HarmonyOS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
HarmonyOS
Розробник Huawei HiSilicon
Стан проєкту активний
Модель коду відкрита
Початковий випуск 9 серпня, 2019; 15 місяців тому (2019-08-09)
Ринкова ніша інтернет речей
Платформи, що підтримуються ARM, x86, x86-64
Тип ядра мікроядро

HarmonyOSопераційна система, що розробляється китайською корпорацією Huawei, для використання на будь-якому типі пристроїв, включаючи смартфони, комп'ютери, носимі пристрої і продукти інтернету речей (IoT), бортові комп'ютери автомобілів і «розумні» колонки. Представлена на конференції розробників 9 серпня 2019.[1][2] Реліз першої бета-версії ОС з відкритим сирцевим кодом анонсований на 18 грудня 2020 року, перші пристрої на платформі Harmony OS вийдуть у січні-лютому 2021 року.[3]

Історія[ред. | ред. код]

У травні 2019 Мінторг США вніс Huawei в чорний список, бо діяльність компанії «суперечить інтересам національної безпеки». В результаті американські компанії втратили можливість продавати високотехнологічні товари Huawei і передавати технології китайським партнерам без отримання спеціальної експортної ліцензії від влади США. У тому числі Google, розробник найвживанішої ОС Android, заявило про відмову від співпраці з Huawei.

Через місяць після введення санкцій в Huawei заявляли, що падіння продажів смартфонів склало 40%, але до кінця липня обсяг продажів відновився до 80% від досанкціонного рівня.[4]

Створення і впровадження власної незалежної операційної системи стало для Huawei справою виживання як гравця світового рівня. Harmony OS - це адаптована назва Hongmeng OS, що розроблялася компанією починаючи з 2017 тільки для промислового використання.

Огляд[ред. | ред. код]

HarmonyOS представляє собою мікроядерну ОС, яка підходить для будь-яких сценаріїв застосування та будь-яких видів пристроїв, але розглянуту швидше як конкурент Fuchsia / Zircon. Платформа має буде опублікована в сирцевих текстах як відкритий проект (Huawei вже розвиває відкритий [LiteOS] для IoT-пристроїв) для чого планується створити окремий некомерційний фонд і сформувати співтовариство. Huawei вважає, що Android не такий гарний для мобільних пристроїв через надмірно великий обсяг коду, застарілий планувальник процесів і питання фрагментації платформи.

У HarmonyOS не надається доступ користувачів на рівні root, а мікроядро ізольовано від зовнішніх пристроїв. Ядро системи верифіковане на рівні формальної логіки / математики для мінімізації ризику появи вразливостей. Стверджується, що застосовані методи, які зазвичай використовуються при розробці критично важливих систем в таких областях, як авіація і космонавтика, і дозволяють домогтися відповідності рівню захищеності EAL 5+.

Мікроядро реалізує тільки планувальник і IPC, а все інше винесено в системні сервіси, велика частина яких виконується в просторі користувача. Як планувальник завдань пропонується мінімізуючий затримки детерминістичний рушій розподілу ресурсів (Deterministic Latency Engine), що аналізує навантаження в режимі реального часу і використовує методи передбачення поведінки застосунків. У порівнянні з іншими системами планувальник дозволяє домогтися скорочення затримок на 25.7% і знизити флуктуації затримок на 55.6%.[5]

Для забезпечення зв'язку між мікроядром і зовнішніми сервісами ядра, такими як файлова система, cтек протоколів[en], драйвери і підсистема запуску застосунків, застосовується IPC, який за заявами компанії працює в п'ять разів швидше, ніж IPC в Zircon, і втричі швидше, ніж IPC в QNX. Замість зазвичай застосовуваного чотирирівневого стека протоколів для зменшення накладних витрат в Harmony задіяна спрощена однорівнева модель на основі розподіленої віртуальної шини, що забезпечує взаємодію з обладнанням, таким як екрани, камери, звукові плати тощо.

Для складання застосунків застосовується власний компілятор Arc, який підтримує код на мовах C, C++, Java, JavaScript і Kotlin. Система відокремлена від устаткування і дає можливість розробникам створювати застосунки, які можна використовувати на різних категоріях пристроїв без створення окремих пакунків. Надалі планується надати інтегроване середовище розробки для створення застосунків для різних класів пристроїв, таких як телевізори, смартфони, розумні годинники, автомобільні інформаційні системи тощо. Середовище буде автоматично адаптувати програми для різних екранів, елементів управління і методів взаємодії з користувачем.

Harmony безпосередньо не сумісна з Android, але, за заявою представників Huawei, для адаптації наявних Android застосунків будуть потрібні мінімальні зміни. Компанія Huawei також обіцяє, що в майбутньому в ОС Harmony буде вбудована підтримка застосунків для Android і будуть надана підтримка застосунків на HTML5.

Що стосується використання платформи Android, то компанія заявила, що поки продовжить її використання для смартфонів і планшетів, але в разі втрати доступу до ліцензії на Android, почне застосування Harmony негайно (стверджується, що для міграції буде потрібно 1-2 дні). Крім того, Huawei розвиває продукти AppGallery і Huawei Mobile Services, які позиціонуються як альтернатива Google Play і сервісів / застосунків Google.

Продукти[ред. | ред. код]

10 серпня 2019 компанія Huawei представила свій перший продукт на основі HarmonyOS, ним став смарт-телевізор Honor Vision.[6] Телевізор працює на восьмиядерному процесорі Honghu 818 компанії HiSilicon[en], має екран діагоналлю 55 дюймів з роздільною здатністю 4К, яскравістю 400 ніт і кутами огляду до 178 градусів. Пристрій підтримує High Dynamic Range Imaging і технології обробки зображення для поліпшеної картинки.

Виноски[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]