Puntius stoliczkanus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Puntius stoliczkanus
Самець
Самець
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Рід: Плямистий вусач (Puntius)
Вид: Puntius stoliczkanus
Біноміальна назва
Puntius stoliczkanus
(F. Day, 1871)
Синоніми
Barbus stoliczkanus (F. Day, 1871)

Pethia stoliczkana (F. Day, 1871)
Puntius ticto stoliczkanus (F. Day, 1871)

Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Puntius stoliczkanus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Puntius stoliczkanus
EOL logo.svg EOL: 210941
ITIS logo.svg ITIS: 689857
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 1142215

Puntius stoliczkanus — можлива назва українською Барбус Столичка — маленька субтропічна прісноводна риба роду пунтіус родини коропових. Вперше описана у 1871 році. Названий на честь моравського зоолога Фердинанда Столички (1838–1874), який тривалий час працював в Індії.

Зустрічається в річках та струмках південно-східної Азії.

Доволі поширена акваріумна риба. Її часто використовують для утворення гібридних форм інших пунтіусів. В акваріумній літературі Puntius stoliczkanus та близький до нього червоний барбус часто помилково відносять до Puntius ticto чи плутають між собою. Через характерні червоні плавці у російській акваріумній літературі отримав назву «алоплавничный барбус».

Ареал поширення[ред.ред. код]

Зустрічається в річках та струмках північно-східної Індії, а також М'янми, Таїланду та західного Лаосу. Надає перевагу затіненим струмкам та невеликим річкам із чистою та багатою на кисень водою.

Опис риби[ред.ред. код]

Тіло барбуса овальної форми, витянуте, сплюснуте з боків. Основний тон забарвлення сріблястий з голубуватим чи жовтуватим відтінком. Спина зеленувата, черевце — біле. Позаду голови на рівні грудних плавців та у основи хвоста знаходяться темні плями, причому біля хвоста — із золотою облямівкою. Луска велика, з чорною облямівкою, створює на тілі риби сітчастий малюнок. Спинний та черевні плавці червоні, решта — із жовтуватим чи червонуватим відтінком. У самців спинний та черевні плавці криваво-червоні, вкриті дрібними чорними плямами. Забарвлення самок блідіше, червонуватий спинний плавець без плям, а решта — прозорі, без забарвлення. Довжина риби в акваріумі — до 6 см.

Розмноження[ред.ред. код]

Статева зрілість настає у віці 6-8-ми місяців. Самка відкладає до 400 ікринок. Нерест проходить в зарослях дрібнолистових рослин, в сезон дощів (коли вода стає м'якшою). Ікра дозріває 24-48 годин, а ще через 3 дні мальки починають плавати та самостійно харчуватися.

Утримування та розмноження в акваріумах[ред.ред. код]

Барбус Столичка  — мирна зграйна рибка, тому її варто утримувати в кількості не менше 6 осіб з такими ж мирними рибами, за винятком риб з вуалевими плавниками. Як і для решти барбусів необхідний доволі просторий (від 50-ти літрів) акваріум з вільним місцем для плавання та невеликими зарослями рослинності по краю.

Рибка всеїдна, підходить будь-який живий, рослинний чи комбіновний корм, а також сухі корми.

Параметри води:

Нерестовик повинен бути просторим, з пучками дрібнолистової рослинності. Перед нерестом риб розсаджують на 1-2 тижні і посилено годують. На нерест риб саджають невеличкою зграйкою, в якій переважають самці. Вода має бути приблизно у 2-3 рази м'якшою ніж акваріумна, оптимальна температура — 26-28 °C. Нерест відбувається зранку і триває 2-3 години, після чого риб негайно відсаджують. Початковий корм для мальків: інфузорії та живий пил. Пізніше можна годувати наупліусом рачків, циклопів та дрібною дафнією.

Барбус Столичка легко схрещується з червоним барбусом, який є близьким до даного виду, а також вогненним барбусом.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Цирлинг М.Б. Барбусы в аквариумах любителей и профессионалов. — М. : ООО "Акариум-Принт", 2006. — ISBN 5-98435-280-X.