Мантра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Мантри виписані на камінцях, Тибет

Мантра (санскр. मन्त्र, «міркування, вислів») — священний гімн в індуїзмі та буддизмі, що вимагає точного відтворення звуків, його складових. "Ман" (в перекладі із санскриту) — розум, «Тра» (в перекладі із санскриту) — підняти, відводити від тимчасового до вічного. Тобто мантра — це звук, який підносить розум до тренсцендентного! Мантра може складатися як з одного слова (наприклад — ОМ), так і з поєднання слів — ОМ ТАТ САТ! Зазвичай зустрічаються мантри на санскриті. Мантри мають ведичне, індуїстське походження, лише пізніше вони були адаптовані в буддизмі й джайнізмі. Мантри часто порівнюють з молитвами і заклинаннями. Мантри, також — основа трансцендентальної медитації та мантра-йоги.

Окрім того, що мантри записують, існує традиція у тибетському буддизмі висікати мантри на каменях, наприклад камені мані‎.

Мантри не слід плутати з молитвами і формами призначеними для словникового самонавіювання, оскільки вони можуть не мати смислового навантаження (хоча можуть і мати).[1] Не є принципово важливим і символічний аспект мантра, хоча деякі мантри мають символічний сенс, наприклад, шість складів основної мантри тибетського буддизму Ом мані падме хум співвідносяться з шістьма світами буддійської космогонії, але це швидше виняток[1].

Механізми психологічного впливу мантр вивчені слабко. Один з механізмів впливу мантр — резонансний вплив на ендокринну і вегетативну системи, таким чином за рахунок вібрації відбувається внутрішній масаж ендокринних залоз.[1]

Сакральне значення мантр[ред. | ред. код]

В індуїзмі вважається, що всі звуки і слова, використовувані людськими істотами, виражають вплив розуму на матерію. Якщо слова використовуються і організовуються людиною, що володіє знаннями в цьому питанні, то можуть формуватися так звані «слова сили» або «фрази сили». Таку людину в древній Індії називали мантракара (санскр. मन्त्रकर,\"творець мантр\"). Священні тексти містять безліч великих мантр, найвеличнішим з яких є слово «Ом» (Om symbol.svg). Мантра це не молитва, оскільки в мантрі важливий не стільки сенс, скільки точне відтворення звуків, згідно передачі.

Індуїсти вважають, що мантра — це певна форма мови, що робить істотний вплив на розум, емоції і навіть на зовнішні предмети. Ідея того, що певні слова і фрази можуть бути так само ефективні, заснована на переконанні, що будь-який рух супроводиться звуком, хоча багато рухів в природі видають звуки, недоступні людському вуху. Більш того, ці звуки насправді є словами або твердженнями, значення яких може зрозуміти лише знавець — в цьому випадку можливе розуміння «досконалого зв'язку», або опанування «універсальної мови». Далі, відповідно до того факту, що в реальному світі функція передує структурі, виголошеному слову передує думка, яка у свою чергу є творчою силою.

Суть мантр[ред. | ред. код]

Мантра — це технічний прийом, спрямований на регулювання і налаштування розуму.

Мантри — це звуки мови Всесвіту. Існує безліч мантр, кожна з яких має власні якості, ритм і дію. Звуки, що їх виголошує людина, змушують її фізичне і енергетичне тіло налаштовуватися, резонувати і синхронізуватися із своєю енергією і частотою. Поєднання звуків, резонансу і ритму мантри призводить до зміненого стану свідомості, яка встановлює образ для потоку думок. Багато що із створеного людиною проводиться її підсвідомим автоматичним програмуванням через вимовлення або промовляння слів і звуків.

Згідно з філософією буддизму, мантри мають "силу" лише після проходження посвяти і прямої усної передачі від Гуру до учня (посвяченого). Також не менш важливим елементом є повторення. Пpобудження "мантp", "мантpа-Чайтанья" - особлива тантpична пpактика, заснована на суто езотеpичному ставленні до "мантpи", звукової фоpмули, що має в індуїзмі, тибетському буддизмі сакpальний хаpактеp. Звичайне пpомовляння "мантp" в екзотеpичній пpактиці індуїзму, на думку тантpистів, лише позначає божественну пpисутність, але не pеалізує її на пpактиці. На думку Тантpи, такого використання "мантp" недостатньо, оскільки "мантpи" залишаються в такому випадку в "сплячому стані", а отже, вони неефективні для пpоцесу ініціації. Пpоцес пpобуждення мантр у Тантpі полягає в розпалюванні її матеріальними звуковими формами ментального вогню та її пеpеведення в тонкий стан, в стан "світла". Таке "пpобуждення" супpоводжуеться ефективним зіткненням присвяченого з "девата", "божеством", пов'язаним з цією мантpою, "субтильним тілом", яким вона, власне кажучи, і є. В тантpичній тpадиції "мантpи" пеpедавались тільки усно від вчителя до учня, і конкpетний спосіб пpобуждення кожної з них утримувався в суворій таємниці. Вважалося, що езотеpизм "мантp" має чисто божественне походження, і наука "мантp" була довіpена людям богами.

Кінцева мета співу мантр[ред. | ред. код]

Коли ми повторюємо мантру, ми відтворюємо вібрації Безкінечного, які розташовані поза часом і простором. Мантра є вираженням цих вібрацій в слові. Спочатку ми робимо це свідомо і вголос, потім в думках. Якщо ритм повторення правильний, і ми повністю зосереджені, то повторення відбувається само собою, а ви просто слухаєте. Внутрішня безмовність настає, коли замовкає его. Розум вібрує мовчки в досконалій гармонії з безкінечним «я». Безмовність наповнена вібрацією «Анахат». Коли ви досягаєте досконалості в практиці мантри, подібно до музиканта, що майстерно володіє своїм інструментом, ви зможете видобувати з неї радість, зцілення, співчуття або будь-який інший стан.

Визначні мантри[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Сафронов А.Г. (2016). Йога: физиология, психосоматика, биоэнергетика (російською). Харків: Ритм Плюс. с. 40. ISBN 978-966-2079-46-3. 

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Тендзин Вангьял Ринпоче. Тибетское исцеление звуком. — Перевод с англ.: СПб.: Уддияна, 2008. — 112 с. ISBN 978-5-94121-040-4 (рос.)
  • Кедруб Дже «Основы буддийских тантр», М.: Шечен 2000 – 240 стр. Перевод с тибетского и примечания Ф.Лессинга и А.Ваймана. Перевод с английского: Ф.Маликова. ISBN 5-93980-003-3 (рос.)
  • Шаланграма дас. Мантра-йога и медитация.-СПб.:Фонд физ.культуры, 2000.- 136 с. ISBN 5-93346-021-4 (рос.)