Константінас Сірвідас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Константінас Сірвідас
Народився1579[1][2][…]
Трошкунай, Анікщяйський район, Литва або Sirvydaid, Kavarskas Eldershipd, Анікщяйський район, Литва
Помер8 серпня 1631(1631-08-08)[2]
Вільнюс, Річ Посполита
·туберкульоз
ПохованняChurch of St. Johns, Vilniusd
Країна Велике князівство Литовське
 Річ Посполита
Діяльністьлексикограф, мовознавець, проповідник, викладач університету, письменник
Alma materВільнюський університет
Віленська колегія
Пултуський єзуїтський колегіумd
ЗакладВільнюський університет

Константінас Сірвідас (лат. Constantinus Szyrwid, лит. Konstantinas Sirvydas, пол. Konstanty Szyrwid; 1579 — 23 серпня 1631, Вільно) — литовський лексикограф, один з засновників литовської писемності.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився, як припускається, в околицях міста Анікщяй. 1598 року, перебуваючи у Вільно, вступив в орден єзуїтів. Навчався в єзуїтських колегіях Вільни, Риги та інших міст, потім у Віленській єзуїтській академії (Almae Academia et Universitas Vilnensis Societatis Jesu; 1606—1610), був професором академії. Близько десяти років читав проповіді в академічному костелі Святих Іванів у Вільні.

Підготував перший польсько-латинсько-литовський словник „Dictionarium trium linquarum“ («Словник трьох мов»). Перше видання вийшло в світ у Вільні близько 1620 року, потім словник неодноразово перевидавався: 2-е доповнене видання 1629; 1631, 1642, 1677, 1713. Словник призначався для студентів, які вивчають поетику і риторику; містив близько 14 000 слів. До середини XIX століття словник залишався єдиним друкованим в Литві словником литовської мови (словники литовської мови видавалися в Пруссії).

Написав збірку проповідей (точніше — конспектів або короткого змісту проповідей) «Punktai sakymų» литовською і польською мовами (перше видання 1629, друге 1644). Видав коментарі до «Пісні над піснями» і «Послання апостола Павла до Ефесян» („Explanationes in Cantica Canticorum Salomonis et in epistolam D. Pavli ad Ephesios“).

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]