Городнянський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Городнянський район
Horodnyanskyj rayon herb.png Flag of Horodnia Raion.svg
Герб Прапор
Розташування району
Район на карті області
Основні дані
Країна: Україна Україна
Область/АРК: Чернігівська область
Код КОАТУУ: 7421400000
Утворений: 1965 р.
Населення: 27 311 (на 1.01.2019)
Площа: 1566 км²
Густота: 19.3 осіб/км²
Тел. код: +380-4645
Поштові індекси: 15100—15172
Населені пункти та ради
Районний центр: Городня
Міські ради: 1
Сільські ради: 30
Міста: 1
Села: 71
Селища: 6
Мапа району
Мапа району
Районна влада
Адреса: 15100, Чернігівська обл., Городнянський р-н, м. Городня, вул. Троїцька, 10, 2-75-07
Вебсторінка: Городнянська РДА
Голова РДА: Овсяник Микола Костянтинович
Голова ради: Верхуша Олександр Іванович
Мапа

Commons-logo.svg Городнянський район у Вікісховищі

Городня́нський райо́н — розташований на півночі Чернігівської області з центром у місті Городня.

Загальні відомості[ред. | ред. код]

Межує з Климовським районом Брянської області Російської федерації, Добруським районом Гомельської області Республіки Білорусь, Ріпкинським, Чернігівським, Менським, Сновським районами Чернігівської області. Площа району — 1571,2 тис. км². Населення становить 36,3 тис. чол. Район складається з 79 населених пунктів.

Район перетинає автотраса Н28 (Чернігів — Сеньківка), поблизу Монументу Дружби розгалужується в напрямках Гомеля і Брянська, проходить відрізок Південно-Західної залізниці Бахмач — Гомель. Діє прикордонний митний пост «Сеньківка», що з'єднує кордони 3-х держав.

Флора і фауна[ред. | ред. код]

Городнянщина лежить у межах Поліської низовини, в зоні мішаних лісів, де переважає сосна, дуб, береза, осика, вільха, липа, які займають площу 45,2 тис.га.

Городнянщина багата своїм тваринним і рослинним світом, на її території розташовано вісім природоохоронних зон і мисливські угіддя площею 30 тис.га. Серед місцевих популярне місце Рангов, яке використовується як грибне угіддя. По території району протікають річка Снов та її притоки: Смячка і Крюкова. Корисні копалини: торф, глина. Ґрунти дерново-підзолисті, суглинисті з піщаним прошарком.

Природно-заповідний фонд[ред. | ред. код]

Ботанічні заказники[ред. | ред. код]

Вешки, Кримок, Кусіївська Дача, Мальча, Миклашевщина, Невклянська Дача-І, Невклянська Дача-ІI, Тупичівська Дача-І, Тупичівська Дача-ІI.

Гідрологічні заказники[ред. | ред. код]

Опанасове, Дігтярі-Вирвин, Жайворонок, Крюкова, Макишинський, Мох, Панська Лоза, Петрушин, Стропове, Тарасове, Торфовище, Широкий Лог.

Ландшафтні заказники[ред. | ред. код]

Черемошне.

Ботанічні пам'ятки природи[ред. | ред. код]

Дуб Невклянський, Дуб Невклянський (с. Невкля), Сквер Городнянський, Сосни Невклянські.

Заповідні урочища[ред. | ред. код]

Гніздищанська Дача.

Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва[ред. | ред. код]

Ваганицький, Городнянський, Дружби народів, Тупичівський.

Корисні копалини[ред. | ред. код]

Із корисних копалин в районі є глина, пісок, торф. Розробляються родовища глини та торфу. Для будівництва використовуються поклади піску. Торф добувається у декількох місцях району, промисловим способом добувається біля с. Дроздовиця.

Історія[ред. | ред. код]

Територія району була заселена в часи неоліту — близько 100 тисяч років тому. Про це свідчать літописи часів Київської Русі, а також розкопки в селах Мощенка та Рубіж.

Адміністративним центром району є місто Городня. Першу писемну згадку про Городню знаходимо в 1552 році. З 1635 року містечко стало центром Городнянської округи, з 1705[джерело?] року — центром Городнянської сотні, з 1782 року — центром Городнянського повіту, а з 1923 — центром Городнянського району. В сучасних межах район існує з 1965 року.

Повертаючись в 1709 році з Полтави до Санкт-Петербургу, в Городні зупинився Петро I і, за переказами, подарував містечку три чавунні гармати, які в 1888 році були встановлені на п'єдесталі, збереглися до наших днів, і є історичним символом міста.

У 1959 р. до Городнянського району приєднано частини ліквідованих Добрянського і Тупичівського районів.[1]

05.02.1965 Указом Президії Верховної Ради Української РСР передано сільради: Бутівську та Конотопську Щорського району до складу Городнянського району, а Великовіську Городнянського району — до складу Ріпкинського району.[2]

Політика[ред. | ред. код]

25 травня 2014 року відбулися Президентські вибори України. У межах Городнянського району були створені 44 виборчі дільниці. Явка на виборах складала - 60,40% (проголосували 14 637 із 23 234 виборців). Найбільшу кількість голосів отримав Петро Порошенко - 38,96% (5 702 виборців); Юлія Тимошенко - 23,51% (3 441 виборців), Олег Ляшко - 16,42% (2 403 виборців), Сергій Тігіпко - 5,86% (858 виборців), Анатолій Гриценко - 4,22% (618 виборців). Решта кандидатів набрали меншу кількість голосів. Кількість недійсних або зіпсованих бюлетенів - 1,20%.[3]

Населення[ред. | ред. код]

Населені пункти зняті з обліку[ред. | ред. код]

Економіка[ред. | ред. код]

Економіка району має чітко окреслений аграрний напрямок. На 120 тис.га сільськогосподарських угідь господарюють 35 підприємств, які спеціалізуються на вирощуванні картоплі, льону, м'ясо-молочному тваринництві.

Переробка продукції сільського господарства здійснюється на льонозаводі, маслозаводі, заводі продовольчих товарів, комбікормовому заводі. Ведеться видобуток торфу. Продукція держлісгоспу експортується в Німеччину, Словаччину, Австрію, Італію, Польщу.

Пам'ятки культури[ред. | ред. код]

Історія Городнянщини знайшла свій відгук у численних пам'ятках. Поблизу с. Автуничі виявлене і повністю досліджене поселення періоду Київської Русі (Х-ХІІ ст.). Оригінальністю задуму та конструктивного рішення, що не мають аналогів на Лівобережній Україні, відзначається Михайлівська церква у с. Великий Листвен (1742).

У м. Городня зберігся будинок, де народився один з основоположників вітчизняної хірургії М.Волкович. Пам'яткою садово-паркового мистецтва є парк у с. Тупичеві.

На стику кордонів трьох держав, поблизу с. Сеньківка, над тихоплинною Жеведою, у 1975 р. було встановлено монумент Дружби. Тут, на просторому Слов'янському полі, відбуваються і міжнародні свята, фестивалі.

Видатні особистості[ред. | ред. код]

Десять останніх років у Городні прожив і похований лікар, етнограф, письменник Степан Ніс. Також тут навчався український письменник і громадський діяч Василь Чумак. Уродженцями району є вчений-кібернетик, академік Олександр Кухтенко, художник, лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка Олександр Лопухов, поет Абрам Кацнельсон, відомий політичний діяч, правозахисник, один із засновників Української Гельсінської групи, перший голова Української Гельсінської спілки Левко Лук'яненко, революціонерка-народниця М.Вєтрова. Трьом городнянцям: Олексію Жижкуну[ru], Борису Калачу[ru], Йосипу Юфи — присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Білорусь Білорусь Білорусь Білорусь Росія Росія
Ріпкинський район Gray compass rose.svg Сновський район
Чернігівський район Менський район