Кшатрії
Індуїзм |
---|
Близькі теми |
Категорія • Портал |
Кша́трії[1] (санскр. क्षत्रिय kṣatriya, «панівний, владний»), також ра́джан (санскр. राजन् rājan, «повелитель, пан») — одна з чотирьох варн в індуїзмі, шляхетна каста владущих воїнів, друга за значущістю після брахманів. Традиційно владущий чи військовий клас належав до цієї варни. Рама був кшатрієм з роду Сур'яванші. Також Крішна був кшатрієм з роду Чандраванші.
У стародавньому ведичному суспільстві Індії, варна особи приписувалася на основі здібностей (ґуна), поведінки (карма), та природи (свабгава).
На санскриті, термін кшатрія походить від слова кшатра, що означає «панування, владу, уряд» від кореня кші «правити, керувати, володіти». Староперське кшаятія (імператор) та ксшатра (володіння) є спорідненими термінами, так само як і перські слова шах (імператор) та шахр (місто, панування). Термін визначає шляхетний стан.
Три головні гілки касти кшатріїв є чандраванші (ті, що походять від Чандри), сур'яванші (ті, що походять від Рамикрішни та Сур'ї) і аґніванші (ті, що походять від Аґні).
- Торчинов E. A. Введение в буддологию. Курс лекций. — Санкт-Петербург : Санкт-Петербургское философское общество, 2000. — 304 с. — ISBN 5-93597-019-8. (рос.)(С.?)
- Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Курс лекцій. — К. : Либідь, 1996.
- Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Підручник. — К. : Либідь, 2000-2002-2006. — 592 с. — ISBN 966-06-0245-6.
Це незавершена стаття з історії. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |