]

Самиця Lacerta agilis argus

Зараз виділяють близько 10 підвидів прудкої ящірки, в колишньому СРСР зустрічається 6 з них. Найзахідніший підвид по ареалу проживання носить назву Lacerta agilis agilis. У цього й іншого західного підвиду Lacerta agilis argus спинні смужки тонкі і уривчасті, або навіть зовсім відсутні, особливо у Lacerta agilis argus (серед них зустрічаються червоноспині особини, у яких смуги відсутні, а спина забарвлена в рівний червоний або коричнево-червоний колір). У самців цих підвидів під час шлюбного періоду в зелений колір забарвлюються тільки боки, тоді як у східних підвидів (переважно Lacerta agilis exigua — дрібна прудка ящірка) самці можуть бути цілком зеленими, навіть поза шлюбним періодом.

Охорона[ред. | ред. код]

Прудка ящірка вважається зникаючим видом і охороняється законом на більшій частині території Європи, на відміну від Росії, де підвид Lacerta agilis exigua вельми поширений і численний. В Україні прудка ящірка є звичайним видом на більшій частині території.

Посилання[ред. | ред. код]