Contra

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Contra

Contra 1987.png

Розробник Konami
Видавець Konami
Частина серії Contra
Дата випуску Family Computer
JP 9 вересня, 1985
Sharp X1
JP 1985
Game Boy
JP 9 серпня, 1991
Virtual Console
JP 4 вересня, 2007 (Wii)
JP 9 липня, 2014 (Wii U)
Жанр Біжи і стріляй
Платформи Аркада
NES/Famicom
PlayChoice-10
MSX2
ZX Spectrum
Amstrad CPC
Commodore 64
Microsoft Windows
MS-DOS
Режими гри Однокористувацька гра
Кооперативна гра

Contra (яп. 魂斗羅 (コントラ) Kontora?), розповсюджувалася в Європі і Океанії під назвою Gryzor — відеогра в жанрі біжи і стріляй, розроблена і видана компанією Konami, яка була спочатку випущена для aркaдних ігрових автоматів 20 лютого 1987 року. Домашня версія була випущена для Nintendo Entertainment System в 1988 році, разом з портами для різних комп'ютерних форматів, в тому числі MSX2. Домашні версії були локалізовані для регіона PAL під назвою Gryzor на різних комп'ютерних форматах, і також під назвою Probotector гра була випущена пізніше для NES. Contra є першою грою із однойменної серії.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Геймплей цієї частини став класичним для серії: персонаж гравця в більшості рівнів переміщується зліва направо, попутно знищуючи різноманітних ворогів — супротивників, що нападають з різних сторін, стаціонарні гармати, турелі, танк і, падаючі гранати. В кінці кожного рівня знаходиться свій оригінальний бос — особливо сильний і великий противник.

Істотним недоліком гри була складність. Після початку епохи емуляції NES почали з'являтися зламані версії гри, які дозволяли носити з собою необмежену кількість життів і щит.

Грати можна одному або вдвох, використовуючи п'ять видів зброї. Зброя і поліпшення знаходяться в контейнерах, які іноді пролітають по екрану або розташованих на місці. Щоб вміст контейнера випав, його потрібно підстрелити.

Графіка в грі — одна з найкращих на NES, і дуже якісна для 1988 року. Ця якість полягала не стільки в якості промальовування, скільки в її виконанні, в тому, як вона впливала на атмосферу гри. Спрайт героїв і ворогів мають великий розмір і хорошу анімацію.

Таке графічне виконання сприяло тому, що гравець вживався в гру. У створенні атмосфери допомагала музика — треки з ряду найкращих на приставці, прекрасно підкреслюють тон того чи іншого рівня. Самі рівні, у кількості восьми, дуже різноманітні за зовнішнім виглядом і досить різняться за способами проходження. Перший рівень пробігається в напрямку зліва направо. Другий — послідовне проходження коридорів бази з видом ззаду героя. Третій — стрибки вгору, на вершину високої скелі, що знаходиться поруч з водоспадом.

Персонажі[ред.ред. код]

 • Білл Райзер (Bill "Mad Dog" Rizer)
 • Ленс Бін (Lance "Scorpion" Bean)

Сюжет[ред.ред. код]

Передісторія гри описується в інструкції. Відповідно до неї, 12 вересня 2631 було зафіксовано падіння метеорита на архіпелаг за 20 км від Нової Зелендії. Два роки по тому, в 2633, зловмисник, відомий як Червоний Яструб (Red Falcon), закріпився на архіпелазі й планує атакувати все людство. Для його знищення на архіпелаг посилають двох бійців організації Contra: Білла Райзера і Ленса Біна [1]. В підсумку з'ясовується, що Червоний Яструб — це іншопланетянин, герої знищують його терористів, роботів та чудовиськ і атакують його серце, сховане в глибині острова. Острів вибухає, а Білл та Ленс встигають його покинути (в японській версії, в інших доля героїв стає ясною вже з продовження).

Рівні[ред.ред. код]

 1. The Jungle;
 2. Base — складається з п'яти послідовних кімнат, де ігровий процес відбувається з виглядом ззаду;
 3. Waterfall. — рівень з виглядом збоку, але вертикальною прокруткою;
 4. Base 2. — як і Рівень 2, з виглядом ззаду. Складається з восьми кімнат;
 5. The Snowfield;
 6. Energy Zone;
 7. Hanger;
 8. Alien Lair. На цьому рівні знаходиться фінальний бос — Червоний Яструб.

Зброя і бонуси[ред.ред. код]

 • Спочатку гравець починає гру з гвинтівкою, кулі якої летять з високою швидкістю. Після знищення він з'являється з нею ж.
 • '(M)' (Machinegun, кулемет) — стріляє автоматично, тому простий і зручний в обігу — не доводиться постійно і часто натискати на кнопку вогню самому. Кулі летять швидко.
 • '(S)' (Spread, Super, Shotgun або Salute) — випускає п'ять куль середньої швидкості за постріл. Кулі летять віялом, що дозволяє стріляти неточно, потрапляти по декільком цілям відразу або пошкоджувати мету кількома кулями, завдаючи великі пошкодження. Якщо на кнопку вогню натискати дуже часто, то «салют» може створювати дуже щільний потік вогню, яким можна знищити майже будь-якого ворога за секунди. На практиці така стрілянина виходить на геймпадах з кнопками Turbo (для автоматичних частих натискань). Вищеперерахована робить цю зброю ефективнішою.
 • '(F)' (Fire або Fougasse) — малоефективна зброя. Стріляє повільними згустками полум'я, які рухаються в напрямку пострілу широкими колами, захоплюючи більшу площу. У рівнях з видом ззаду воно ще менш корисна, оскільки постріли мають погану точність.
 • '(L)' (Laser) — стріляє променем, фактично, ланцюжком коротких променів, що летять із середньою швидкістю. Перезаряджається миттєво. Якщо вистрілити, коли є попередній промінь, то він зникне. При стрільбі кнопкою «турбо» виходить, що промінь завжди знаходиться перед гравцем.
 • '(B)' (Barrier) — тимчасова невразливість. Противники самі гинуть при зіткненні з гравцем.
 • 'Значок орла' вбиває всіх ворогів в межах екрану.
 • '(R)' (Rapid) — збільшує максимальну кількість куль, які летять одночасно, і їх швидкість.

Якщо перед початком гри на екрані вибору гравців набрати Код Konami, то буде отримано 30 життів.

Contra vs Probotector[ред.ред. код]

Американська версія вийшла раніше за інші, тому в Україні вона зустрічається частіше. Однак графіка в японській версії значно кращі. У пейзажі гри додана ​​анімація. Так, в першому, п'ятому та восьмому рівнях елементи заднього плану рухливі: у першому рівні тремтять листя дерев; в п'ятому рівні гілки ялинок колихаються від вітру, іноді починає йти сніг; у восьмому рівні створюється враження знаходження головних героїв усередині живого організму. У першому рівні змінена структура каменів, у третьому рівні дещо змінено водоспади. Перед завантаженням чергового рівня відображаються різні анімаційні вставки та карта острова. Закінчення японської версії дещо відрізняється від Контри, в кращий бік — острів вибухає, а головні герої встигають покинути його на вертольоті.

Гра Probotector (назва від robot і protector) була спеціально випущена для Європи. Оскільки в Німеччині було обмеження на насильство в іграх, люди в грі були замінені роботами. Також було змінено логотип гри.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Відгуки[ред.ред. код]

У 2005 році версія гри для NES потрапила на 83-у позицію списку ста найкращих ігор всіх часів за версією сайту IGN [2]. В кінці 2010 року головний лиходій гри «Red Falcon» (укр. Червоний Яструб) потрапив на 76 місце в рейтингу «100 найкращих злочинців в комп'ютерних іграх» за версією того ж сайту.

Примітки[ред.ред. код]

 1. September 12th 2631, Midnight. The latest and most powerful automatic was equipped, and the radar commanded by the Marines caught a small-size meteorite that was approaching abnormally to the earth. The meteorite fell 20km north-east of New Zealand at the gal mosquito archipelago. The command did a long-term observation of the meteorite after that.
  Two years later, on December 2633, an intruder known as Red Falcon was occupying the Gal Mosquito Archipelago and was planning the fall of mankind. Command ordered a confidetial investigation at the enemy's front base. The marine post ordered two "Contra" Soldiers Private First Class Bill Rizer and Private First Class Lance Bean. Their mission is to penetrate the insides of the enemy, destroy the front base and the entire center of operation. Bill and Lance are sent to the Gal Mosquito Archipelago.
 2. IGN's Top 100 Games

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]