Flat UI Design

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зразок плаского дизайну

Пласки́й диза́йн або плоский дизайн (англ. flat design) — мінімалістичний підхід до дизайну форм, який підкреслює пласкість форм — відсутність традиційних градієнтів та відтінків, характерних трьохвимірним формам, відсутність спроб передачі трьохвимірності форм, цілеспрямоване нехтування об'ємом. Глибина чи пошаровість користувацького інтерфейсу може передаватись незначними тінями які відкидає на фон одночасно вся площина. Часто, використовує пастельений набір кольорів та обмежену палітру. У мережі став популярним на грані 2013—2016 років, прийшовши на зміну дизайну із заокругленими випуклими скляними інтерфесами та провокований виходом тогочасними «законодавцями» інтерфейсів — Windows 8, Apple's iOS 7 та концепуальним оформленням продуктів Google у стилі Material design.[1][2]

Визначення та мета[ред. | ред. код]

Насиченість тексту і розмір шрифту визначають як естетику, так і легкість використання плаского інтерфейсу. Плаский дизайн — це дизайн, який відкидає стилістичні рішення, що створюють ілюзію трьох вимірів (наприклад, тіні, градієнти, текстури та інші інструменти, які додають глибину) і орієнтований на мінімалістичне використання простих елементів, типографії й кольору. Дизайнери надають перевагу пласкому дизайнові, бо він робить інтерфейс більш раціональним та ефективним. Легше швидко передати інформацію, яка має привабливий і доступний вигляд. Крім того, це полегшує проектування інтерфейсу, який реагує на зміни в розмірах браузера на різних пристроях. З мінімальними елементами дизайну вебсайти можуть завантажуватися швидше й легко змінювати свій розмір, маючи однаково гарний вигляд і на великих моніторах з високою роздільною здатністю, і на мобільних пристроях з малою діагоналлю екрана. У проектному підході він часто протиставляється скевоморфізмові та так званому «багатому дизайнові».

У 1980-х роках комп'ютерні інтерфейси були невідомі більшості користувачів. Використання елементів сквеморфізму (таких як значки, що мали вигляд листків паперу) допомогли створити візуальний зв'язок між знайомим предметом (листком паперу) і цифровим об'єктом (файлом). Проте сьогодні людям, які ростуть разом з цифровими пристроями, такий зв'язок більше не потрібен, тому дехто сумнівається в доцільності скевоморфізму.

Історія використання[ред. | ред. код]

Плаский дизайн бере своє натхнення в основному в трьох стилях мистецтва: Міжнародними типографічним стилем (також відомий як Swiss Style), мінімалізмі та стилях, що походять із Bauhaus. Міжнародний типографічний стиль має найбільш істотний вплив на плаский дизайн, його виникнення та популяризацію в 1950-х і 1960-х роках і розглядається як відправна точка плаского дизайну, хоча до поширення стилю в цифровому світі залишались десятки років.

У 2006 році Microsoft випустила Zune MP3-плеєр, який містив елементи плаского дизайну. Дизайн Zune був чистим і простим з акцентом на розкішну типографію нижнього регістру, логотипи в стилі силуетів і однобарвні фони. Microsoft продовжила цей стиль дизайну в 2010 з випуском Windows Phone 7, яка побудована на пласких елементах дизайну, які були запроваджені в Zune. В дизайні домінують великі і яскраві форми, що супроводжуються шрифтами без зарубок (англ. sans-serif) і пласкими зображеннями. Дуже чистий зовнішній вигляд підкреслювало те, що меню з'являлося в сіткоподібному шаблоні. Через успіх, яким користувався Windows Phone 7, Microsoft випустила свою останню операційну систему, Windows 8, з інтерфейсом Metro, що мав такий самий плаский дизайн елементів. Знову ж таки, в дизайні домінують сіткуватий вигляд, гострі краї, яскраві кольори, та підбір охайних шрифтів. Microsoft відтоді переробила свої поточні продукти на мову дизайну Metro, в тому числі Xbox 360, Microsoft Office, і сам сайт Microsoft.

У 2013, Apple випустила ОС IOS 7, яка використовує пласкі елементи дизайну, відходячи від скевоморфічного дизайну, використовуваного раніше.

Майбутнє плаского дизайну[ред. | ред. код]

Деякі дизайнери[які?] вважають, що плаский дизайн є примхою, яка з часом мине. На їхню думку, відсутність тіней заважає зрозуміти, чи є кнопка клікабельною. Плаский дизайн хвалять за його пристосовність до різних цілей. Проста стилізація дозволяє цьому дизайну мати добрий вигляд у різних додатках та на різних розмірах екранів. Деякі дизайнери вважають, що розвиток плаского дизайну переросте в поєднання скевоморфізму і пласкої конструкції. Адаптивність пласкої конструкції створить простоту для користувачів і дизайнерів, в той час як найдрібніші деталі скевоморфізму дозволять приділяти більше уваги конкретним особливостям.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Flat Design. interaction-design.org (англ.). Архів оригіналу за 19 січня 2021. Процитовано 15 грудня 2020. 
  2. Lindsay Kramer. Flat design and semi-flat design: what it is and how to use it. Архів оригіналу за 19 листопада 2020. Процитовано 15 грудня 2020.