Засенко Юрій Олексійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:58, 24 травня 2021, створена MaryankoBot (обговорення | внесок) (оформлення)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Засенко Юрій Олексійович
Народився1 серпня 1940(1940-08-01)
Київ, УРСР
Помер19 січня 2017(2017-01-19) (76 років)
Київ
ПохованняБайкове кладовище
ГромадянствоСРСР СРСР, Україна Україна
Місце проживанняКиїв
Діяльністьредактор, філолог, критик, літературознавець, письменник, поет
Галузьфілологія, літературознавство
Alma materКиївський національний університет імені Тараса Шевченка
БатькоЗасенко Олексій Єлисейович

Засе́нко Ю́рій О́лексі́йович (нар. 1 серпня 1940(19400801) року, м. Київ — 19 січня 2017 року, там само) — головний редактор Головної редакції літературно-драматичного радіомовлення Головної дирекції програм республіканського радіомовлення УРСР, філолог, літературознавець, критик, письменник, поет.

Біографія

Юрій Олексійович Засенко народився 01.08.1940 року у м. Києві в родині Засенка Олексія Єлисейовича та Бєлковської Галини Кононівни. Батько — відомий український літературознавець, критик, письменник, перекладач, доктор філологічних наук (з 1963 р.), професор (з 1965 р.). Мати — старший інженер-геолог. Юрій Олексійович мав брата, Петра Олексійовича Засенка, який працював головним інженером у Держтелерадіо УРСР та сестру, Пічман Галину Олексіївну, що після одруження емігрувала до ГДР (Німеччина).

Під час Великої Вітчизняної війни батько Ю. О. Засенка, Олексій Єлисейович, пішов на фронт добровольцем. А він сам разом із матір'ю та братом перебували на тимчасово окупованій території, в Немирівському районі на Вінниччині. Після звільнення Києва родина повернулася до Києва, де у 1947 році Ю. О. Засенко пішов у перший клас 132 середньої школи. Тоді ж після війни з Японією та служби на Дальному Сході повернувся батько. Початкову освіту Ю. О. Засенко завершив у 92-гій середній школі у 1957 році.

Вищу освіту Ю. О. Засенко здобув у Київському Державному університеті ім. Т. Г. Шевченка, закінчивши філологічний факультет, (українське відділення) у 1962 році. Отримав спеціальність філолога та вчителя української мови та літератури. Підчас навчання (1958 р.) у складі комсомольської студентської організації їздив працювати на цілину. Фрагменти дипломної роботи за авторством Ю. О. Засенка на тему «Твори Т. Г. Шевченка у перекладах Джона Віра»[1] були опубліковані в ювілейному університетському збірнику «Голос Шевченко над миром». Володів українською, російською, польською та англійською мовами.

Після закінчення вищого навчального закладу (вересень 1962 — січень 1963 рр.) працював коректором в редакції газети «Радянська Україна».

Представник «золотої» київської молоді кінця 50-тих славної династії Засенків, син знаного батька, Шевченківського лауреата, Юрій Олексійович зростав у письменницькому будинку по вул. Велика Васильківська 6. Численні зустрічі із митцями та письменниками в них вдома змушували юнака замислюватися над причинами посилення русифікації, про залежність країни і ті кроки, які допоможуть це змінити. Як патріот і українець за переконаннями він вирішив відстоювати національні інтереси навіть тоді, коли це було ризиковано, та піддавалося жорсткій про-радянській цензурі.

Робота на радіо

У 1963 році Ю. О. Засенко розпочав свою роботу на «Українському радіо» на Хрещатику 26. У 60-ті роки колектив радіо складався з 350 фахівців, а головну редакцію очолювали 16.

15.06.1977 р. Ю. О. Засенка було призначено головним редактором Головної редакції літературно-драматичного радіомовлення Головної дирекції програм республіканського радіомовлення[2].

Юрій Олексійович був автором і ведучим радіо-інтерв'ю з багатьма відомими українськими діячами культури та письменниками. Зокрема: з Павлом Тичиною, Володимиром Сосюрою, Андрієм Малишко, Павлом Усенко, Савою Головановським, Леонідом Первомайським, Степаном та Борисом Олійниками, Любов'ю Забаштою та ін. Іх голоси та думки і досі зберігаються у фонотеці архіву «Українського радіо» завдяки тим зустрічам в ефірі.

Під редакцією Ю. О. Засенка протягом 7 років виходила радіо-передача «Погляд на життя». Її вів письменник Віталій Коротич, а згодом Володимир Яворівський. Легендарною, цікавою та завжди очікуваною була передача «Від суботи до суботи», якій у 2003 році виповнилося 20 років.

Як поет Ю. О. Засенко друкувався в журналі «Дніпро», у періодиці. На українському радіо звучали пісні на його вірші. На це митця надихнула пропозиція композитора Володимира Тилика у 1963 році. Творчі роки з 1975 року він сам називав «періодом активного сонця», коли велася співпраця з композиторами Володимиром Губою, Олексієм Семеновим, Леонідом Попернацьким. Пісні на поезію Ю. О. Засенка виконували Віталій Свирид, дует Анісімових, Марта Спіженко тощо.

В прямому ефірі проходили радіо-вистави за участю корифеїв українського театру. Редакція Ю. О. Засенка також готувала такі передачі класичного жанру, як «Поетична сторінка» і «Літературні читання».

За характеристикою від 11.03.1991 року Ю. О. Засенко «виявив себе висококваліфікованим спеціалістом, умілим організатором виробничого і творчого процесів». Зазначається, що він «відповідально ставиться до дорученої справи, принциповий та вимогливий до підлеглих, за що користується авторитетом. Приділяє багато уваги вихованню молодих журналістів. Бере участь в громадському житті колективу. Є членом Спілки журналістів УРСР».[3]

Згідно з контрактом з 20.02.1992 р. по переведенню з Держтелерадіо УРСР Ю. О. Засенка призначено заступником директора — головним редактором головної редакції літературно- драматичного мовлення творчого об'єднання мистецьких програм.[4]

З 16.05.1995 р. по переведенню з Укртелерадіокомпанії Ю. О. Засенко отримав посаду завідуючого редакцією Творчо — виробничого об'єднання художніх програм.[5]

У 2003 році, в момент виходу на пенсію, Ю. О. Засенко відсвяткував 40-карічний ювілей своєї плідної праці на радіо. На честь події газета «Говорить і показує Україна» випустила розгорнуте інтерв'ю з Юрієм Олексійовичем Засенко, в якому він розповідає про свій творчий шлях, сподівання та цікаві факти з історії Держтелерадіо[6].

Особисте життя

Ю. О. Засенко був щасливо одружений із Засенко Світланою Миколаївною (03.02. 1946 р. нар.), яку завжди вважав джерелом радості, натхнення та оптимізму. У шлюбі народилося двоє дітей: Засенко Оксана Юріївна (05.08.1964 р. нар.) та Засенко Олексій Юрійович (13.12.1979 р. нар.).

Захоплювався полюванням та рибною ловлею.

Помер 19.01.2017 року. Похований в Києві на Байковому кладовищі.

Примітки

  1. Засенко Ю. Твори Т. Г. Шевченка в перекладах Джона Віра англійською мовою / Ю. Засенко // Студент. наук. праці / Київ. держ. ун-т ім. Т. Г. Шевченка. – Київ, 1961. – Зб. 28: Голос Шевченка над світом. – С. 156-166.
  2. Наказ № 256 від 13.06.1977 р., підписаний заступником Голови Держтелерадіо УРСР І. Хропко. Збергіається в особовій справі Ю. О. Засенка від Державного Комітету Ради міністрів УРСР по телебаченню і радіомовленню.
  3. Характеристика головного редактора головної редакції літературно-драматичного мовлення Українського радіо тов. Засенка Юрія Олексійовича. За підписами Директора головної дирекції програм республіканського радіомовлення М. Меркулова та Голови профкому М. Аммосова від 11.03.1991 р.
  4. Витяг з наказу Державної телерадіомовної компанії України № 134 від 21.02.1992 р.
  5. Витяг з наказу Національної радіокомпанії України № 9-К від 16.05.1995 р.
  6. Випуск газети «Говорить і показує Україна» від 16.01.2003 року, стаття з рубрики «Штрихи до портрета»: "Юрій Засенко: «Хочу, щоб канал „Культура“ був найпопулярнішим серед радіослухачів, адже за суттю і духом він — український…»

Джерела