Плавунець широкий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Плавунець широкий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Твердокрилі (Coleoptera)
Родина: Плавунцеві (Dytiscidae)
Рід: Плавунці (Dytiscus)
Вид: Плавунець широкий
Dytiscus latissimus
(Linnaeus, 1758)
Посилання
Вікісховище: Dytiscus latissimus
Віківиди: Dytiscus latissimus
EOL: 3479105
ITIS: 812287
МСОП: 6970
NCBI: 469493

Плавуне́ць широ́кий (Dytiscus latissimus) — вид комах з родини плавунцевих (Dytiscidae). Один з 17 видів роду, поширених у Палеарктиці. В Україні один з 6 видів роду. Раритетний вид, занесений до Червоної книги України та ряду інших природоохоронних документів[1][2].

Тіло широке, велике, завдовжки 36–44 мм. Забарвлення зеленувато-буре, з жовтими ротовими органами, плямами на лобі та широкою облямівкою навколо передньоспинки та надкрил. Боковий край надкрил розпластаний у вигляді тонкої гострої пластинки. Надкрила в зморшках.

Поширення

[ред. | ред. код]

Ареал охоплює всю Європу, Північний Казахстан та Західний Сибір.

В Україні поширений у лісовій смузі, на півночі лісостепової зони (південна межа ареалу), Закарпатті. Зустрічається нечасто, відомі поодинокі особини.

Особливості біології

[ред. | ред. код]

Зимують тільки дорослі жуки. Парування та відкладання яєць відбувається переважно весною. Личинки проходять ІІІ віки (періоди по 5–20 днів кожний). Лялечка розвивається до 20–30 днів. Після виходу з лялечки жуки залишаються в печерках ще декілька днів. Імаго живе до 1 року, іноді довше. Зустрічається в великих стоячих (зрідка проточних) водоймах. Активний хижак. Передньогрудні залози комахи виділяють їдкий секрет в разі небезпеки, тому їх уникають інші хижаки.

Охорона

[ред. | ред. код]

Раритетний вид комах, занесений до Червоної книги України (охоронна категорія: недостатньо відомий вид)[1], а також до Червоного списку МСОП (вразливий вид) [3], Європейського Червоного списку (зникаючий вид), Бернської конвенції (Додаток ІІ: види, що потребують особливої охорони) та Резолюції 6 (види, що потребують спеціальних заходів збереження їхніх оселищ) цієї ж конвенції[2].

Загрози: порушення гідрологічного режиму водойм, їх забруднення промисловими відходами.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Плавунець широкий у Червоній книзі України
  2. а б Фауна України. Охоронні категорії: довідник / За ред. О. Годзевської і Г. Фесенка. — Київ, 2010.  — 80 с. (с. 48)
  3. Плавунець широкий у Червоному списку МСОП

Посилання

[ред. | ред. код]