Вовчок соняшниковий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вовчок соняшниковий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Рослини (Plantae)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Angiosperms)
Евдикоти (Eudicots)
Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Вовчкові (Orobanchaceae)
Триба: Orobancheae
Рід: Вовчок (Orobanche)
Вид: Вовчок соняшниковий
Orobanche cumana
Wallr., 1825
Синоніми
Orobanche cernua var. cumana
Посилання
Вікісховище: Orobanche cumana
Віківиди: Orobanche cumana
IPNI: 662284-1

Вовчок соняшниковий[1][2] (Orobanche cumana) — вид рослин з родини вовчкових (Orobanchaceae), поширений у південній і східній Європі, помірній Азії та індійському субконтиненті.

Опис

Однорічна та дворічна рослина заввишки 15–40 м. Стебла 15–50 см заввишки, численні, біля основи потовщені, бурі, борошнисто-залозисті, а іноді майже голі, з небагатьма лусочками, 5–10 мм завдовжки. Суцвіття циліндричне, спочатку густе, потім довгасте, багатоквіткове. Квітки пониклі, 12–20 мм завдовжки. Віночок зовні голий, усередині під місцем виходу тичинки з волосками, колінчасто зігнутий, трубчастий, внизу білий, до зіву слабо забарвлений, з фіолетово-блакитним відгином, з дрібними, майже рівними губами, верхня губа з целокраїми або нерівно-зарубчатими лопатями, нижче зі зморшками[2].

Поширення

Поширений у південній і східній Європі, помірній Азії та індійському субконтиненті[3][4][5].

В Україні це адвентивна рослина, яка зростає на полях, городах, біля доріг — у Закарпатській обл. (Ужгородський р-н, с. Дравці), дуже рідко; у Лісостепу, Степу та Криму, зазвичай. Паразитує переважно на коренях соняшнику, де росте у великих кількостях, рідше на коренях тютюну і помідорів. Переходить також на дикорослі p. нетреби й полину)[2].

Джерела

  1. Orobanche cumana // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. а б в Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 295.
  3. Plants of the World Online — Kew Science. Процитовано 06.09.2019. (англ.)
  4. The Euro+Med Plantbase Project. Процитовано 06.09.2019. (англ.)
  5. Germplasm Resources Information Network. Процитовано 06.09.2019. (англ.)