JBIG2

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
JBIG2
Розширення файлу: .jb2 або .jbig2
Тип формату: графічний
Розширений з: JBIG
Стандарт(и): ITU T. 88
ISO/IEC 14492

JBIG2 (ITU T. 88, ISO/IEC 14492) — графічний стандарт стаснення растрових двоколірних зображень, запропонований «Групою експертів з бінарних зображень» (Joint Bi-level Image Experts Group[en]), і стандартизований Міжнародною організацією по стандартизації (ISO) та Міжнародною електротехнічною комісією (IEC). Він дозволяє стискати як стиснення без втрат, так і з втратами. Згідно прес-релізу групи розробників стандарту, в режимі «стиснення без втрат» JBIG2 зазвичай стискає файли у 3-5 разів сильніше, ніж стандарт Fax Group 4 та в 2-4 рази сильніше, ніж стандарт JBIG (це попередні стандарти стиснення бінарних зображень, запропоновані тією ж групою). JBIG2 був опублікований у 2000 році, як міжнародний стандарт ITU T. 88, і в 2001 році, як міжнародний стандарт ISO/IEC 14492.

Використання[ред. | ред. код]

  • Файли формату PDF, починаючи з версії 1.4, підтримують JBIG2 (і, відповідно, можуть містити в собі зображення в JBIG2).
  • Для JBIG2 існують декодери з відкритим вихідним кодом — jbig2dec[1] і декодер xpdf[ru] (починаючи з версії 2.0).
  • Існує програма для стиснення з відкритим вихідним кодом: jbig2enc[2].

Проблеми[ред. | ред. код]

У 2013 році Девідом Криселем була виявлена проблема, що полягає в переплутуванні букв і цифр при стисненні в JBIG2 з розпізнаванням патернів: так, цифра 8 може замінити цифру 6, символ «і» — замінити «н».[3][4]. Подібні помилки є наслідком використання стиснення з втратами і низької якості відсканованого зображення; проте іноді вони проявляються і при налаштуваннях сканування з високою якістю. Така проблема може проявлятися в цифровому обладнанні для копіювання і навіть в сканерах.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]