Spermophilus relictus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Spermophilus relictus
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Інфратип: Хребетні (Vertebrata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Підклас: Звірі (Theria)
Інфраклас: Плацентарні (Eutheria)
Ряд: Гризуни (Rodentia)
Родина: Вивіркові (Sciuridae)
Рід: Ховрах (Spermophilus)
Вид: S. relictus
Біноміальна назва
Spermophilus relictus
(Kashkarov, 1923)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Spermophilus relictus
EOL logo.svg EOL: 313008
ITIS logo.svg ITIS: 632455
IUCN logo.svg МСОП: 20491
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 99856

Spermophilus relictus (Ховрах реліктовий) — гризун з родини Вивіркові (Sciuridae), один з представників роду Spermophilus.

Опис[ред.ред. код]

Це ховрах середньої величини (20–27,5 см) з порівняно довгим хвостом (5–8 см). Зовні нагадує сірого і даурського ховрахів. Спина у нього вохристо-бура, з помітними, хоча й нечіткими брижами. Черево й боки сірувато-вохристі.

Середовище проживання[ред.ред. код]

Країни поширення: Казахстан, Киргизстан, Узбекистан. Знайдений від 500 до 3200 м. Мешканець гірського і частково передгірського степу (від сухих полиново-типчакового до злаково-різнотравного альпійського). Уникає вологих луків і сільськогосподарських полів.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Влітку денна діяльність дуже добре виражена. У спекотні дні, а також в ніч виходи нори закриваються ґрунтом. Зимова сплячка закінчується з кінця лютого (Іссик-Кульська улоговина) до першої декади травня (Чаткальське нагір'я). Молодь з'являється з середини травня (низовини) на другої декади червня. У похмурі і вітряні дні активність знижується. Нори прості, більшість з них з одним проходом і одного гнізда. Гнізда зимівлі знаходяться на 1–1,5 м під землею, влітку гніздиться не глибше 1 м. Іноді використовує нори полівок і бабаків. Харчуються в основному підземними частинами рослин, навесні споживає зелені частини рослин і квіти. Щоб дістатися до квітів карагани залазить на дерево. У деяких районах (Чаткальского хребта) комахи складали до 90% вмісту шлунка. Не робить запасів.

Період відтворення тривалий, його початок дуже сильно залежить від весняної погоди. Вагітність триває 25–28 днів. Середній розмір виводку залежить від висоти, від 6 на 750–800 м, до 3–4 вище 2000 м. Розселення молодняку ​​починається з середини травня і до середини червня.

Загрози та охорона[ред.ред. код]

Немає серйозних загроз виду. Знайдений у деяких охоронних територіях у Казахстані, Киргизстані (Сари-Челек державний заповідник) і Узбекистані (Гісарський державний заповідник).

Джерела[ред.ред. код]

  • Tsytsulina, K. 2008. Spermophilus relictus
  • Соколов В. Е. Пятиязычный словарь названий животных. Млекопитающие. Латинский, русский, английский, немецкий, французский. / под общей редакцией акад. В. Е. Соколова. — М.: Рус. яз., 1984. — С. 138.