Площа Старий Ринок (Познань)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Старий Ринок у Познані
 Республіка Польща
Stary Rynek w Poznaniu
Старий Ринок в Познані
Старий Ринок в Познані
Населений пунктПознань
МісцевістьВеликопольське воєводство
Загальні відомості
Протяжність141 х 141 м
Координати52°24′30″ пн. ш. 16°56′04″ сх. д. / 52.40833° пн. ш. 16.93444° сх. д. / 52.40833; 16.93444
Зовнішні посилання
У проєкті OpenStreetMap 2456294 ·R (Познань)
Мапа
Мапа
CMNS: Площа Старий Ринок у Вікісховищі

Старий Ринок у Познані (пол. Stary Rynek від 16 червня 1919, нім. Alter Markt від XIX століття) — головна міська площа в Познані, що має форму квадрата, з довжиною сторони 141 метр, і кожна сторона має три вулиці, дві з яких у крайніх кутах. Ринок міститься у Старому місті[pl] Познані та має площу близько двох гектарів. Він є третім за величиною площі ринком у Польщі після Кракова та Вроцлава.[1]

До Другої світової війни він був центром економічного та політичного життя міста. На Старому ринку є п'ять музеїв, у тому числі один унікальний у Польщі — Музей музичних інструментів[pl].

Історія

[ред. | ред. код]
План Старого Ринку

Старий Ринок є головною площею Познані і раніше був центром міста. Ринкова площа, як ринок для купівлі та продажу товарів та місце святкування, були спроєктовані ще за часів заснування міста в 1253 році. Тут споруджували найрозкішніші будинки у стилі бароко та класицизму. У деяких збереглися залишки часів готики та епохи Відродження, серед іншого склепінчаті льохи та коридори, а також приміщення, накриті стелями. Більшість з них, також на вулицях, що виходять з площі, були відбудовані та реставровані в 1950-х роках з відновленням їх історичного вигляду.[2]

Будинок міської ваги

У кінці XIX століття площа Старого ринку в Познані зазнала дуже значних змін. З появою водогону криниці та фонтани на ринковій площі, які служили також як місця, де містяни збиралися щоб обмінятися новинами, були знищені. Єдиною, що вціліла, була статуя Прозерпіни (з 1766 року), яка також пережила Другу світову війну.

Фонтан Прозерпіни

Пожвавлення торгівлі привело до встановлення на перших поверхах будинків великих вітрин, до нищення порталів, віконних рам, барельєфів, поліхромії, до побудови нових чотири-п'ятиповерхові будинків з плоскими даха́ми на місці декількох ділянок старих будинків. У 1891—1894 роках, на місці демонтованого будинку міської ваги́, була збудована Нова ратуша[pl]. У 1945 році внаслідок бойових дій Нова ратуша була серйозно пошкоджена, а потім розібрана.

Внаслідок Другої світової війни площа була майже повністю зруйнована. Після реконструкції — зараз це одна з найвідвідуваніших туристичних визначних пам'яток міста. Найкраще збереглися фасади на східній стороні площі — будівля Червона аптека, нині Будинок Бретані.

На площі Старого ринку тепер розміщені:

  • Стара ратуша — побудована в 1550-х роках, найважливіша архітектурна пам'ятка міста та одна з найважливіших ратуш з часів європейського Відродження. Сьогодні це Музей міста Познані[pl].[3]
  • Ряд будівель триповерхових крамниць та квартир дрібних крамарів, що будувалися з 1535 року з характерною для них аркадою.
  • Дві витягнуті сучасні функціональні будівлі для військового музею[pl] та міська галерея сучасного мистецтва «Арсенал»[pl].[4]
Гауптвахта

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Старий ринок [Архівовано 6 травня 2021 у Wayback Machine.] poznan.pl (нім.)
  2. Стара ринкова площа: усі таємниці кам'яниць Познані (фото) [Архівовано 25 квітня 2021 у Wayback Machine.] gloswielkopolski.pl 24.07.2016 (пол.)
  3. Ратуша [Архівовано 1 травня 2021 у Wayback Machine.] poznan.pl (пол.)
  4. Познанський військовий музей [Архівовано 30 квітня 2021 у Wayback Machine.] mnp.art.pl (пол.)

Галерея

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]