Лафет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гармата Чернігівської фортеці на рухомому лафеті
Берегові гармати на стаціонарному лафеті (НЦ «Хортиця»)

Лафе́т (від нім. Lafette < фр. l'affut) — станок артилерійської системи, на якому закріплюється ствол гармати із затвором.

Лафет призначений:

 1. для додання ствола вертикальних і горизонтальних кутів (за допомогою механізмів наведення);
 2. поглинання енергії віддачі при пострілі (противідкотними пристроями) для передачі на ґрунт (або на підставку установки) зусиль, що виникають при пострілі; а також
 3. для пересування гармати.

Види лафетів[ред.ред. код]

Також розрізняють жорсткий і пружний (ковзний) лафети.

Будова лафета сучасних польових гармат[ред.ред. код]

Лафет складається із таких вузлів: люльки, верхнього станка, підйомного механізму, поворотного механізму, зрівноважувального механізму, нижнього станка зі станинами, ходової частини, приладів наводки (прицілів), допоміжних механізмів і пристроїв.

 • Люлька — частина лафета, призначена для опори ствола, спрямування його руху під час відкоту і накату. Через цапфи люлька опирається на верхній станок. За допомогою підйомного механізму вона може повертатися у вертикальній площині разом зі стволом, забезпечуючи вертикальну наводку.
 • Верхній станок — частина, призначена для опори змонтованих на ньому елементів хитної частини гармати (люльки, ствола з противідкотними пристроями), а також підйомного і зрівноважувального механізмів, бойового щита гармати.
 • Нижній станок — нижня нерухома частина гармати, призначена для опори обертової частини (верхнього станка з люлькою, стволом, бойовим щитом і противідкотними пристроями). Включає в себе також колісну вісь і станини. Останні в бойовому положенні розводяться, опираються сошниками в ґрунт і забезпечують стійкість і нерухомість гармати під час пострілу.
 • Поворотний механізм — пристрій, призначений для повороту верхнього станка відносно нижнього, у горизонтальній площині. Через нього здійснюється горизонтальна наводка гармати.
 • Зрівноважувальний механізм — пристрій, призначений для зрівноваження хитної частини гармати відносно цапф люльки і полегшення роботи обслузі під час вертикальної наводки. Зрівноваження здійснюється пружиною або стисненим повітрям.
 • Підйомний механізм — пристрій, призначений для повороту люльки відносно верхнього станка, у вертикальній площині. Через нього здійснюється вертикальна наводка гармати.
 • Ходова частина — колеса і механізм підресорування, який пружно з'єднує колеса з нижнім станком у похідному положенні (що важливо під час транспортування), і автоматично вимикається під час розведення станин (що важливо під час стрільби).
 • Бойовий щит — бронелист, встановлений на верхньому станку. Захищає обслугу від ворожих куль і осколків.

Верхній і нижній станки разом називаються бойовим станком — під час пострілу вони служать опорою ствола. У багатьох сучасних артилерійських систем лафети споряджаються піддоном — пристроєм для підіймання нижнього станка (зазвичай являє собою домкрат з опорою тарільчастого типу).

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]