Елізабет Голмс
Елізабет Голмс | |
---|---|
Elizabeth Holmes | |
При народженні: | англ. Elizabeth Anne Holmes |
Народження: | 3 лютого 1984 |
Вашингтон, США | |
Громадянство: | США |
Кар'єра | |
Theranos | Засновниця та генеральний директор |
Нагороди / премії | |
Освіта | Стенфордський університет[1] і St. John's Schoold |
Статки | банкрут |
Елізабет Голмс у Вікісховищі |
Елізабет Голмс (англ. Elizabeth Anne Holmes; нар. 3 лютого 1984) — американська підприємниця, засновниця скандальної збанкрутілої компанії Theranos, яку 2018 року викрили у шахрайстві.
2003 року Елізабет Голмс заснувала компанію Theranos з метою випустити компактний аналізатор крові, здатний швидко проводити складні аналізи з невеликого об'єму крові (наприклад, краплі, взятої з пальця). Постійні заяви щодо прогресу та інноваційних розробок у царині аналізу крові призвели до величезних інвестицій в компанію Голмс і надзвичайно високих оцінок її вартості[2][3]. 2015 року статки Голмс оцінювали в $4,5 млрд., а журнал Forbes помістив її на перше місце в списку найбагатших жінок Америки, що досягли успіху самостійно[4]. Проте обіцяні аналізатори крові так і не надійшли в продаж. Журналісти та наглядові органи США провели серію розслідувань, внаслідок яких діяльність Голмс та її партнерів з Theranos визнали шахрайством. Це призвело до падіння вартості акцій компанії та банкрутства самої Елізабет Голмс[5]. 2016 року журнал Fortune назвав Голмс одним із найбільших розчарувань серед світових лідерів[6].
Життєпис
Елізабет Голмс народилася у Вашингтоні, в сім'ї федерального чиновника і співробітниці конгресу США. Коли Елізабет було 9 років, сім'я переїхала до Г'юстона. Там вона відвідувала школу Сент-Джон[7]. Опісля, Елізабет деякий час жила в Китаї. Під час навчання в середній школі вона зацікавилася комп'ютерним програмуванням і розпочала свій перший бізнес, продаючи компілятори C++ в китайські університети[8].
Зі слів Голмс, вона з дитинства хотіла лікувати людей, але не витримувала вигляду крові та голок. 2002 року Голмс вступила до Стенфордського університету на хімічну інженерію[9]. Через рік вона кинула навчання і з дозволу батьків використала накопичені ними гроші на навчання як стартовий капітал для заснованої нею компанії Theranos[10].
2019 року Голмс вийшла заміж за Біллі Еванса[11]. Подружжя мешкає в Сан-Франциско[12].
Theranos
Заснування
Голмс заснувала компанію Real-Time Cures в Пало-Альто, штат Каліфорнія, з метою «демократизації охорони здоров'я»[13]. Голмс описала свій страх перед голками як мотивацію для створення технології аналізу крові, що використовувала б лише невелику кількість крові[14]. Коли Голмс презентувала ідею зібрати «величезну кількість даних з кількох крапель крові, взятих з пальця» своїй професорці медицини Філіс Ґарднер зі Стенфорда, та відповіла, що ця ідея не спрацює. Декілька інших професорів-медиків сказали Елізабет те саме[15]. Однак Голмс не здалася, і їй вдалося заручитися підтримкою декана Школи інженерії Стенфорда — Ченнінґа Робертсона[15].
2003 року Голмс перейменувала компанію в Theranos (поєднання англійських слів «therapy» і «diagnosis»)[16]. Робертсон став першим членом правління компанії і відрекомендував Голмс венчурним капіталістам[17].
Інвестиції та зростання
Голмс була шанувальницею співзасновника компанії Apple Стіва Джобса і свідомо копіювала його стиль, часто вдягаючи чорну водолазку, як це робив Джобс[18]. Під час більшості своїх публічних виступів вона говорила глибоким баритоном, хоча колишній співробітник Tharanos твердив згодом, що її природний голос був на кілька октав вищим[19]. В інтерв'ю з Мойрою Ґанн 2005 року Голмс спілкувалася набагато вищим голосом, ніж у її пізніших виступах[20][21]. Тим часом її родина твердила, що баритон Елізабет справжній[22].
До грудня 2004 року Голмс зібрала $6 млн. інвестицій[17]. На кінець 2010 року Theranos мала понад $92 млн. венчурних інвестицій[23].
Голмс керувала Theranos в «режимі повної секретності»: без прес-релізів або навіть вебсайту компанії аж до вересня 2013 року, коли компанія оголосила про партнерство з Walgreens з метою запуску в магазинах центрів збору крові[24].
Увага преси зросла 2014 року, коли Голмс з'явилася на обкладинках журналів Fortune, Forbes, T: The New York Times Style Magazine та Inc[25]. Forbes визнав Голмс наймолодшою у світі мільярдеркою, що досягла успіху самостійно і помістив її на 110 місце у рейтингу Forbes 400 2014 року[26]. Компанію Theranos оцінювали в $9 млрд. і на той час вона зібрала понад $400 млн. венчурних інвестицій[27].
Крах
Восени 2015 року компанія опинилася в центрі скандалу. В низці публікацій розкритикували аналізи Theranos як несертифіковані, і те, що компанія використовує стандартні технології проведення аналізів замість унікальних (як було проголошено), а також видає помилкові результати аналізів[28]. Першими почали досліджувати несправжність аналізів Tharanos професори медичних досліджень Джон Іоаннідіс та Елефтеріос Діамандіс і репортер-розслідувач Джон Керрейру із The Wall Street Journal. The Washington Post долучилася до критики компанії, зазначивши, що 2012 року Міністерство оборони США, яке зацікавилося аналізами Theranos, виявило проблеми з аналізами і збиралося подати запит в Управління з контролю за продуктами та ліками. Голмс попросила генерала Джеймса Меттіса втрутитися. Той заступився за компанію і через рік став членом ради директорів компанії[29].
2015 року, за версією журналу Entrepreneur, Голмс очолила список найгірших підприємців[30]. Голмс була змушена визнати, що після 10 років розробки її винаходи не працюють, а недоліки в дослідженнях потрібно було усунути значно раніше. Голмс планувала перебудувати лабораторію з нуля, щоб не допустити помилкових аналізів надалі[31].
За повідомленням газети New York Times, регулятори (Medicare і Medicaid) представили звіт обсягом 121 сторінка з описом численних порушень, виявлених під час перевірки лабораторії: починаючи з використання некваліфікованого персоналу і недотримання температурного режиму для зберігання зразків крові і закінчуючи наданням пацієнтам результатів аналізів, точність яких була недостовірною. Наприклад, за період з квітня по вересень 2015 року обладнання Theranos не видавало достовірних аналізів, що не завадило лабораторії вислати результати аналізу 81 пацієнту. У низці випадків неможливо було встановити, на якому обладнанні отримано результати, оскільки разом з власним обладнанням Theranos використовували обладнання Siemens. У доповіді йдеться, що результати власних аналізів Theranos не повинні відрізнятися від загальноприйнятих більш ніж на 20%. Водночас випадкова вибірка показала, що результати Theranos відрізняються від еталонних на 21-146%[32].
Компанія зіткнулася з низкою юридичних і комерційних позовів з боку медичних установ, інвесторів, Комісії з цінних паперів та бірж США, державних адвокатів, колишніх бізнес-партнерів, пацієнтів тощо[33]. На червень 2016 року статки Голмс знизилися з $4,5 млрд. до нуля.[34]
2015 року, на піку свого розвитку, компанія Theranos налічувала понад 800 працівників[35]. У жовтні 2016 року було звільнено 340 працівників та ще 155 працівників — у січні 2017 року[36]. 5 вересня 2018 року компанія оголосила, що розпочала процес офіційного розпуску, а решту коштів та активів розподілять між кредиторами[37].
14 березня 2018 року Комісія з цінних паперів і бірж США звинуватила компанію Theranos, її очільницю Елізабет Голмс і колишнього президента компанії Рамеша Балвані у «масовому шахрайстві»[38]. В одному з розділів скарги твердиться, що 2014 року Голмс неправдиво заявляла про те, що щорічний дохід компанії становить $100 млн., що в тисячу разів перевищує фактичну цифру — $100 тис.[39]. Голмс погодилася сплатити штраф у розмірі $500 тис., повернути решту 18,9 млн. акцій, якими вона володіла та відмовитись від контролю над компанією. Їй також на десять років заборонили бути посадовою особою чи директоркою будь-якої публічної компанії[40]. Згідно з цією угодою, якщо компанію Theranos продадуть або ліквідують в інший спосіб, Голмс не отримає прибутку від власності, поки інвесторам та іншим привілейованим акціонерам не повернуть понад $750 млн. Голмс не визнала і не спростувала звинувачення з боку Комісії з цінних паперів та бірж США[41]. 15 червня 2018 року прокурор США в Північному окрузі Каліфорнії оголосив обвинувальний акт Голмс щодо фальсифікацій і змови. Відбір присяжних для судового розгляду має розпочатися 28 липня 2020 року, а суд — у серпні 2020 року[42].
U.S. v. Holmes, et al.
31 серпня 2021 року,[43] після затримки через COVID-19 і вагітність Голмс розпочалася судова справа.[17] Якщо доведуть вину Голмс, то їй загрожує до 20 років в'язниці, штраф $250,000 і виплати за кожен підроблений тест.[43][44] Вердикт можуть винести за 13 тижнів.
Особисте життя
Голмс мала романтичні стосунки з Рамешем Балвані, індуїстом пакистанського походження, який іммігрував до Індії, а потім до США[19]. Вони познайомилися 2002 року, коли Елізабет було 18 років, й вона ще навчалась у школі. Він був на 19 років старшим за неї і на той час одруженим з іншою жінкою[45]. Проте 2002 року Балвані розлучився зі своєю дружиною[46] і 2003 року розпочав роман з Голмс, приблизно тоді, коли вона кинула коледж[45]. Хоча Балвані офіційно не був членом компанії аж до 2009 року, коли став головним операційним директором Theranos, він активно консультував Голмс щодо управління підприємством[47]. 2016 року, на хвилі розслідувань, він покинув Theranos за незрозумілих обставин. Голмс твердить, що вона звільнила його, але Балвані зазначає, що він пішов за власним бажанням[47].
Див. також
Примітки
- ↑ http://nyti.ms/26mZ7Uo
- ↑ Bloomberg - Are you a robot?. www.bloomberg.com. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Abelson, Reed (24 квітня 2016). Theranos’s Fate Rests With a Founder Who Answers Only to Herself. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Releases, Forbes Press. Forbes Announces Inaugural List Of America's 50 Richest Self-Made Women. Forbes (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Herper, Matthew. From $4.5 Billion To Nothing: Forbes Revises Estimated Net Worth Of Theranos Founder Elizabeth Holmes. Forbes (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ The World's 19 Most Disappointing Leaders. Fortune (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Abelson, Reed; Creswell, Julie (19 грудня 2015). Theranos Founder Faces a Test of Technology, and Reputation. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ This CEO's out for blood. Fortune (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Auletta, Ken. Blood, Simpler. The New Yorker (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Crane, Rachel (16 жовтня 2014). She's America's youngest female billionaire - and a dropout. CNNMoney. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Leskin, Paige. Theranos founder Elizabeth Holmes reportedly got married in secret to hotel heir Billy Evans. Business Insider. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Warren, Katie. Theranos founder Elizabeth Holmes is reportedly engaged to a 27-year-old hotel heir. Here's what we know about their relationship. Business Insider. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Arrillaga-Andreessen, Laura (12 жовтня 2015). Five Visionary Tech Entrepreneurs Who Are Changing the World. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Roper, Caitlin (18 лютого 2014). This Woman Invented a Way to Run 30 Lab Tests on Only One Drop of Blood. Wired. ISSN 1059-1028. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ а б Bilton, Nick. Exclusive: How Elizabeth Holmes’s House of Cards Came Tumbling Down. Vanity Fair (англ.). Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Theranos' Elizabeth Holmes: Young entrepreneurs need "a mission". Fortune (англ.). Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ а б в Auletta, Ken. Blood, Simpler. The New Yorker (англ.). Процитовано 21 травня 2020. Помилка цитування: Некоректний тег
<ref>
; назва «:4» визначена кілька разів з різним вмістом - ↑ O'Brien, Sara Ashley (21 травня 2018). 'Bad Blood' explores the culture inside disgraced startup Theranos. CNNMoney. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ а б Керрейру, Джон (2019). Книга «Дурна кров. Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини» (українською) . BookChef. с. 464. ISBN 978-617-7561-15-5.
- ↑ FM, Player. Episode 18-999 Unedited 2005 Interview With Elizabeth Holmes Recorded At KQED In San Francisco BioTech Nation Radio podcast. player.fm (англ.). Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Leskin, Paige. Theranos founder Elizabeth Holmes used a deep baritone voice at almost all times, but former insiders say it was faked. Business Insider. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Desta, Yohana. Theranos Founder Elizabeth Holmes’s Family Swears Her Deep Voice Is Real. Vanity Fair (англ.). Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Weisul, Kimberly (16 вересня 2015). How Playing the Long Game Made Elizabeth Holmes a Billionaire. Inc.com. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Holmes is where the heart is. The Economist. ISSN 0013-0613. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Kulwin, Noah (26 жовтня 2015). Theranos CEO Elizabeth Holmes's Five Best Cover Story Appearances, Ranked. Vox (англ.). Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Kroll, Luisa. From Bad To Worse: Forbes 400's Biggest Drop-Off Elizabeth Holmes Announces More Grim News. Forbes (англ.). Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ Elizabeth Holmes - Forbes. web.archive.org. 21 жовтня 2014. Процитовано 21 травня 2020.
- ↑ История Theranos показала, что не каждый модный стартап – новая Apple. Ведомости (рос.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ reporterEmailEmailBioBioFollowFollowReporter, Carolyn Y. Johnson closeCarolyn Y. JohnsonScience. E-mails reveal concerns about Theranos’s FDA compliance date back years. Washington Post (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Tobak, Steve (25 квітня 2016). Why Theranos CEO Elizabeth Holmes Should Be Banned. Entrepreneur (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Imbert, Fred (18 квітня 2016). Theranos CEO 'devastated' amid lab testing issues. CNBC (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Pollack, Andrew (31 березня 2016). Report Shows Theranos Testing Plagued by Problems. The New York Times (амер.). ISSN 0362-4331. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Ableson, Reed; Pollack, Andrew (18 квітня 2016). Theranos Under Federal Criminal Investigation, Adding to Its Woes. The New York Times. Процитовано 19 червня 2019.
- ↑ Herper, Matthew (1 червня 2016). From $4.5 Billion To Nothing: Forbes Revises Estimated Net Worth of Theranos Founder Elizabeth Holmes. Forbes. Процитовано 1 червня 2016.
- ↑ Carreyrou, John (11 квітня 2018). Theranos Lays Off Most of Its Remaining Workforce. Wall Street Journal (амер.). ISSN 0099-9660. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Vincent, James (9 січня 2017). Theranos starts 2017 by firing 40 percent of its staff. The Verge (англ.). Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ Carreyrou, John (5 вересня 2018). Blood-Testing Firm Theranos to Dissolve. Wall Street Journal (амер.). ISSN 0099-9660. Процитовано 20 травня 2020.
- ↑ della Cava, Marco (14 березня 2018). She was 'the next Steve Jobs.' Now, Theranos founder Elizabeth Holmes is charged with fraud. USA Today.
- ↑ Aiello, Chloe (14 березня 2018). Theranos president exaggerated the company's revenue by 1,000 times to investors, says SEC. CNBC. Процитовано 19 червня 2019.
- ↑ Thomas, Katie (14 березня 2018). Elizabeth Holmes, Theranos C.E.O. and Silicon Valley Star, Accused of Fraud. The New York Times. Процитовано 19 червня 2019.
- ↑ Salzman, Avi. Theranos: From Unicorn Hype to 'Massive Fraud'. Barron's. Процитовано 19 червня 2019.
- ↑ Theranos founder Elizabeth Holmes to stand trial in 2020. TechCrunch (амер.). Процитовано 30 червня 2019.
- ↑ а б U.S. v. Elizabeth Holmes, et al. www.justice.gov (англ.). 21 червня 2021. Процитовано 29 липня 2021.
- ↑ Electronic Case File Entry No. 756, login required
- ↑ а б Theranos Inc.’s Partners in Blood - WSJ. archive.vn. 18 травня 2018. Процитовано 23 травня 2020.
- ↑ Keiko Fujimoto Vs Ramesh Balwani | Court Records - UniCourt. web.archive.org. 12 січня 2019. Процитовано 23 травня 2020.
- ↑ а б Theranos Inc.’s Partners in Blood - WSJ. archive.vn. 18 травня 2018. Процитовано 23 травня 2020.
Джерела
- Дурна кров: Таємниці та брехні стартапу Кремнієвої долини. Джон Керрейру. 2019 рік. Видавництво: BookChef. ISBN: 978-617-7561-15-5