Salix glauca

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Salix glauca
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальпігієцвіті (Malpighiales)
Родина: Вербові (Salicaceae)
Рід: Верба (Salix)
Вид:
S. glauca
Біноміальна назва
Salix glauca
Синоніми

Salix villosa D. Don ex Hook.

Salix glauca (верба сиза[1], однак часто вербою сизою називають вид Salix starkeana) — вид чагарникових рослин родини Вербові (Salicaceae), поширений у Євразії й Північній Америці. Етимологія: грец. γλαυκοϛ — «сірувато-зелений»[2].

Опис

Кущ (0.1)0.5–2(3) метри. Стебла прямі або такі, що стеляться; гілки коричневі, жовто-коричневі, сіро-коричневі або червоно-коричневі, ворсинисті чи від кошлатих до безволосих; гілочки жовто-коричневі або червоно-коричневі, від рідко до щільно ворсинистих, або від кошлатих до безволосих. Прості листки мають цілий край і форму від довгасто-яйцюватої до яйцюватої, іноді вузько довгасті, довжиною 27–82 × 6–39 мм, верхівки гострі, загострені, опуклі, або округлі, нижні поверхні запушені, верхні поверхні зазвичай злегка блискучі, іноді тьмяні, помірно ворсинисті; прилистки листоподібні або рудиментарні; черешки 1–27 мм. Суцвіття — сережки від жовтуватого до жовтувато-коричневого кольору. Тичинкові сережки 14–53 × 5–17 мм. Маточкові сережки щільно іноді слабо квіткові, тонкі, товсті, майже кулясті або кулясті, 15–83 × 7–21 мм; приквітки руді, коричневі, двоколірні, або зеленуваті, 1–3.4 мм. Плоди — густоволосі капсули 4.5–9 мм.

Поширення

Євразія (Монголія, Росія, Фінляндія, Норвегія, Швеція); Північна Америка (Гренландія, США, Канада). Також культивується. Населяє чагарникові пустища, трав'янисту тундру, і місця вздовж водотоків.

Використання

Як інші верби, S. glauca є важливим джерелом харчування для різних тварин, зокрема зимівних копитних, надаючи їм багате джерело кальцію і фосфору. Вважається помірно важливою для лосів, і в зимовий період становить більшу частину раціону американського зайця.

Корінні американці використовували частини верб, у тому числі цього виду, в лікувальних цілях, для плетіння кошиків, щоб зробити луки і стріли, а також для створення пасток на тварин.

Галерея

Примітки

  1. Кавун Е.М., Гнатюк О.М. Метод оцінки дендрологічної інвазії з боку омели білої Viscum album L. та можливості його використання // Сільське господарство та лісівництво. Екологія та охорона навколишнього середовища. — 2017. — Вип. 1. — № 6. — С. 175–185.
  2. Dictionary of Botanical Epithets. www.winternet.com. Процитовано 25 лютого 2017.

Посилання