Mesothelae

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mesothelae
Самиця Ryuthela sasakii
Самиця Ryuthela sasakii
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Павукоподібні (Arachnida)
Ряд: Павуки (Araneae)
Підряд: Mesothelae
Pocock, 1892
Родини

Arthrolycosidae
Arthromygalidae
Liphistiidae

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mesothelae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mesothelae
EOL logo.svg EOL: 2580342
ITIS logo.svg ITIS: 82734
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 58762
Fossilworks: 211686

Mesothelae — підряд павуків, який протиставляють всім іншим сучасним павукам (Opisthothelae): мігаломорфним і аранеоморфним. Група налічує близько 90 сучасних видів, що об'єднуються у родину Liphistiidae. Мешкають у Південно-Східній Азії, Китаї і Японії. Розміри тіла — 11-35 мм. Liphistiidae живуть у закритих кришкою-люком земляних нірках, від яких розходяться сигнальні нитки (крім підродини Heptathelinae)

Опис[ред. | ред. код]

Це найпримітивніші павуки, відомі вже з карбонових відкладень. Черевце членисте, легенів дві пари, павутинних бородавок звичайно 8, вони ще не зміщені на кінець черевця. Хеліцери спрямовані вперед, отруйні залози невеликі, поміщаються всередині хеліцер. Педипальпи великі, майже як ноги. Розміри тіла 11-35 мм.

Черевце (опістосома) представників цієї групи володіє зовнішньої сегментацією: на ньому зберігаються по п'ять оформлених тергітів і стернітів (спинних і черевних стінок сегментів). Стерніт головогрудей (просоми) вузький. Володіють рядом інших архаїчних рис, таких як наявність двох пар легеневих мішків і чотирьох пар павутинних бородавок з членистою будовою (дві серединні пари функціонують тільки у молодих особин).

Хеліцери цих павуків мають плагіогнатну будову: перші (базальні) членики їх не спрямовані вниз, як у інших павуків, а розставлені в сторони. Такі хеліцери вважають еволюційно більш просунутими, ніж ортогнатні хеліцери мігаломорфних і абажурових павуків.

Класифікація[ред. | ред. код]

Представників єдиної сучасної родини Liphistiidae об'єднують в п'ять родів:

Викопні павуки відомі з кам'яновугільного періоду:

Джерела[ред. | ред. код]