Лагутенко Віталій Павлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лагутенко Віталій Павлович
Народився18 березня 1904(1904-03-18)
Могильов, Російська імперія
Помер26 грудня 1968(1968-12-26) (64 роки)
Москва, СРСР
ПохованняВаганьковське кладовище
Країна Російська імперія
 Російська республіка
 Російська СФРР
 СРСР
Діяльністьінженер, архітектор
Alma materМосковський державний університет шляхів сполучення
Брати, сестриKonstantin Pavlovitsj Lagoetenokd
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці
орден Леніна орден Вітчизняної війни II ступеня орден Трудового Червоного Прапора медаль «У пам'ять 800-річчя Москви»
Сталінська премія

Віта́лій Па́влович Лагутенко (19041969) — радянський інженер-будівельник, автор проекту перших «хрущовок» (серії К7, іноді неофіційно званих «лагутенковки») — перших багатоквартирних будинків, побудованих за індустріальною технологією. Написав дві книги з панельного домобудівництва. Дід музиканта Іллі Лагутенка.

Біографія

Народився в 1904 році в Могильові (нині Білорусь). У 1921 році переїхав до Москви і вступив на роботу старшим техніком на будівництві Казанського вокзалу, де працював під керівництвом А. В. Щусєва. У 1931 році закінчив будівельний факультет Московського інституту інженерів транспорту, після чого був призначений груповим, а пізніше головним інженером майстерні А. В. Щусєва при Московській міській раді.

У роки Німецько-радянської війни займався проектуванням бомбосховищ, маскуванням спеціальних об'єктів в Москві і відновленням зруйнованих бомбардуваннями будівель.

Після війни Лагутенко очолив першу майстерню Моспроекту. В цей час керівництвом СРСР перед будівельниками поставлено завдання створити максимально дешевий проект житлового будинку з можливістю посімейного заселення (тобто з окремими, а не комунальними квартирами). Першим етапом виконання цього завдання було впровадження ідеї індустріального панельного домобудівництва з несучим каркасом. Перші експериментальні будинки за такою технологією були побудовані в 1947 році за спільним проектом Віталія Лагутенка та М. В. Посохіна на вулиці Куусінена в Москві.[джерело?]

У 1949 році Лагутенко був призначений головним інженером НДІ Моспроекту, а в 1956 році — керівником Архітектурно-планувального управління міста Москви. Саме на цій посаді він довів до логічного завершення своє головне дітище — проект дешевого масового будинку з окремими квартирами для кожної сім'ї. Таким став будинок серії К-7. Перший дослідний будинок цієї серії був побудований у Москві на вулиці Гримау. Серія була визнана вдалою, і «хрущовки» в різних модифікаціях стали будуватися повсюдно. Спеціально для їх будівництва 31 травня 1961 року був організований Перший домобудівний комбінат (ДБК-1).

У тому ж 1961 році В. П. Лагутенко стає керівником спеціально створеного конструкторського бюро великопанельного і каркасно-панельного домобудування з тонкостінних залізобетонних елементів, де продовжував роботу з удосконалення серії К-7.

Помер в 1969 році. Похований у Москві на Ваганьковському кладовищі.

Нагороди та звання

Посилання

  • Лагутенко Віталій Павлович. // Сайт «Герои страны» (рос.).
  • Инженер Лагутенко. Портрет мастера[недоступне посилання з квітня 2019] (рос.)
  • Весною, после полета в космос (рос.)
  • Бабий век пятиэтажки (рос.)