Flora Lapponica

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Flora Lapponica»
Flora Lapponica (title page).jpg

Титульний аркуш першого видання Flora Lapponica
Автор Карл Лінней
Назва мовою
оригіналу
Flora Lapponica exhibens Plantas per Lapponiam crescentes, secundum systema sexuale collectas in itinere Soc. Reg. Litter. et Scient. Sveciae A. 1732 institutio. Additis synonymis et locis natalibus omnium, descriptionibus et figuris rariorum viribus medicatis et oeconomicis plurimarum
Мова Латинська
Жанр наукове дослідження
Виданий 1737

CMNS: Flora Lapponica на Вікісховищі

Flora Lapponica — робота Карла Ліннея, видана в Амстердамі у 1737 році; являє собою огляд рослинного світу Лапландії і містить докладний опис 534 видів рослин і грибів, з яких близько ста були описані вперше. Робота написана Ліннеєм переважно на основі результатів його експедиції в Лапландію 1732 року.

Ця книга стала першим зразком такого жанру сучасної ботанічної літератури, як «флора», при цьому основні принципи побудови твору досі використовуються в сучасних книгах цього жанру.

Стандартне скорочення першого видання книги, вживане при номенклатурному цитуванні — Fl. Lapp.[1]

Лапландська експедиція[ред.ред. код]

Отримавши кошти від Упсальського королівського наукового товариства[sv] (лат. Societas regia scientiarum Upsaliensis) Лінней протягом п'яти місяців, з 12 травня по 10 вересня 1732 року, подорожував по Лапландії і Фінляндії. Під час своєї подорожі Лінней досліджував і збирав рослини, тварин і мінерали, а також різноманітні відомості про культуру та спосіб життя місцевого населення, в тому числі про саами (лопарей).

У вересні він дістався до Або (Турку) і через Аландські острови повернувся до Швеції.

Історія видання книги[ред.ред. код]

Лінней розраховував на те, що складений ним звіт про експедицію буде надрукований в Acta Litteraria Sueciae — працях Упсальского королівського наукового товариства. Цього, однак, не відбулося; єдина праця, яка була надрукована в цьому виданні у 1732 році, стала Florula Lapponica («Коротка Лапландська флора»), що являє собою частину тих рукописів, в якій Ліннеєм були описані рослини Лапландії, — каталог рослин, які були зібрані ним під час експедиції. Florula Lapponica стала першою надрукованою роботою Ліннея, в якій він застосував для класифікації рослин свою «статеву систему»[2]

Значну частину осені 1732 року Лінней займався роботою над рукописом з описом рослин Лапландії, продовжив працювати над цим рукописом він і в наступному році[2].

Виїхавши навесні 1735 року в Голландію, Лінней повіз із собою і всі свої рукописи. У вересні того ж року, вже коли він працював в Гартекампі [nl] над описом рослин гербарію й саду Джорджа Кліффорда, банкіра і одного з директорів голландської Ост-Індської компанії, паралельно з роботою над Systema naturae, Bibliotheca Botanica, Genera plantarum, Critica botanica і Hortus Cliffortianusвін став готувати до публікації і свою «лапландську флору»[2].

Фронтиспис першого видання Flora Lapponica (на передньому плані зображений Карл Лінней)

Книга була видана в Амстердамі в квітні 1737 році в восьму частку аркуша (in octavo). Вона присвячена Уппсальскому королівському науковому товариству [sv] — організації, що видала Ліннею в 1732 році грант на подорож по Лапландії.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Flora Lapponica Exhibens Plantas per Lapponiam Crescentes … / / International Plant Names Index (IPNI). (Перевірено 5 травня 2012)
  2. а б в Бобров Е. Г. Карл Линней. 1707—1778. — «Наука», 1970. — С. 37—39, 60, 71—74, 284. — 7000 прим.

Джерела[ред.ред. код]