Khet

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Khet
Khet strategy game.JPG
Дизайнер Майкл Ларсон, Дел Сегура, Люк Хупер
Видавець Innovention Toys, LLC
Існування 2005-
Кількість гравців 2
Вік гравців 9+
Час підготовки до гри 5-10 хв.
Час гри 10-30 хв.
Вплив випадковості немає
Необхідні здібності тактика, стратегія

Khet — настільна гра, абстрактна стратегія, подібна на шахи, в якій гравці, використовуючи взаєморозташування фігур, намагаються поцілити у ключову фігуру суперника слабким лазерним променем. Відома також під назвами Deflexion, Фараон і Лазерні шахи.

Гру винайшли у 2005 році професор університету Тулейн Майкл Ларсон і два студенти, Дел Сегура і Люк Хупер. Khet була представлена громадськості навесні 2005 року і надійшла у продаж в жовтні того ж року. Актуальною версією є Khet 2.0., впроваджена в 2011 році, що має переглянуті правила.

Правила[ред. | ред. код]

Основи[ред. | ред. код]

Кожен гравець має по 13 фігур (1 Сфінкс, 1 Фараон, 2 Анубіса (4 Обеліска в колишній версії), 2 Скарабея і 7 Пірамід), що мають одну чи дві дзеркальні грані та розставляються на дошці 10 на 8 клітинок. Фігури поділяються на червоні та срібні. Вони мають три варіанти початкової розстановки, але гравці можуть домовитися і про власну. У свій хід гравець може або перемістити одну зі своїх фігур на одну клітку в будь-який бік та по діагоналі, або повернути її на 90 градусів. На дві крайні лінії можуть ставати тільки фігури відповідного кольору, щоб противник не міг заблокувати промінь.

Фігура Сфінкса стоїть у спеціально відведеному місці та випромінює лазерний промінь, який інші фігури можуть відбивати дзеркальним гранями. В кінці кожного ходу гравцем вмикається лазерний діод у Сфінксі. Якщо промінь, відбиваючись, влучає у просту грань фігури, вона забирається з дошки. Якщо промінь влучає в Фараона, його власник програє. У Khet можлива нічия, коли фігури обох гравців опиняються в таких позиціях, що змушені нескінченно повторювати їх аби лишитися на полі[1].

Фігури[ред. | ред. код]

 • Сфінкс — завжди стоїть в кутку дошки. Не може рухатися, але може обертатися на 90 градусів. Випромінює лазерний промінь і в Khet 2.0 невразливий до лазера іншого Сфінкса. Таким чином в колишній версії можна було поцілити у ворожого Фараона ворожим же променем. Лазер працює від батарейок, що постачаються в комплекті.
 • Фараон — не має дзеркальних граней. Ураження його променем означає поразку для власника фігури.
 • Анубіс — не має дзеркальних граней, але витримує промінь, якщо він влучає в передню грань. Замінює фігуру Обеліск в Khet 2.0.
 • Обеліск — ця фігура відсутня в актуальній версії Khet 2.0. Не має дзеркальних граней і слугує для пожертвування задля захисту інших фігур.
 • Скарабей/Джед — має дзеркальні грані з обох сторін, тому відбиває промінь при будь-якому розташуванні і не може бути забрана з дошки. Скарабей може помінятися місцями з Анубісом чи Пірамідою.
 • Піраміда — має одну дзеркальну грань з трьох і слугує для відбивання променя під прямим кутом[1].
 • Око Гора — додаткова фігура, що дозволяє розділяти один промінь на два й не може бути забрана з дошки. Являє собою напівпрозоре дзеркало, що частково пропускає промінь крізь себе, а частково відбиває під прямим кутом[2].

Розстановки[ред. | ред. код]

 • «Класична» — стандартна початкова розстановка. Скарабеї стоять в центрі дошки, оточені Пірамідами. Решта фігур стоять на крайніх лініях з чотирьох сторін.
 • «Імхотеп» — відпочатку відкриває захисні можливості. В центрі стоять два Скарабея і дві Піраміди. Решта фігур стоять на крайніх лініях з чотирьох сторін.
 • «Династія» — збалансовує наступальні та оборонні можливості. Більшість фігур стоять на центральних лініях, а на крайніх по дві Піраміди відповідного кольору[3].

Історія[ред. | ред. код]

В 2004 році профессор університету Тулейн Майкл Ларсон і два студенти, Дел Сегура і Люк Хупер, розробили гру під назвою Deflexion. Вони ставили на меті створити гру з використанням новітніх технологій, яка змінила б уявлення людей про традиційні ігри. Творці гри бажали створити продукт, спрямований як на розваги, так і викликання інтересу до науки. Для цього вони заснували фірму Innovention Toys та Сегура виготовив у власному гаражі першу партію в 5000 наборів Deflexion[4].

Deflexion була показана у завершеному вигляді громадськості навесні 2005 року, а вперше продалася на виставці-ярмарку «New York Toy Fair»[5]. Продажі почалися в жовтні того ж року. Хоча гра не була спочатку досить популярною, вона привернула увагу виробників настільних ігор своєю оригінальністю та стали пропонувати для неї власні назви. Під назвою Khet гра вперше з'явилася на регіональних змаганнях в квітні 2006 року в Новому Орлеані. Саме того року було запроваджено звичайний в майбутньому дизайн: срібно-червоне оформленні та дошку, прикрашену ієрогліфами[4]. У 2006 набір фігур було доповнено Оком Гора. Вона необов'язкова і використовується за домовленістю гравців[2].

Тільки в 2007 році Innovention Toys отримала патент, поданий в 2005[5]. Згодом Innovention Toys подала позов до суду проти MGA Entertainment з приводу порушення пантенту, коли виявилось, що нею було створено дуже схожу гру Laser Battle. MGA ж стверджували недійсність цього патенту, вказуючи, що назва Laser Chess, використовувана як альтернатива Khet, була назвою відеогри 1987 року. Суд тривав до 2012, задовільнив позов Innovention Toys і постановив, що MGA мусить виплатити 4,2 млн доларів компенсацій Innovention та 2 млн доларів її адвокатам[5][6].

Станом на 2007 рік в США та Великій Британії було продано вже 100000 копій[4]. З 2008 року поширюється варіант цієї гри під назвою Tower of Kadesh, у якому додається другий рівень дошки, промінь на який спрямовується системою дзеркал, схованих у колоні, що підтримує рівень. Гравці отримали змогу переносити фігури між рівнями, а також обертати колону[7].

У 2011 році правила гри було уточнено, прибрано фігуру Обеліск, та впроваджено більш деталізоване оформлення. Лазери було вбудовано безпосередньо до Сфінксів замість самої дошки[4].

Адаптації[ред. | ред. код]

 • Khet 2.0 (2012) — відеогра для iOS[8].
 • Khet 2.0 (2014) — відеогра для Windows, MacOS та Linux[9]. Має доповнення Eye of Horus Beam Splitter, що додає фігуру Око Гора, яка розділяє промінь на два, а також надає нові стартові розстановки фігур[10].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б How Khet Works. HowStuffWorks (en). 2012-06-26. Процитовано 2019-05-14. 
 2. а б Khet: Eye of Horus Beam Splitter. BoardGameGeek. Процитовано 2019-05-14. 
 3. Rules. khet.com. Процитовано 2015-11-12. 
 4. а б в г How Khet Works. HowStuffWorks (en). 2012-06-26. Процитовано 2019-05-14. 
 5. а б в Innovention Toys, LLC v. MGA Entertainment, Inc, 665 F. Supp. 2d 636 | Casetext. casetext.com. Процитовано 2019-05-14. 
 6. Innovention Toys, LLC v. Mga Entertainment, Inc. – Global Legal Chronicle (en-US). Процитовано 2019-05-14. 
 7. BoardGameGeek. boardgamegeek.com. Процитовано 2019-05-14. 
 8. Khet 2.0. iTunes Store. Процитовано 14.05.2019. 
 9. Khet 2.0 у Steam. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2019-05-14. 
 10. Khet 2.0 - Eye of Horus Beam Splitter у Steam. store.steampowered.com (uk). Процитовано 2019-05-14. 

Джерела[ред. | ред. код]