Баугаус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Баухаус)
Перейти до: навігація, пошук
Реконструкція головного корпусу Баугаусу в Дессау (2003).

Ба́угаус (нім. Bauhaus, Hochschule für Bau und Gestaltung — Найвища школа будівництва й спорудження, або Staatliches Bauhaus) — навчальний заклад, що існував у Німеччині з 1919 по 1933, а також творче об'єднання архітекторів, дизайнерів та художників, що виникло в рамках цього закладу; відповідний напрямок в архітектурі та прикладному мистецтві, який належить до авангардизму в класичному модернізмі.

Історія[ред.ред. код]

Школу Баугаус було утворено у Веймарі 1919 року в результаті об'єднання Саксонської школи образотворчих мистецтв і Веймарської школи промислового дизайну. Ініціатором створення нового закладу був архітектор Вальтер Гропіус.

Перебувала на державному утриманні.

Викладачів та учнів доби Веймарської республіки поєднували ліві погляди й новаторські підходи до мистецтва. Старалася подолати обмеження, що накладалися суспільством того часу[1].

Гропіус уважав, що за нової доби архітектура повинна бути підкреслено функційна, економічна й орієнтована на технології масового виробництва. Школа випускала однойменний журнал (Bauhaus) і серію Баугаус-книг (Bauhausbücher).

В 1925, коли Веймарська влада припинила субсидіювати школу, заклад припинив існування у Веймарі і його було переведено в Дессау. Директором школи з 1919 по 1928 був Вальтер Гропіус, потім його змінив Ханнес Мейер, а 1930 року керівну посаду зайняв Людвіг Міс ван дер Рое. Крім них за викладачів були багато провідних архітекторів і художників-аванґардистів, зокрема Йоганнес Іттен, Ласло Мохой-Надь, Пауль Клее, Василь Кандінський, Л. Фейнінґер, О. Шлеммер, Г. Маркс, Юста Шмідт, Гунта Штьольцль.

Веймар[ред.ред. код]

З 1919 по 1922 рік школа формувалася на основі педагогічних і естетичних ідей Йоганнеса Іттена, який викладав Vorkurs, або «попередній курс», що був вступом до ідей Баугаузу. Ідейно та дослідницьки Іттен перебував під сильним впливом ​​Франца Цізека та Фрідріха Вільгельма Августа Фребеля. Він був також під впливом естетики робіт Мюнхенської групи "Der Blaue Reiter", а також австрійського експресіоніста Оскара Кокошки. Присутній також вплив німецького експресіонізму. Цей вплив досяг максимуму з приходом на факультет члена-засновника "Der Blaue Reiter" Василя Кандинського та завершився, коли Іттен пішов у відставку в кінці 1922 року. Іттен був замінений угорським дизайнером Ласло Мохой-Надєм, який переписав Vorkurs із нахилом до Нової Об'єктивності, якій надавав перевагу Гропіус. Хоча цей зсув має важливе значення, вони не представляють собою радикальний розрив з минулим так багато, як невеликий крок в ширшій, більш поступовий соціально-економічний рух, що триває вже щонайменше з 1907 року, коли ван де Вельде вже стверджував про ремесло як основою для дизайну, в той час як Герман Mутезіус почав реалізацію промислових прототипів.

Гропіус був не обов'язково проти експресіонізму, а насправді сам у тій же 1919 року брошурі, яка проголошує цю "нову гільдію ремісників, без класової снобізму," описано "живопис і скульптура росте на небо з рук мільйона майстрів, символ кристал нової віри в майбутнє". До 1923 року, однак, Гропіус не було більше не викликаючи образи ширяють романські собори і ремесла приводом естетику «руху Volkisch», замість того, щоб оголосити, що “ми хочемо архітектуру адаптовану до нашого світу машин, радіо і швидких автомобілів". Гропіус стверджував, що новий період історії розпочався з кінця війни. Він хотів створити новий архітектурний стиль, щоб відобразити цю нову еру. Його стиль в архітектурі і товарів народного споживання був бути функціональним, дешево і відповідно до масового виробництва. У цих цілях, Гропіус хотів возз'єднати мистецтво і ремесло, щоб досягти високого класу функціональних продуктів з художніми достоїнствами. Баухауз випустив журнал під назвою «Баухауз» і серію книг під назвою «Bauhausbücher». З Веймарської республіка не вистачало кількість сировини, наявних у розпорядженні США і Великої Британії, він повинен був покладатися на професійний рівень кваліфікованою робочою силою і можливістю експорту інноваційних та якісних товарів. Тому дизайнери були необхідні і так був створений новий тип художньої освіти. Філософія школи заявила, що художник повинен бути навчений для роботи з промисловістю.

Школа існувала в трьох німецьких містах: Веймар з 1919 по 1925, Дессау з 1925 по 1932 і Берліні з 1932 по 1933, при трьох різних архітекторів-директорів: Вальтер Гропіус з 1919 по 1928, Ханнес Мейер з 1928 по 1930 і Людвіг Міс ван дер Рое з 1930 до 1933 року, коли школа була закрита власним керівництвом під тиском нацистського режиму. Нацистський уряд стверджував, що він був центром комуністичного інтелектуалізму. Хоча школа була закрита, персонал продовжував поширювати свої ідеалістичні заповіді, коли вони покинули Німеччину і емігрували в усьому світі.

В 1933 школу скасував нацистський уряд (нацисти й у 1920-х роках виступали проти Баугаусу, вважаючи школу за розсадник комунізму), попри те, що саме в Баугаусі розробляли практично всю символіку для Націонал-соціалістичної робітничої партії Німеччини

З художньої точки зору, Баухаус також включає ліній дуже схожі на ті, які використовуються українськими/російськими конструктивістіами.

Тель Авів[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]