Standard Oil

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Standard Oil
Тип бізнес
підприємство і холдингова компанія
Організаційно-правова форма господарювання акціонерне товариство і публічна компанія
Галузь Нафта і газ
Засновано 1870
Засновник(и) Джон Девісон Рокфеллер, William Rockefellerd, Henry Morrison Flaglerd, Stephen V. Harknessd і Samuel Andrewsd
Закриття (ліквідація) 1911
Штаб-квартира Клівленд, Огайо (1870-1885)
Нью-Йорк, Нью-Йорк (1885-1911)
Продукція паливо
Власник(и) William Rockefellerd
Співробітники 60 тис. (1909)
Дочірні компанії Ohio Oil Companyd, Standard Oil Company of Californiad, Standard Oil Company of Indianad, Vacuum Oild і Standard Oil Company of New Yorkd
CMNS: Standard Oil у Вікісховищі

«Standard Oil» — одна з найбільших американських компаній, що спеціалізувалася на видобутку нафти, її транспортуванні, переробці та продажу. Сьогодні наступником «Standard Oil» є «ExxonMobil» — одна з найбільших нафтових компаній світу.

Історія

[ред. | ред. код]

Компанія була заснована в 1870 році та була однією з перших транснаціональних компаній до розділу на менші компанії в 1911 році[1].

Засновником та першим керівником був Джон Рокфеллер; ця компанія зробила його мільярдером та одним з найбагатших людей сучасної історії. Компанія зосереджувалась на переробці, транспортуванні та торгівлі нафтою та продуктами її переробки (видобуток спершу не входив у її пріоритети). Назва компанії означала стандартну якість продукту. Компанія розробила концепцію перемоги над конкурентами шляхом контролю над залізничним постачанням нафти. Вона зацікавила залізниці картельною угодою, за якою лише члени картелю (здебільшого — підприємства «Стандарт ойл») отримували знижки на транспортування, більш того, в разі перевезення нафти інших компаній, залізниці сплачували Рокфеллеру відступні (чверть від вартості перевезень). Швидко стало зрозуміло, що невдовзі залишиться лише один покупець на весь Нафтовий район. «З усіх способів придушення конкуренції, будь-коли спланованих групою американських промисловців, цей був найжорстокіший», — писав біограф Рокфеллера.

У 1879 році Джон Рокфеллер контролював 90 % американських нафтопереробних потужностей.

В 1911 році компанія була розділена Верховним Судом США на 34 менші компанії. Двома з цих компаній були «Jersey Standard» («Standard Oil Company of New Jersey»), що пізніше отримала назву «Exxon», і «Socony» («Standard Oil Company of New York»), що пізніше отримала назву «Mobil». В 1999 році в результаті злиття двох найбільших американських нафтових компаній «Exxon» і «Mobil» постала «ExxonMobil» — найбільша сучасна нафтова корпорація.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. One of the world's first and biggest multinationals — see Daniel Yergin, The Prize: The Epic Quest for Oil, Money, and Power. New York: Simon & Schuster, 1991, (p.35).

Інтернет-ресурси

[ред. | ред. код]