Геймпад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Геймпад DualShock 4

Геймпад (англ. Gamepad) — пристрій введення для двох рук, який використовується для керування ігровим процесом відеогри, передусім на гральній консолі. Геймпади можуть бути як дротовими так і бездротовими, універсальними чи тільки для одного типу пристроїв.

Елементи керування геймпада[ред.ред. код]

  • D-pad (Direction-pad) — кнопка у вигляді хрестовини чи круга, що об'єднує в собі чотири або вісім напрямів. Призначена для управління рухом чи, у сучасних геймпадах, також для додаткових опцій (вибір відповіді в діалозі, зміна режиму і т. д.).
  • Кнопки дії (англ. Action buttons) — дають можливість взаємодіяти з об'єктами ігрового світу. Взяти, кинути, зачепитися, вистрілити і т. д.
  • Спускові гачки (Тригери) — кнопки, що розташовуються під вказівними пальцями. Часто відповідають за стрілянину. На геймпадах з'явилися із збільшенням складності ігор, щоб відокремити функцію стрільби від загальних дій. Нерідко до тригерів прив'язуються та інші функції, які зручно відокремлювати від основних функцій, прив'язаних до кнопок дії.
  • Аналоговий стік — являє собою виступаючу частину на базі контролера, від положення якої залежить результат управління. Основна функція — орієнтування в тривимірному просторі. Позбавлений будь-яких додаткових кнопок, винятком є можливість натискання на сам стік. Дана функція використовується для додаткових дій, розширюючи тим самим функціональність пристрою.
  • Службові кнопки (Start, Select, Mode, Back) — кнопки, що забезпечують контроль за самим ігровим процесом (пауза під час гри, виклик меню опцій гри, зміна режиму роботи геймпада).
  • Сенсорна панель/екран — деякі сучасні геймпади обладнані такими пристроями ведення, що дозволяє здійснювати точні маніпуляції в грі та поза нею, подібно як з тачпадом ноутбуків. Так, Dual Shock 4 має сенсорну панель, а геймпад Wii U — сенсорний екран.

Зворотній зв'язок[ред.ред. код]

У багатьох геймпадах передбачена можливість відповіді на дії гравця чи події гри (поранення, вибухи) у вигляді тактильного зворотнього зв'язку (Force feedback): вібрації, відхилення.