Білоруське товариство

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Белорусское общество
Білоруське товариство
Типполітична організація
соціальна група
ЗасновникСолоневич Лук'ян Михайлович
Засновано1908
Вільнюс
Розпущено1910-ті
ІдеологіяЗахіднорусизм
Країна Російська імперія
Друкований органСеверо-Западная жизньd

Білоруське товариство (рос. Белорусское общество) — угруповання інтелігенції та чиновників, а також представників заможної частини білоруських селян, які орієнтувалися на союз з царським урядом, аби з його допомогою придбати землі польських поміщиків. Існувало в 1908 — першій половині 1910-х років. Виникло у Вільнюсі на основі товариства «Селянин». Діяльність товариства очолювало правління (10 осіб); голови — Солоневич, з серпня 1911 — Коронкевич. Друковані органи — газети «Белорусская жизнь», «Северо-Западная жизнь», «Білоруський вісник».

Tовариство орієнтувалося на західнорусизм, головним завданням вважало «розвиток у білоруській народності самосвідомості на засадах російської державності». Білоруське товариство було провідником шовіністичної політики царизму в Білорусі, отримувало субсидії від урядового адміністративно-бюрократичного апарату, підтримувало зв'язки з правими депутатами 3-й Державної думи. Намагалося дискредитувати білоруський національно-визвольний рух, викликати репресії проти газети «Наша нива». Підтримувало Столипінську аграрну реформу. На з'їзді представників села Північно-Західного краю (кінець 1908 — початок 1909 року, Вільнюс), скликаному Товариством спільно з депутатами Думи, наполягало на більш інтенсивноиу проведенні хуторизації у Віленській та Гродненській губерніях.

Під час обговорення 1909—1910 законопроекту про введення земства в західних губерніях товариство домогалося об'єднання всього «російського» (білоруського) православного населення з російськими поміщиками на платформі шовінізму для боротьби проти «польського засилля». До початку Першої світової війни пішло з політичної арени.

Література

Забавський, М. М. Білоруське товариство/ М. М. Забавський // Енциклопедія історії Білорусі. У 6 т. Т. 1: А — Белица / Білорус. енциклопедія.; Редкол.: М. В. Біч і ін.; Предмету. М. Ткачова; Худ. Е. Е. Жакевіч. — М.: БелЕн, 1993. — 494 с., [8] к.: Ил. ISBN 5-85700-074-2. — С. 359.