Аюрведа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Аюрведа (деванагарі: आयुर्वेद — «наука життя») — стародавня система традиційної медицини, що походить з Південної Азії[1] та нині практикується і в інших районах світу як альтернативна медицина[2]. Назва походить від слів āyu IAST — «життя» і veda IAST — «знання» санскритом[3]. Система розвинулася з часом та залишається популярною в Південній Азії[1][4].

Бог Аюрведи Дханвантарі аватара Вішну

Аюрведа містить багато елементів, описаних у всіх чотирьох Ведах. Найраніші описи системи в літературі з'явилися протягом Ведичного періоду[2][2], зокрема в таких впливових текстах з медицини як «Сушрута Самхіта» і «Чарака-самхіта»[2]. У цій системі важливе місце посідає профілактика хвороб, у тому числі опис «здорового» способу життя та наближення до природи.

Аюрведа — це медична система, яка визнає, що, зрештою, вся мудрість виникає з одного абсолютного джерела (Параматман). Здоров'я проявляється з ласки Абсолюту, що діє за допомогою законів Природи (Пракріті). Аюрведа допомагає природі, закликаючи людей жити в рівновазі з її законами й таким чином сприяючи гармонії між природою і людиною.

У Західному світі Аюрведа відносно популярна, як система альтернативної медицини, а певні її методи, такі як використання певних трав, масаж і йога, використовуються окремо, хоча ці методи й не унікальні до цієї системи[5].

А також, наразі ведуться дослідження історичного взаємозв'язку та взаємовпливу традиції йоги, расашастри та аюрведи[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б Chopra, A. S. (2003) in «Ayurveda», Medicine Across Cultures, edited by Selin, Helaine & Shapiro, H. 75-83. Kluwer Academic Publishers. United States of America: ISBN 1-4020-1166-0.
  2. а б в г Department of Ayurveda, Yoga & Naturopathy, Unani, Siddha and Homoeopathy. Ministry of Health & Family Welfare (Government of India). Архів оригіналу за 23 січня 2009. Процитовано 23 листопада 2009. 
  3. Maharishi Mahesh. Yogi on the Bhagavad-Gita, a New Translation and Commentary, Chapter 1-6. Penguin Books, 1969, p 262 (v 7)
  4. Sharma, H. M. & Bodeker, Gerard C. in Alternative Medicine (1997) (medical system). Encyclopedia Britannica 2008.
  5. A Closer Look at Ayurvedic Medicine. NIH: Focus on Complementary and Alternative Medicine, Volume XII, Number 4: Fall 2005/Winter 2006. National Center for Complementary and Alternative Medicine, National Institutes of Health. Архів оригіналу за 9 грудня 2006. Процитовано 23 листопада 2009. 
  6. Дагмар, Вуястик. Медицина, бессмертие, мокша: запутанные истории йоги, аюрведы и алхимии в Южной Азии. www.academia.edu (россійський переклад з англійської). 

Посилання[ред. | ред. код]