Дуб черепицевий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дуб черепицевий
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Дуб (Quercus)
Вид:
Дуб черепицевий (Q. imbricaria)
Біноміальна назва
Quercus imbricaria
Michx., 1801[1]

Дуб черепицевий[2][3] (Quercus imbricaria) — вид рослин з родини букових (Fagaceae); поширений у центрально-східній частині США.

Опис

Це листопадне дерево середнього розміру, яке зазвичай досягає 20 м у зрілості. Крона спочатку у формі піраміди, стаючи округлою. Кора чорнувата, гладка, стає пурпурно-сірою, з широкими, глибокими борознами. Листки довгасті, цілісні, не зубчасті, 7.5–15 × 2–5 см; основа ослаблена; верхівка загострена, що закінчується дрібним зубом; край трохи хвилястий; верх темно-зелений; низ блідіший і запушений; ніжка 1–1.5 см. Період цвітіння: квітень — травень. Жолуді дворічні; горіх від яйцюватого до майже кулястого, 9–18 × 10–18 мм, часто поперечносмугастий; чашечка глибиною 5–9 мм × 10–18 мм завширшки, охоплює від 1/3 до 1/2 горіха, з м'якими, що перекриваються, волохатими лусочками. 2n = 24[4][5][6].

Поширення й екологія

Поширений у центрально-східній частині США (Массачусетс, Нью-Джерсі, Нью-Йорк, Луїзіана, Північна Кароліна, Індіана, Огайо, Кентуккі, Пенсильванія, Іллінойс, Канзас, Коннектикут, Міссісіпі, Алабама, Вірджинія, Мічиган, Західна Вірджинія, Арканзас, Теннессі, Делавер, Міссурі, Айова, округ Колумбія)[4].

Населяє від помірно сухих до помірно вологих схили й височини, іноді росте в ярах і днищах; зростає на висотах 100–700 м[4][6].

Використання

Деревина не часто використовується як комерційний пиломатеріал, хоча ранні поселенці регіону часто використовували його проти оперізувального лишаю[4].

Загрози

Загрозою є грибок. Основною загрозою для Q. imbricaria є зміна клімату[4].

Галерея

Примітки

  1. The Plant List. Процитовано 27.10.2020. (англ.)
  2. Снітинський, В.; Лисак, Г.; Хірівський, П.; Мазурак, О. Найпоширеніші види деревно-чагарникової рослинності парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва Дублянський // Вісник Львівського національного аграрного університету. Серія: Агрономія. — 2018. — Вип. 22. — № 2. — С. 14–19.
  3. Листопадська, О. А.; Івашов, А. В. Дендрологічний парк Асканія-Нова як полігон з вивчення консортивних зв'язків комах-філофагів із представниками роду Quercus L. // Ecology and noospherology. — 2013. — Вип. 3–4.
  4. а б в г д Wenzell K., Kenny L., Jerome D. (2017). Quercus imbricaria. The IUCN. Процитовано 27.10.2020. (англ.)
  5. Oaks of the World. Процитовано 27.10.2020. (англ.)
  6. а б Flora of North America. Процитовано 27.10.2020. (англ.)