Жанри відеоігор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Vg icon.svg
Частина серії:
Відеоігри

Жанр відеогри використовується для класифікації відеоігор відповідно до інтерактивних ігрових дій гравця. Жанр відеогри визначається відповідно до мети гри, незалежно від її сценарію або змісту уявного ігрового світу, на відміну від творів літератури чи кіномистецтва. Так Екшн залишається екшеном в незалежності від його місця дії (сеттінгу), - в фентезійному світі (Quake) чи в майбутньому (проект S.T.A.L.K.E.R.). З другого боку, в сучасних відеоіграх, досить часто змішані декілька жанрів, тому в різних джерелах одну й ту саму відеогру можуть відносити до різних жанрів. Попри це, між розробниками відеоігор існує домовленість, яка дозволяє впевнено віднести розроблену відеогру до одного з найзагальніших жанрів (основного жанру гри) або до всіх наявних у грі жанрів разом. Про це анонсується при розробці й повідомляється у рекламно-маркетингових кампаніях при продажу відеогри.
Відеоігри класифікуються також за кількістю та характером взаємодії гравців (соло, два або більше на одному комп'ютері, мережеві у локальних обчислювальних мережах, мережеві в Інтернеті; останні в режимах online або offline), за рейтингами, такими як ESRB (рекомендований вік гравців та рівні насильства), за платформами (ПК, PlayStation, Xbox), за характером видання та поставки (на оптичному носії, коробочна версія, спеціальні редакції, доповнення, антологія тощо) та за іншими критеріями. Перелічені критерії не розглядаються в рамках цієї статті.
Нижче наведений перелік найзагальніших жанрів відеоігор із коротким описом та кількома характерними прикладами.

Action[ред.ред. код]

В іграх такого жанру необхідно використовувати рефлекси та швидкість реакції для подолання ігрових обставин. Це можливо один із базових жанрів й водночас найпоширеніший. Як правило екшн-ігри пов'язані із битвами. Цей жанр поділяється на велику кількість піджанрів, серед яких бійки (серія Mortal Kombat), стрілялки від першої (Wolfenstein 3D) чи третьої особи (Макс Пейн), тактичні, в яких ігровий персонаж діє у складі команди (SWAT 4), аркади (Alien Shooter), стелс-екшн, метою якого є приховані дії для виконання завдань, без прямого знищення противників (серія Hitman).

Стратегія[ред.ред. код]

Сенс гри полягає в плануванні і вироблення певної стратегії для досягнення якоїсь конкретної мети, наприклад, перемоги у військовій операції. Гравець керує не одним персонажем, а цілим підрозділом, підприємством чи навіть всесвітом. Розрізняють покрокові стратегічні ігри (Heroes of Might and Magic III), Цивілізація де дії гравців обмеженні ходами, і стратегічні ігри в реальному масштабі часу, в яких всі гравці виконують свої дії одночасно, наприклад StarCraft та Age of Empires III.

Рольова гра[ред.ред. код]

Мета ігрового процесу полягає у виконанні різноманітних завдань (квестів) для розвитку одного персонажу, або групи.

Докладніше див. Рольова відеогра, Рольова гра

Симулятор[ред.ред. код]

Ігри такого жанру призначені для складання уяви дійсності, що відображають певні реальні явища та властивості у віртуальному середовищі. Існує чимало піджанрів, технічні (управління складними технічними пристроями, авіаційною технікою та інші, Іл-2 Штурмовик), аркадні (відрізняються від аркад наявністю спрощеної фізичної моделі, X-Wing), спортивні, економічні, побачень та інші.

Пригода[ред.ред. код]

Гравець керує ігровим персонажем, який рухається по сюжету та взаємодіє із навколишнім світом в рамках певної історії та виконує зумовлені сценарієм завдання для досягнення мети пригодницької гри (серія про Індіану Джонса, Disney's Aladdin in Nasira's Revenge), Syberia.

Настільна гра[ред.ред. код]

Електронна реалізація настільних ігор (шахи, преферанс)

Games with a Purpose[ред.ред. код]

Програми, за допомогою яких люди використовують свої знання для вирішення проблем, при цьому граючися. Див.інтерактивні онлайн ігри:games with a purpose

Посилання[ред.ред. код]