Середній танк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:29, 11 червня 2019, створена InternetArchiveBot (обговорення | внесок) (Виправлено джерел: 0; позначено як недійсні: 1. #IABot (v2.0beta15))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам'ятник на місці боїв за перевал Дукля в ході Східно-Карпатської операції. Протистояння середніх танків: німецького Panzer IV чехословацької післявоєнної модернізації та радянського Т-34-85 післявоєнного випуску[джерело?]

Середній танк — танк багатоцільового призначення, що за деякими класифікаціями танків, котра існувала з 1920-х — 1930-тих років визначався як — бойова броньована машина, що перевершує за масою легкий танк, але поступається важкому. Крім помірної маси, характеризувався раціональним поєднанням основних бойових властивостей. З 1970-х років збройні сили провідних країн світу перейшли на класифікацію основний бойовий танк.

Визначення середніх танків

Відповідно до радянської системи класифікації до середніх танків відносилися танки, які мали бойову масу до 30 т (пізніше до 40 т) та озброєні гарматою великого калібру і кулеметами. Середні танки призначалися для посилення піхоти при прориві сильно укріпленої оборонної смуги противника. До середніх танків належали Т-28, Т-34, Т-44, Т-111, Т-54, Т-55, Т-62, M4 Sherman, Panzer IV та інші.

Танк Panzer III, який радянська історіографія відносить до середнього від початку випуску можна вважати середнім з великою натяжкою, так як ранні моделі мали масу меншу 20 тон і гармату явно невеликого калібру 37-мм, а пізні моделі перетнули межу 20 тон лише завдяки простому навішуванню додаткових бронелистів, сама ж машина залишилась практично без змін, що істотно впливало на швидкість, маневреність і інші показники, аналогічно, гармату калібру 50-мм не можна вважати гарматою великого калібру. Танк Panzer IV теж по масі перейшов межу 20 тон лише в серії «Е», а гармата хоча і була великого (75-мм) калібру, проте вона була короткоствольною, що значно знижує важливість танку при боротьбі з іншими танками, через недостатню бронепробивність.

Див. також

Література

  • Сост.: Б. А. Курков, В. И. Мураховский, Б. С. Сафонов и др. Средний танк // Основные боевые танки / Под ред. Б. С. Сафонова, В. И. Мураховского — М.: Изд. компания «Арсенал-пресс», при участии торг. дома «Радуга» (Украина), 1993. — С. 173. — 191 с. — ISBN 5-85139-004-2.

Посилання