Субсидія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Субси́дія — фінансова або інша підтримка державними органами виробництва, переробки, продажу, транспортування, експорту, споживання товару, завдяки якій суб'єкт господарсько-правових відносин країни експорту одержує пільги (прибутки). Субсидія – це грошова допомога, що надається державою за рахунок коштів бюджету, а також спеціальних фондів юридичним особам, місцевим державним органам, іншим державам. Це вид цільової допомоги зазначеним особам, що надається за рахунок коштів бюджетів або цільових фондів. Субсидія застосовується з метою збалансування регіональних та місцевих бюджетів, зміцнення їх доходної бази та завжди передається безповоротно і безвідплатно з вищих ланок бюджетної системи нижчим ланкам для фінансування конкретних заходів та установ, тобто мають цільовий характер. Третя група - методи використання грошових коштів.

Субсидії надаються:

  • національним виробникам, які конкурують з імпортерами
  • експортерам, що конкурують на зовнішньому ринку
  • імпортерам, з метою їх підтримки або для вирішення певних питань.

За формою надання субсидії поділяються на:

  • прямі (є забороненими ВТО) – безпосередні виплати експортеру після здійснення ним експортної операції на суму різниці його витрат і отриманого ним доходу.
  • опосередковані – приховане дотування експортерів через надання податкових пільг, пільгових умов страхування, позик за ставкою нижче ринкової тощо (прямо не забороняються).

Критика[ред.ред. код]

Субсидії подовжують життя неефективних підприємств за рахунок ефективних, спотворюють структуру виробництва та придушують мобільність факторів виробництва від менш до ефективніших застосувань. Вони завдають істотної шкоди ринку та перешкоджають повнішому задоволенню потреб споживача. Чим більший обсяг державних субсидій в економіці, тим більше стоїть перепон для роботи ринку, тим більш неефективним буде ринок в задоволенні потреб споживача. Звідси, чим більше субсидії, тим нижчий рівень життя.[1]

Пов'язані терміни[ред.ред. код]

  • Субсидія легітимна — субсидія, що не дає підстав для застосування компенсаційних заходів.
  • Субсидія нелегітимна — субсидія, що дає підстави для застосування компенсаційних заходів.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ротбард Мюррей. Man, Economy, and State (вид. 2-ге). с. 1255. 
Економіка Це незавершена стаття з економіки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.