Баламут Олександр Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олександр Баламут
Баламут Олександр Миколайович
Загальна інформація
НаціональністьУкраїнець
Народження23 листопада 1933(1933-11-23)
місто Горохів, Горохівський район, Волинь
Смерть10 листопада 2009(2009-11-10)
місто Горохів, Горохівський район, Волинь
Спорт
КраїнаУкраїна
Вид спортугандбол
Найвищий рейтинг
Заслужений тренер України
Заслужений тренер України
заслужений тренер України
Майстер спорту СРСР
Майстер спорту СРСР

Баламут Олександр Миколайович (нар. 23 листопада 1933 — пом. 10 листопада 2009, місто Горохів, Горохівський район, Волинь) — майстер спорту, заслужений тренер України[1], член збірних команд СРСР та України, почесний громадянин Волині[2].

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився Олександр Баламут 23 листопада 1933 року в місті Горохові (Волинської області)[3]. Спортивну кар'єру гандболіста розпочав у місті Львові, де навчався в інституті фізичної культури. У складі збірної команди міста Львова брав участь у чемпіонаті України. Виступав на міжнародній арені, зокрема, у складі збірної Радянського Союзу в матчах проти команди Німецької демократичної республіки у 1956 році. У складі збірної команди міста Львова зайняв ІІ місце в першій першості СРСР з ручного м'яча, що відбулась у Москві.

Але ще більшої слави Баламут зажив як гандбольний тренер, який виховав цілу плеяду талановитих спортсменів. Олександр Миколайович Баламут на своїй малій батьківщині — місті Горохові, створив справжню «фабрику зірок» ручного м'яча — п'ятнадцять майстрів спорту та понад сто вихованців волинського наставника свого часу входили до збірних СРСР та УРСР. Відомі гандболістки Анжела Швайковська та Наталя Голдованська навіть грали у легендарному київському «Спартаку» у Ігора Турчина.

Для багатьох закоханих у спорт українців райцентр на Волині асоціюється тільки із ручним м'ячем. Автор цих рядків свого часу був свідком такої ситуації: у Горохові проходили змагання із гандболу на першість УРСР, і в одному з матчів зійшлися команда Києва з місцевими вихованцями. Підопічні Баламута обіграли столичних гостей! Після гри їхній тренер у розпачі вигукнув до гравців: «Покажите мне на карте этот Горохов! Кому вы проиграли»? Певна річ, уже згодом команди Києва, Запоріжжя та Броварів стояли в черзі, щоб перехопити талановиту молодь із волинського гандбольного «клондайку».

Олександр Баламут окрім свого професіоналізму відзначався також і принциповістю. В одному з інтерв'ю він розповів історію, про те, як і чому, з нього зняли звання «Заслужений тренер»: "Грають мої хлопці з луганчанами. Мають величезну перевагу, а суддя то порушення правил «вигадує», то гол не зараховує, то на дві хвилини незаслужено вилучає. Програли ми тоді, з очей гандболістів сльози котилися. Я в коридорі перестрів арбітра, а він ще й з посмішкою запитує: «Ну, як я вас „кинув“? Я йому й дав ляпаса. Той поскаржився. Міністерство освіти створило спеціальну комісію з розслідування інциденту. Мене тимчасово відлучили від тренерської роботи. А згодом розібрались, виправдали, навіть „потерпілий“ визнав свою вину.»

Після розпаду Союзу припинили фінансувати спортивні школи, тому й гандбол на Горохівщині занепав. Згодом Олександра Миколайовича попросили очолити місцеву юнацьку команду, яка от-от стає на ноги. Через два роки після того як Баламута повернули у гандбол, Горохів знову тріумфував на обласній першості. Та мало хто здогадувався, що тренер витрачає надзусилля тільки для того, щоб прийти на тренування. Зі слів друзів, ніхто жодного разу не чув і нотки смутку чи болю в голосі тренера…

Уболівальники зі стажем знають, що Баламут товаришував з Ігорем Турчиним, проте мало хто йме віри, що горохівчанин був свідком на реєстрації шлюбу Ігоря та Зінаїди. Недарма наш земляк найбільше дорожив подарунками саме від київського «Спартака». Червоно-білий спортивний костюм одягав на свята, а м'яч з автографами гравців посідав достойне місце в колекції. Цей м'яч, костюм і палиця, яка впродовж останніх років допомагала ходити, пішли назавжди із Олександром Миколайовичем в інший світ 10 листопада 2009 року[4].

Олександру Миколайовичу у 2004 році, першому серед волинян, був удостоєний звання "Почесний громадянин Волині".[5], ст. Обласні нагороди, с. 62.

Джерела

[ред. | ред. код]

Кравчук П. А. Книга рекордів Волині. — Луцьк : Волинська обласна друкарня ; Любешів : Ерудит, 2005. — 304 с. — ISBN 966-361-079-4., с.62

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Сайт «Федерація Гандболу України»: В Луцьку відбудеться «Кубок Баламута»[недоступне посилання з червня 2019]
  2. Сайт «Волинська обласна рада»: Лауреати звання «Почесний громадянин Волині» [Архівовано 15 квітня 2011 у Wayback Machine.]
  3. Газета «Волинь»: Він забивав м'ячі самому Яшину [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]
  4. Газета «Сім'я і дім»: Олександр Баламут: Диригент гандбольного райцентру[недоступне посилання з червня 2019]
  5. Кравчук П. А. Книга рекордів Волині. — Луцьк : Волинська обласна друкарня ; Любешів : Ерудит, 2005. — 304 с. — ISBN 966-361-079-4.