Мульчування: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
AHbot (обговорення | внесок)
м виправлення включення вилученого файлу: Файл:Мульчувач KUHN MF 6499 RM 610R.png
Рядок 5: Рядок 5:


== Ефект від застосування мульчування ==
== Ефект від застосування мульчування ==

[[Файл:Мульчувач KUHN MF 6499 RM 610R.png|280px|міні|праворуч|Мульчувач KUHN-MF-6499 + RM-610R причепний агрегатований з трактором Сase]]
Застосування соломи для мульчування ґрунту при вирощуванні [[злакові|злакових]] і [[кукурудза|кукурудзи]] ефективне у кількості 6–8 т/га. Мульчування зменшує фізичне випаровування [[волога|вологи]] з ґрунту. В умовах [[посуха|посухи]] непродуктивні втрати вологи зменшуються в 1,7 раза, а при достатньому зволоженні — втричі. Істотний позитивний вплив мульчування на режим вологи встановлено до глибини кореневмісного шару — 50 см.
Застосування соломи для мульчування ґрунту при вирощуванні [[злакові|злакових]] і [[кукурудза|кукурудзи]] ефективне у кількості 6–8 т/га. Мульчування зменшує фізичне випаровування [[волога|вологи]] з ґрунту. В умовах [[посуха|посухи]] непродуктивні втрати вологи зменшуються в 1,7 раза, а при достатньому зволоженні — втричі. Істотний позитивний вплив мульчування на режим вологи встановлено до глибини кореневмісного шару — 50 см.



Версія за 18:03, 16 серпня 2018

Обрізки деревини використовуються для мульчування в Австралії. Червоний колір — від червоного кольору деревини евкаліптусу.

Мульчува́ння — вкривання поверхні ґрунту соломою, перегноєм, мульч-папером тощо для захисту ґрунту від пересихання й перегрівання. Мульчування розглядається як спосіб поліпшення фізичних агрономічних властивостей ґрунтів та ефективності дії мінерального живлення сільськогосподарських рослин.

Поширене за кордоном. Перспективне в Україні для збереження ґрунтової вологи та запобігання втрат ґрунту внаслідок ерозійних процесів.

Ефект від застосування мульчування

Застосування соломи для мульчування ґрунту при вирощуванні злакових і кукурудзи ефективне у кількості 6–8 т/га. Мульчування зменшує фізичне випаровування вологи з ґрунту. В умовах посухи непродуктивні втрати вологи зменшуються в 1,7 раза, а при достатньому зволоженні — втричі. Істотний позитивний вплив мульчування на режим вологи встановлено до глибини кореневмісного шару — 50 см.

Мульчування також поліпшує температурний режим, агрофізичний стан ґрунту, агрохімічні та біологічні показники. Крім того, мульчування істотно підвищує ефективність дії мінеральних добрив, особливо в посушливих умовах вирощування. Урожайність сільськогосподарських культур за таких екстремальних умов лише внаслідок мульчування підвищується на 20–25 %. Мульчування найдоцільніше на ґрунтах у зоні недостатнього або нестабільного зволоження, переважно — при вирощуванні зернових сільськогосподарських культур.

В Україні мульчування вивчає Інститут ґрунтознавства і агрохімії ім. О. Н. Соколовського УААН.

Порівняння мульчування з іншими видами ґрунтообробки

За вмістом азоту в поживних рештках культури розташовуються в такій послідовності: солома бобових культур, гичка цукрових буряків, стебла кукурудзи, солома зернових колосових.

Так, наприклад, тонна подрібненої соломи, внесена на поверхню поля, за поживністю рівноцінна 3,5-4 тоннам гною. Проте слід врахувати, що для компенсації азоту, який витрачається на перепрівання тонни соломи, необхідно внести 10 кг діючої речовини азотних добрив. Основним рослинним органічним добривом є подрібнена солома. Для її подрібнення використовують сучасні мульчувачі вітчизняного і зарубіжного виробництва. Проте відомості про них розпорошені, а ефективність використання недостатньо обґрунтована [1].

Переваги мульчування

Безумовно мульча сприятливо діє на ґрунт і рослини:

  • зберігає в ґрунті воду
  • зменшує кількість бур'янів
  • запобігає перегріву ґрунту влітку і промерзання взимку
  • допомагає запобігти потраплянню бризок, що містять збудників хвороб, з ґрунту на рослини при поливі і дощі
  • запобігає ерозії ґрунту
  • запобігає утворенню кірки на ґрунті, що поліпшує усмоктування води в ґрунт
  • зберігає рихлість ґрунту.

Типи мульчі

Мульча буває неорганічна (гравій, галька, різноманітні покривні матеріали) і органічна (тирса, хвоя, перегній, горіхова шкаралупа, сіно). Органічною називається мульча з природних матеріалів, наприклад, кора, стружка, тирса, листя, хвоя або скошена трава. Мінус цього типу мульчі в тому, що вона приваблює комах, слимаків, черв'яків і птахів, які використовують її в їжу, і згодом така мульча потребує заміни. Неорганічна мульча з гравію, гальки, чорного поліетилену або садових нетканих матеріалів не приваблює шкідників і не розкладається.

Мульчування камінням

Мульчування великими каменями має важливу перевагу в посушливу пору влітку. Вранці розігріте повітря зустрічається c холодним каменем (який нагрівається повільніше повітря) і залишає на ньому росу забезпечуючи т. зв. сухий полив.

Джерела

Див. також

Примітки

  1. Гречкосій В. Д. Мульчування рослинних решток у системі органічного землеробства