Ящірка прудка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Прудка ящірка
Ящірка прудка (Lacerta agilis), cамиця
Ящірка прудка (Lacerta agilis), cамиця
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Зауропсиди (Sauropsida)
Ряд: Лускаті (Squamata)
Підряд: Ящірки (Sauria)
Родина: Справжні ящірки (Lacertidae)
Рід: Ящірка (Lacerta)
Вид: Прудка ящірка
Біноміальна назва
Lacerta agilis
(Linnaeus, 1758)
Lacerta agilis range Map cutted.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Lacerta agilis
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Lacerta agilis
EOL logo.svg EOL: 791768
IUCN logo.svg МСОП: 157288
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 80427

Я́щірка прудка́ (Lacerta agilis) — вид ящірок родини справжніх ящірок (Lacertidae).

Ареал[ред. | ред. код]

Залицяння прудких ящірок (лат. Lacerta agilis)

Поширена майже на всій території Європи, а також на схід до північного заходу Монголії. Виняток становлять території Піренейского півострову, західної і південно-східної Франції, більшої частини Великої Британії, Італії (тільки ізольовані колонії), європейської частини Туреччини і більшої частини Греції. Ареал проживання на території колишнього СРСР — від західних меж до північного Прибайкалля і південного Забайкалля на сході, Кавказу, Казахстану і гір східної частини Середньої Азії на півдні. На півночі її розповсюдження обмежене 60 градусом північної широти.

Самець у період спаровування

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

У прудкої ящірки світлий низ живота, а на спині є смуги. Самці зазвичай темніші і мають яскравіше забарвлення; в період спаровування вони стають зеленими. У довжину ящірки досягають 25 см.

Підвиди[ред. | ред. код]

Самиця Lacerta agilis argus

Зараз виділяють близько 10 підвидів прудкої ящірки, в Україні мешкають підвиди L. a. chersonensis, L. a. agilis, L. a. exigua. Підвиди західної групи (L. a. chersonensis, L. a. agilis) мають дві світлі спинні смужки, що часто розпадаються на окремі плями, або навіть зовсім відсутні, особливо у L. a. agilis (серед них зустрічаються червоноспинні особини, у яких смуги відсутні, а спина забарвлена в рівний червоний або коричнево-червоний колір). У самців цих підвидів під час шлюбного періоду в зелений колір забарвлюються тільки боки, тоді як у східних підвидів, зокрема у Lacerta agilis exigua — східної прудкої ящірки, самці можуть бути цілком зеленими, а на спині присутні три суцільні світлі смуги.

Охорона[ред. | ред. код]

Прудка ящірка вважається зникаючим видом і охороняється у багатьох країнах Західної Європи, на відміну від Східної Європи, де прудка ящірка — звичайний вид. В Україні прудка ящірка є численним видом на більшій частині території.

Посилання[ред. | ред. код]