Айстериди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Айстериди
Campanula portenschlagiana
Campanula portenschlagiana
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Айстериди
Ряди (Порядки)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Asterids
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 71274

Айстери́ди (Asterids) — підклас еудікотів, тобто справжніх дводольних рослин. Згідно із системою APG II класифікації покритонасінних, це монофілетичний таксон (клада), одна з двох головних груп еудікотів (друга — розиди). В застарілій системі Кронквіста більшість представників айстеридів належали до підкласу Asteridae.

Вік айстеридів оцінюється в 128 млн років, Cretaceous, Cornales і Ericales відхиляються через короткий час, а інші айстериди — понад 100 млн років тому. Серед айстеридів складені листи відносно рідкі, і листочки часто слабо визначені та нечіткі. Таксони з прилистками також відносно незвичайні, як і таксони з квітками без пелюсток.

Опис[ред. | ред. код]

Дерева, чагарники або частіше трави. Листки цілісні або різним чином розчленовані. Продихи 2, 4 або 6 (рідко) побічними клітинами. Членики судин з драбинчастою або простою перфорацією. Квітки маточково-тичинкові, майже завжди зрослопелюсткові. Тичинки, як правило, у кількості в однаковій з долями віночка або у меншій кількості. Стиглий пилок 3-клітинний або 2-клітинний. Оболонка пилкових зерен триборозниста або похідна від триборознистого типу. Гінецей завжди ценокарпний, мабуть, морфологічно завжди паракарпний, звичайно з 2-5, рідко 6-14 плодолистків. Насінні зачатки завжди унітегмальні, тенуінцелятні або рідко красинуцелятні. Насіння з ендоспермом та без нього.[1]

Походження[ред. | ред. код]

Ймовірно, айстериди походять від примітивних розид, скоріше за все від якихось древніх форм, близьких до сучасних деревних представників порядку Ломикаменевоцвіті.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Нечитайло В. А., Кучерява Л. Ф. Ботаніка. Вищі рослини. — Київ : Фітосоціоцентр, 2001. — С. 319. — 500 прим. — ISBN 966-7459-80-2.