Історія індуїзму

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Священна гора Кайлаш в Тибеті вважається духовним місцем перебування Шиви.
Індуїзм
Категорія КатегоріяПортал Портал

Найбільш ранні відомості про практику індуїзму датуються періодом від пізнього неоліту до періоду Хараппської цивілізації (5500—2600 роки до н. е..). Вірування і практики до-класичного періоду (XVI—VI століття до н. е.) називаються «історичною ведичною релігією» або «ведизмом». Сучасний індуїзм походить з Вед, найстаршою з яких вважається «Ріг-веда», яку більшість учених датують XVI - XV століттями до н. е.

Крішна піднімає пагорб Говардхан. Барельєф VII століття в Махабаліпурам, Таміл-Наду
Крішна в танці, Національний музей, Нью-Делі

Веди в основному присвячені поклонінню різним дівам (напівбогам), зокрема Індра, Варуна та Агні, також у них міститься опис ритуалу Сома. Основною практикою ведичної релігії було вчинення жертвопринесень, званих Ягья, і повторення ведичних мантр. Стародавні ведичні традиції мають велику схожість з зороастризмом та іншими індоєвропейськими релігіями. У епічний і пуранічний періоди, приблизно у VI - II століттях до н. е. були записані перші версії епічних поем «Рамаяни» і «Махабхарати», хоча усно вони передавалися протягом багатьох століть до цього періоду. У цих епічних творах описуються історії про правителів і війнах давньої Індії, які подаються у поєднанні з релігійними та філософськими трактатами. В Пуранах описуються історії різних аватар, а також дів, їх взаємини з людьми і битви з демонами.

Початок нової епохи в історії індуїзму поклали прихід і розповсюдження по всій Індії філософії Упанішад, джайнізму, і буддистської релігійно-філософської думки. Упанішади, Махавіра та Будда вчили тому, що для досягнення мокші або нірвани, не було необхідності приймати авторитет Вед або кастову систему. Будда пішов набагато далі, оголосивши, що «Я» / душа і Бог просто не існують. Буддизм асимілював в свої вірування деякі риси індуїзму. Буддизм (або принаймні буддистський індуїзм) досяг свого апогею під час правління імператора Ашоки та імперії Маур'їв, які змогли об'єднати індійський субконтинент в одну державу у III столітті до н. е.. У II столітті до н. е. виділилися різні школи індійської філософії, як-от самкх'я, йога, ньяя, вайшешика, пурва-мімамса і веданта. Чарвака, засновник школи атеїстичного матеріалізму, з'явився в Північній Індії у VI столітті до н. е. Там індуїзм взяв гору над буддизмом і поширився по всій Індії, витіснивши буддизм за її межі.

Хоча іслам прийшов до Індії вже на початку VII століття, разом з арабськими купцями і завоюванням Сіндх, він перетворився на одну з основних релігій у пізніший період завоювання мусульманами індійського субконтиненту. Під час цього періоду буддизм остаточно прийшов у занепад, а багато індусів звернулися в іслам. Багато мусульманських правителів, таких як Аурангзеб руйнували індуські храми і переслідували індусів, а деякі, як-от Акбар, навпаки відрізнялися терпимістю. У середні століття індуїзм зазнав великі зміни, в основному завдяки відомим ачар'я Рамануджі, Мадхві, і Чайтаньї. Послідовники руху бхакті замінили абстрактну концепцію брагманізму, яку філософ Шанкара сформулював за кілька століть перед цим, емоційної і пристрасної відданістю альвара до аватару Бога, особливо до Крішни та Рамі.

Індологія як наукова дисципліна вивчення індійської культури з європейської перспективи виникла у XIX столітті, її основоположниками були такі вчені як Макс Мюллер та Джон Вудроф. Вони принесли ведичну, пуранічну та тантричну літературу та філософію в Європу та США. У той же самий час, такі суспільства як Брахмо-самадж та теософське суспільство спробували створити синтез авраамічних та дхармічних філософій. У цей період з'явилися рухи, які, бувши новаторськими, своїм корінням сягали ще у місцеві традиції. Вони були засновані на вченні певних особистостей, таких як Рамакрішна та Рамана Махарши. Видатні індійські філософи, як-от Шрі Ауробіндо та Бгактіведанта Свамі Прабгупада (засновник МТСК), переклали і представили основні тексти індуїзму за межами Індії і залучили послідовників як в Індії, так і за її межами. Інші, як-от Вівекананда, Парамахамса Йогананда також зіграли велику роль у встановленні авторитету йоги та веданти на Заході.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Энциклопедия Кольера (рос.)
  • Абрамович С. Релігієзнавство : Підручник/ С. Абрамович, М. Тілло, М. Чікарькова. -К.: Дакор, 2006
  • Лубський В.І., Лубська В.І. Історія релігій.– К.: Центр учбової літератури, 2009
  • Яроцький П. Релігієзнавство : Навчальний посібник для студентів вузів/ Петро Яроцький,; КУТЕП. -К.: Кондор, 2004