Fata Morgana

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Fata Morgana
Жанр повість
Автор Михайло Коцюбинський
Мова українська мова
Написано 1901, 1910
S: Читати у Вікіджерелах
Q: Висловлювання у Вікіцитатах

Fata Morgana (Марево про землю) — повість Михайла Коцюбинського, присвячена темі змін в українському селі на початку XX століття та революції 1905—1907. Повість має підзаголовок «З сільських настроїв».

Повість була написана частинами, спочатку у вигляді оповідання в 1903, а у 1910 доповнена описом подій на селі під час революції 1905—1907 у Російській імперії (події у с. Вихвостові Городнянського р-ну, що на Чернігівщині). Її назва є алюзією на оптичне явище фата-моргана, міраж. Таким вибором назви автор намагається показати примарність надій і сподівань селянства на землю, волю, ліквідацію соціальної нерівності.

Повість розповідає про родину безземельного бідняка Андрія Волика. Дружина Андрія, Маланка — найтрагічніший образ. Вона все життя плекала мрію про землю, сподівалася, що колись її будуть ділити, однак її мрії залишилися тільки маревом.

Пестила мрію про землю, а земля встала проти неї, ворожа, жорстка, збунтувалася і втекла з рук, як марево, поманила і як марево щезла.

Сам Андрій Волик відійшов від землі, став фабричним робітником, зненавидів хліборобство. Його мрія — відновлення фабрики. Але фабричний світ робить його калікою. Мрію Андрія теж зруйновано.

Донька Андрія, Гафійка — представник нового покоління, з яким пов'язані сподівання письменника. Вона приєднується до революційного гуртка Марка Гущі, юнака, який повернувся із заробітків і приніс у село ідеї організованої боротьби за свої права, думку про те, що «земля не панська, а людська».

Описаний у повісті революційний виступ зазнав невдачі, але Марко Гуща, Гафійка, вічний наймит Хома Гудзь залишаються живими, й з ними не вмерли сподівання на те, що земля перестане колись бути маревом.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ю. А. Мицик, О. Г. Бажан, В. С. Власов. Історія України / Навчальний посібник.— Київ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2008.

Посилання[ред. | ред. код]