Відеогра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зал з автоматами для відеоігор
Демонстрація процесу проходження відеогри Saints Row 2

Відеогра́ — це гра, в ігровому процесі якої гравець використовує інтерфейс користувача, щоб отримати зворотну інформацію з відеопристрою[1]. Електронні пристрої, які використовуються для того щоб грати, називаються платформами. Наприклад, до таких платформ належать персональний комп'ютер та гральна консоль. Пристрій введення, який використовується для керування грою, називається ігровим контролером. Це може бути, наприклад, джойстик, клавіатура та мишка, геймпад або сенсорний екран

У 2011 році відеоігри були офіційно визнані видом мистецтва урядом США та Національним фондом мистецтв США[2].

Огляд[ред.ред. код]

Історія[ред.ред. код]

Докладніше у статті Історія відеоігор
Space Invaders - одна з перших комерційних відеоігор.

Першою відеогрою є американська «Cathode ray tube Amusement Device» (укр. Розважальний пристрій з електронно-променевою трубкою), патент на яку Томас Ґолдсміт Молодший (англ. Thomas T. Goldsmith Jr) та Істл рей Менн (англ. Estle Ray Mann) отримали 14 грудня 1948 року. Гра мала аналоговий пристрій, який дозволяв керувати векторною цяткою на екрані для того, щоб симулювати політ ракети у цілі, які були прикріплені до екрану.[3]

Іншими прикладами ранніх відеоігор є:

Для всіх цих ігор були використанні різні засоби для зображення ігрового процесу: панель з лампочками для Nimrod[4], графічний дисплей для OXO[5], екран осцилографа для Tennis for two[3], векторний дисплей для Spacewar![6].

Контролер Tennis for Two — одної з перших відеоігор.
Приклад графіки сучасної відеогри (0 A.D.)

Аркада Computer Space 1971 року стала першою відеогрою у комерційному продажі[7]. В якості екрану був використаний чорно-білий телевізор, комп'ютерною основою виступили мікросхеми TTL серії 7400. Вже у 1972 році з'явилась перша домашня гральна консоль, Magnavox Odyssey, яка підключалася до звичайного телевізора. Поштовхом до виникнення індустрії відеоігор стала висока популярність спочатку аркадної (1972), а потім і домашньої відеогри Pong (1975), оскільки її комерційний успіх призвів до появи великої кількості клонів від інших компаній[8].

Перенасичення ринку однотипними консолями призвело до першого обвалу ринку відеоігор у 1977 році, який завершився у 1978 з виходом гри Space Invaders від Taito[9], яка отримала велику популярність і призвела до початку так званої «золотої епохи аркадних відеоігор (англ. golden age of arcade video games)» та надихнула багатьох компаній вийти чи повернутися на ринок[9][10]. Саме успіх цієї гри зумовив появу аркадних ігрових автоматів у таких місцях як ресторани, кінотеатри, магазини[11], що можна побачити у багатьох американських фільмах того часу. Вона також отримала значне висвітлення у засобах масової інформації, яке популяризувало відеоігри як хобі, що стрімко росте та розвивається[12][13]. Незабаром гра була ліцензована для гральної консолі Atari VCS (пізніше відома як Atari 2600), продажі якої взлетіли у чотири рази[14]. Комерційний успіх компанії дозволив їй відновитися після втрат минулих років[15] та повернув довіру до ринку домашніх гральних консолей, почавши їхнє друге покоління, яке тривало до Північноамериканського обвалу ринку відеоігор 1988 року[16]. Поява Nintendo Entertainment System нормалізувала та навіть значно збільшила ринок[17]. Успіх консолі почав третє покоління гральних консолей, під час якого в індустрії домінували японські розробники[18].

Із розвитоком персональних комп'ютерів стали розвиватися ігри і для них, з часом досягши рівня консольних. В 1990-і стрімкий розвиток ПК дозволив створювати все більш видовищні та сюжетно наповнені ігри. За кілька років відеоігри еволюціонували від двовимірних і псевдотривимірних (Doom, Duke Nukem) до повноцінних тривимірних (Half-Life), бюжети яких дорівнювали бюджетам фільмів.

У 2000-і роки відеоігри ставали все реалістичнішими в плані графіки, а наприкінці десятиліття відбулася інтерграція з ігровими сервісами та соціальними мережами. Також виникло явище інді-ігор, ігор від незалежних розробників чи навіть окремих людей[19]

Платформи[ред.ред. код]

Гральні консолі різних часів

Терміном «платформа» (англ. platform) називають комбінацію апаратного та програмного забезпечення, на якому здатна працювати гра[20]. Також використовується термін «система» (англ. system).

Платформи зазвичай поділяються на дві основні категорії: персональні комп'ютери (ПК), які служать для різних цілей, серед яких і можливість грати у відеоігри, та гральні консолі — пристрої, створені саме для ігор. Консолі в свою чергу поділяються на стаціонарні, які підключаються до телевізора чи монітора, і портативні, які гравець може носити з собою.

Окремо виділяють аркадні ігрові автомати та мобільні пристрої, як смартфони чи планшетні комп'ютери, на яких також можна грати у відеоігри.

Кросплатформність[ред.ред. код]

Деякі ігри можуть запускатися на різних платформах. Ця їх здатність називається кросплатформністю або багатоплатформністю. Для досягнення кросплатформності розробляється окрема версія гри для кожної платформи, або ця гра використовує технології, з яким працюють декілька платформ. Наприклад, браузерні ігри потребують тільки наявності інтернет-браузера.

Класифікація відеоігор[ред.ред. код]

Докладніше: Жанри відеоігор

Відеоігри, так само як і музичні чи літературні твори, можна категоризувати у жанри. Щодо відеоігор жанри виділяються на основі спільних характеристик ігрового процесу або його цілей. Часто у одній відеогрі поєднуються декілька жанрів (наприклад, більшість сучасних рольових ігор мають елементи екшн). Єдино визначеної класифікації жанрів відеоігор не існує, проте в більшості класифікацій виділяються основні:

 • Пригодницькі — де дія відбувається в рамках визначеної історії та передбачає детальне дослідження ігрового світу. Пригодницькі ігри менш покладаються на візуальні образи і більшою мірою на переживання сюжету. Нерідко передбачають вирішення головоломок.
 • Екшн — ігри, де гравцеві слід в більшості покладатися на швидкість реакції. Дія гри, як правило, зосереджена на різного роду боях, в ході якої гравець повинен вчасно виконувати потрібні дії. Небойові завдання можуть включати в себе уникнення пасток, проходження місць за визначений час і т. д.
 • Гоночні — цей жанр включає в себе всі ігри, в яких участь у перегонах різного роду є основою ігрового процесу. Зазвичай гоночні ігри використовують автомобілі та інші транспортні засоби.
 • Рольові — рольові відеоігри походять від настільних рольових ігор, звідки взяли ігрову механіку. Гравець «грає роль», певного персонажа, який з часом і в міру виконання поставлених завдань розвивається.
 • Стратегічні — в широкому сенсі стратегічним відеоіграми є ті, де запорукою перемоги є розв'язання проблем шляхом попереднього обдумування та планування. У більш вузькому, стратегічні ігри відтворюють збройні конфлікти, де гравець керує арміями чи країнами.
 • Симулятори — різною мірою реалістично відтворюють якийсь з аспектів реального життя. Наприклад, існують симулятори побачень чи управління літаком.
 • Навчальні — служать для навчання гравця в якійсь області. Зазвичай призначені для дітей, проте існують і навчальні ігри для дорослих.
 • Спортивні — ігри, які відтворюють реальні (футбол, хокей) чи вигадані (квідич) види спорту.

Також відеоігри розрізняються за тематикою: фентезійні, детективні, жахи і т. д. За перспективою: від першої особи, від третьої особи, ізометричні, з видом з боку/з верху[21].

Розробка[ред.ред. код]

Розробку гри можна розділити на три частини: розробка програмного (джерельного) коду, розробка контенту (малюнки, моделі, музика) та розробка ігрових механік. Джерельний код є основою будь-якої відеогри і відповідає за її технічні можливості, від яких залежить контент та ігровий процес. Індустрія відеоігор включає у себе багато людей з різними професіями та ролями: програмістів, які відповідають за технічні можливості гри, художників, моделювальників та аніматорів, які створюють графічний контент, композиторів та звукорежисерів, які створюють звукове оформлення та музичний супровід, якій нерідко видається окремим накладом. За успішне завершення роботи над проектом відповідають продюсери.

Відеоігри, які розробляються незалежними розробниками чи аматорами називаються інді-іграми. Такі ігри нерідко створюються за допомогою спеціальних програм, які можуть не вимагати окремо розробки коду або графіки, наприклад, як RPG Maker.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Television gaming apparatus and method. United States Patents (Англійська). Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 5 січня 2012. 
 2. Відеоігри офіційно визнані видом мистецтва
 3. а б Welcome to Pong-Story - Introduction. PONG-Story.com. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 2012-02-08. 
 4. Welcome to... NIMROD!. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 2012-03-28. 
 5. Winter, David. A.S.Douglas' 1952 Noughts and Crosses game. PONG-Story. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 2012-03-28. 
 6. Rabin, Steve (2005) [28 березня 2012]. Introduction to Game Development. Massachusetts: Charles River Media. ISBN 1-58450-377-7. 
 7. Marvin Yagoda (2008). 1972 Nutting Associates Computer Space. Архів оригіналу за 2008-12-28. 
 8. Miller, Michael (2005-04-01). A History of Home Video Game Consoles. InformIT. Архів оригіналу за 2007-10-12. Процитовано 28 березня 2012. 
 9. а б Jason Whittaker (2004). The cyberspace handbook. Routledge. с. 122. ISBN 0-415-16835-X. 
 10. Kent, Steven L. (2001). The Ultimate History of Video Games: From Pong to Pokémon. Three Rivers Press. с. 500. ISBN 0-7615-3643-4. 
 11. Edge Staff (2007-08-13). The 30 Defining Moments in Gaming. Edge. Future plc. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 2008-09-18. 
 12. Atari Offers Largest Game Library. Electronic Games 1 (1). Winter 1981. с. 40–41 [41]. Процитовано 1 February 2012. 
 13. Players Guide To Electronic Science Fiction Games. Electronic Games 1 (2). March 1982. с. 35–45 [36]. Процитовано 1 February 2012. 
 14. The Definitive Space Invaders. Retro Gamer (41) (Imagine Publishing). September 2007. с. 24–33. Процитовано 2011-04-20. 
 15. Nick Montfort & Ian Bogost (2009). Racing the beam: the Atari Video computer system. MIT Press. с. 66. ISBN 0-262-01257-X. Процитовано 2011-05-01. 
 16. Jason Whittaker (2004). The cyberspace handbook. Routledge. с. 122–3. ISBN 0-415-16835-X. 
 17. Consalvo, Mia (2006). Console video games and global corporations: Creating a hybrid culture (PDF). New Media Society 8 (1). с. 117–137. doi:10.1177/1461444806059921. Архів оригіналу за 2008-02-28. 
 18. Arnie Katz, Bill Kunkel, Joyce Worley (August 1988). Video Gaming World. Computer Gaming World (50). с. 44. «I'm sure you've noticed that I've made no reference to the Nintendo craze that has repeated the Atari and Mattel Phenomenon of 8 years ago. That's because for American game designers the Nintendo is a non-event: virtually all the work to date has been done in Japan. Only the future will tell if the design process ever crosses the Pacific as efficiently as the container ships and the letters of credit now do.» 
 19. Video Game History Timeline | The Strong. www.museumofplay.org. Процитовано 2015-08-28. 
 20. platform - Визначення з Dictionary.com (Англійська). Dictionary.com. Архів оригіналу за 2013-07-03. Процитовано 5 січня 2012. 
 21. Genre Definitions. Mobygames. 

Джерела[ред.ред. код]

 • Донован Т. Играй! История видеоигр. М., 2014
Відеоігри Це незавершена стаття про відеоігри.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.