Комендор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:26, 12 грудня 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Комендори «Євстафія»

Комендо́р — матрос-артилерист в російському військово-морському флоті[1][2]. Слово походить від англ. commander (командер)[3] в його другому значенні: унтер-офіцер, який розпоряджається яким-небудь з'єднанням або технічним пристроєм (напр., gun commander — командир гармати). Колишні словники іноземних слів часто пояснювали слово комендор саме так: старший з обслуги при гарматі на військовому судні[4]; старший артилерійський прислужник у флоті[1][4], відзначаючи його англійське походження. У збройних силах США, в корпусі морської піхоти, існують звання, які традиційно перекладаються на українську з вживанням терміна комендор: комендор-сержант (Gunnery Sergeant)[5] та майстер-комендор-сержант (Master Gunnery Sergeant)[5][6].

У російському флоті до 1917 року слово комендор було званням матроса, спеціально підготовленого для виконання артилерійських обов'язків[7][8]. Існували звання: комендор і старший комендор[8]. Старший (перший) комендор розпоряджався наведенням гармати і пострілом, комендор (другий комендор) завідував при гарматі клином і підйомним гвинтом[9]. Готували комендорів у спеціальній школі в складі навчальної артилерійської команди[7][9].

Див. також

Примітки

  1. а б Большой словарь иностранных слов. Архів оригіналу за 20 грудня 2012. Процитовано 30 березня 2018.
  2. Ожегов С. И., Шведова Н. Ю. Толковый словарь русского языка (онлайн версия).
  3. Толковый словарь Кузнецова.
  4. а б Словарь иностранных слов
  5. а б Звания воинские
  6. Мастер комендор-сержант[недоступне посилання з квітня 2019]
  7. а б Словарь Брокгауза и Ефрона.[недоступне посилання з квітня 2019]
  8. а б Комендор // Большая советская энциклопедия : в 30 т. / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : «Советская энциклопедия», 1969—1978. (рос.)
  9. а б Морской словарь терминов.