Adobe Photoshop

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Adobe Photoshop
Photoshop CC icon.png
Тип Растровий графічний редактор
Автор(и) Adobe Systems
Розробник Adobe Systems
Перший випуск 19 лютого 1990; 10197 днів тому
Стабільний випуск CC 2015.0.0 (15 червня 2015; 950 днів тому[1])
Версії CC 2018 (19.0)[2]
Платформа IA-32 and x86-64
Операційна система Windows, Mac OS X, iOS, Android
Написано на C++;[3]
Стан розробки Активний
Ліцензія Пропрієтарна та Програмне забезпечення як послуга
www.adobe.com/ua/products/photoshop.html

CMNS: Adobe Photoshop на Вікісховищі

Adobe Photoshop ([əˈdəubɪ ˈfəutəʃɔp], Едоубі Фотошоп) — графічний редактор, розроблений і поширюваний фірмою Adobe Systems. Цей продукт є лідером ринку в області комерційних засобів редагування растрових зображень, і найвідомішим продуктом фірми Adobe. Часто цю програму називають просто Photoshop (Фотошоп). У наш час Photoshop доступний на платформах Mac OS X/Mac OS і Microsoft Windows. Ранні версії редактора були портовані під SGI IRIX, але офіційна підтримка була припинена, починаючи з третьої версії продукту. Для версії CS і CS6 можливий запуск під Linux за допомогою альтернативи Windows API — Wine.

Особливості[ред.ред. код]

Попри те, що спочатку програма була розроблена як редактор зображень для поліграфії, в наш час[Коли?] вона широко використовується і у веб-дизайні. У більш ранній версії була включена спеціальна програма для цих цілей — Adobe ImageReady, яка була виключена з версії CS3 за рахунок інтеграції її функцій в сам Photoshop, а також включення в лінійку програмних продуктів Adobe Fireworks, що перейшло у власність Adobe після придбання компанії Macromedia.

Photoshop тісно пов'язаний з іншими програмами для обробки медіафайлів, анімації та іншої творчості. Спільно з такими програмами, як Adobe ImageReady (програма скасована у версії CS3), Adobe Illustrator, Adobe Premiere, Adobe After Effects і Adobe Encore DVD, він може використовуватися для створення професійних DVD, забезпечує засоби нелінійного монтажу і створення таких спецефектів, як фони, текстури і т. д. для телебачення, кінематографу і всесвітньої павутини. Основний формат Photoshop, PSD, може бути експортований і імпортований всіма програмними продуктами, переліченими вище. Photoshop CS підтримує створення меню для DVD. Спільно з Adobe Encore DVD, Photoshop дозволяє створювати меню або кнопки DVD. Photoshop CS3 у версії Extended підтримує також роботу з тривимірними шарами.

Серед можливостей Adobe Photoshop можна виділити наступні:

 • висока якість обробки графічних зображень;
 • зручність і простота в експлуатації;
 • великі можливості, які дозволяють виконувати будь-які операції створення і обробки зображень;
 • широкі можливості автоматизації обробки растрових зображень, які базуються на використанні сценаріїв;
 • сучасний механізм роботи з кольоровими профілями, які допускають їх втілення в файли зображень з метою автоматичної корекції кольорових параметрів при виводі на друк для різних пристроїв;
 • великий набір команд фільтрації, за допомогою яких можна створювати найрізноманітніші художні ефекти.

Через високу популярність Photoshop підтримка його формату файлів, PSD, була реалізована в його основних конкурентів, таких, як Macromedia Fireworks, Corel PHOTO-PAINT, Pixel image editor, WinImages, GIMP, Jasc Paintshop Pro і т. д.

Photoshop підтримує такі колірні моделі або способи опису кольорів зображення (в нотації самої програми — режим зображення):

 • RGB
 • LAB
 • CMYK
 • Grayscale
 • Bitmap
 • Duotone
 • Indexed
 • Multichannel

Підтримується обробка зображень, як з традиційною глибиною кольору (8 біт, 256 градацій яскравості на канал), так і з підвищеною (16 біт, 65536 відтінків в кожному каналі). Можливе збереження у файлі додаткових елементів, як то: напрямних (Guide), каналів (наприклад, каналу прозорості — Alpha channel), шляхів обтравки (Clipping path), шарів, що містять векторні і текстові об'єкти. Файл може включати колірні профілі (ICC), функції перетворення кольору (transfer functions).

Версії[ред.ред. код]

Перша версія з'явилася в 1987 році. Її створив студент університету Мічигану Томас Нолл (Thomas Knoll) для платформи Macintosh. Він назвав її Display, але в 1988 році перейменував її в ImagePro. У вересні 1988 Adobe Systems купила права на програму, залишивши розробником Томаса Нолла (Thomas Knoll). У наступному (1989 році) році програму перейменували в Photoshop. У 1990 році з'явився Photoshop 1.0.

Photoshop 8.0, датований жовтнем 2003 рік, має назву Photoshop CS, так як почав відноситися до нової лінійки продуктів компанії Adobe Systems — Creative Suite.

Photoshop v.10.0, датований квітнем 2007 року, має назву «Photoshop CS3». Абревіатура «CS3» означає, що продукт інтегрований в третю версію пакету програм «Adobe Creative Suite». У попередніх продуктах — Photoshop CS і CS 2, з метою відмінності від колишніх версій і зміцнення приналежності до нової лінійки продуктів, був змінений символ програми: замість зображення ока, яке було присутнє у версіях з 3-го по 7-ю, в стильовому рішенні використовувалося зображення пір'я. У Photoshop CS3 в іконі додатку і екрані-заставці використовуються букви з назви продукту «Ps» на синьому градієнтному фоні. Список нововведень включає в себе новий інтерфейс, збільшену швидкість роботи, новий Adobe Bridge, нові фільтри і інструменти, а також додаток Device Central, що дозволяє здійснювати попередній перегляд роботи в шаблонах популярних пристроїв, наприклад мобільних телефонів.

Останні версії включають в себе Adobe Camera RAW — плагін, розроблений Томасом Ноллом (Thomas Knoll), який дозволяє читати ряд RAW-форматів різних цифрових камер і імпортувати їх безпосередньо в «Photoshop».

Хоча «Photoshop» практично монополізує професійний ринок, висока ціна призвела до появи конкуруючих програмних продуктів, що займають середню і нижчу цінову нішу ринку, деякі з яких, наприклад GIMP, абсолютно безкоштовні. Для завоювання цієї частини ринку і для протистояння незвичайно високим показникам нелегального використання своїх професійних продуктів, Adobe представив програми середнього і нижчого класу Photoshop Elements і Photoshop Album, перша з яких є платною урізаною версією Photoshop, а друга розповсюджується безкоштовно і служить для організації і елементарної обробки фотографій. Продукт націлений на аматорський ринок, так як обмежена функціональність робить Photoshop Elements непридатним для підготовки зображень до друку. Програма «Adobe Photoshop Lightroom» служить суто для «проявлення» цифрових негативів, простої ретуші фотознімків та організації їх каталогу.

Боротьба Adobe з нелегальним використанням своїх додатків приймає все більш маніакальні форми. Для CS4 практично нормальним стали періодичні збої системи обліку ліцензій, після яких «Photoshop» переставав запускатися, повідомляючи про припинення дії ліцензії (так звана, помилка 150:30). Для її усунення є цілий комплекс дій, описаний окремо в TechNote. Найменше пощастило користувачам Photoshop Elements 8 для Mac OS — його взагалі неможливо запустити (з тим же повідомленням про помилку 150:30), якщо основною мовою в операційній системі обрана російська (а також деякі інші мови, наприклад, польська, чеська).

Розширені функції програми[ред.ред. код]

Розширена версія програми Adobe Photoshop Extended призначена для більш професійного використання, а саме — при створенні фільмів, відео, мультимедійних проектів, тривимірного графічного дизайну та веб-дизайну, для роботи в галузях виробництва, медицини, архітектури, при проведенні наукових досліджень. У програмі Adobe Photoshop Extended сучасних версій (CS4, CS5) можна відкривати і працювати з 3D-файлами, створюваними такими програмами, як Adobe Acrobat 3D, 3ds Max, Maya і Google Earth. Photoshop підтримує такі формати файлів 3D: U3D, 3DS, OBJ, KMZ і DAE. Можливо використовувати тривимірні файли для впровадження в двовимірне фото. Доступні деякі операції для обробки 3D-моделі як робота з каркасами, вибір матеріалів з текстурних карт, настройка світла. Також можна створювати написи на 3D-об'єкті, обертати моделі, змінювати їх розмір і положення в просторі. Програма включає в себе також команди з перетворення плоских фотографій в тривимірні об'єкти певної форми, такі як, наприклад, банка, піраміда, циліндр, сфера, конус та ін.

Для імітації руху в Photoshop можна створювати кадри мультиплікації, використовуючи шари зображення. Можна створювати відеозображення, засновані на одній з багатьох заданих піксельних пропорцій. Після редагування можна зберегти свою роботу у вигляді файлу GIF-анімації або PSD, який надалі можна програти у багатьох відеопрограмах, таких як Adobe Premiere Pro або Adobe Effects. Доступне відкриття або імпортування відеофайлів і послідовності зображень для редагування і ретушування, створення відеоряду мультиплікації і експорт робіт у файл формату QuickTime, GIF-анімацію або послідовність зображень. Відеокадри можна окремо редагувати, трансформувати, клонувати, застосовувати до них маски, фільтри, різні способи накладення пікселів, на них можна малювати, використовуючи різні інструменти.

Photoshop підтримує файли DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) — цифрові зображення і комунікації в медицині. Для відкритого в Photoshop DICOM-файлу, можна використовувати будь-який інструмент Photoshop для корекції і ретушування зображень.

І нарешті, за допомогою програми Photoshop Extended можна розглядати MATLAB-зображення, обробляти їх у програмі Photoshop, комбінувати команди MATLAB з технологіями обробки зображень Photoshop. Як тільки встановлюється з'єднання з програмою Photoshop з програми MATLAB і здійснюється введення команд в командний рядок MATLAB, ці керуючі дії негайно виконуються в Photoshop. Файли, підготовлені в програмі MATLAB, мають розширення m, fig, rpt, mat, mdl. Комунікація між Photoshop і MATLAB використовує інтерфейс Photoshop JavaScript і бібліотечний інтерфейс MATLAB.

Є функція Photomerge — яка має гнучкі настройки. Тобто можна зробити фотографію і повертаючись декілька інших а потім відкрити їх у Adobe Photoshop і після того він автоматично зробить панораму. Пункт цей є у Файл → Автоматизація → Photomerge.

Зображення мага
Затиснувши Alt і, утримуючи ліву кнопку миші, клацнути чорний трикутник у верхньому правому куті палітри Layers і вибрати в меню Panel Options. Цей маг (Мерлін) — довгоживуче пасхальне яйце, присутнє у Photoshop з версії 3.0, якого немає у версії CS6.
Альтернативна заставка
Затиснувши Ctrl , вибрати Help (Довідка) → About Photoshop (Про Photoshop). Для Mac OS: Command , Photoshop → About Photoshop. Зображення змінюється від версії до версії. Наприклад в CS3 на заставці зображена червона таблетка. А в CS4 — Стоунхендж, у якому можна прочитати назву версії (CS4).
Хоча альтернативна заставка сама по собі є крашанкою, в неї часто включають інші крашанки. Одне з них …
Електричний кіт
Версія 4.0 мала кодову назву Big Electric Cat. Електричний кіт став талісманом Photoshop і зустрічається на альтернативних заставках всіх версій аж до CS5 (крім CS4). У деяких версіях (7.0 / Liquid Sky, CS3 / Red Pill) він прихований; щоб його побачити, слід зробити знімок екрану і на знімку підняти яскравість зображення.

Специфічні для CS3[ред.ред. код]

Фото Брюса Фрейзера
Зробити знімок екрану з альтернативною заставкою, потім зменшити в ньому brightness до упору (-150). Це «пасхальне яйце» зроблено в пам'ять про померлого незадовго до виходу CS3 Брюса Фрейзера, автора книг про Photoshop.
Червоні сліди від лапи кота
Зробити знімок екрану з альтернативною заставкою, потім відкрити Рівні (Ctrl+L) і в середньому осередку поміняти 1,00 на 9. У самому низу також з'являється напис: «Alternative beta splash screen by Jeffrey Tranberry for my grandmother Maxine Tranberry and my kitties Duane and Debbie.»
Електричний кіт
Зробити знімок екрану з альтернативною заставкою, потім відкрити канали і прибрати червоний канал.

Інструменти[ред.ред. код]

Після завантаження зліва на екрані з'являється Adobe Photoshop панель з іконами інструментами. Деякі з них знизу мають маленький трикутник. Якщо натиснути на нього курсором, то відкриваються різні варіації даного інструменти. Дані інструменти стосуються малювання, зафарбовування, виділення, вимірювання, навігації … В різних версіях Adobe Photoshop ці інструменти дещо змінювались, деякі нові додаватись, але про основні з них ми поговоримо нижче.

Перо[ред.ред. код]

В фотошопі є декілька версій інструмента « Перо». За допомогою пера можна малювати прямі та криві лінії. А також можна виділяти зображення.

Форми[ред.ред. код]

Інструмент форми містить в собі різні форми прямокутнику, Округлої прямокутнику, обвали, багатогранними та лінії.

Вимірювання та навігація[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Кевін Л. Мосс. Photoshop та цифрова фотографія для «чайників» = Photoshop и цифровая фотография для «чайников». — М. : Діалектика, 2006. — С. 336. — ISBN 0-7645-9580-6.