Торговий прапор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Торговий прапор — це прапор (морський прапор), який використовується цивільними суднами для позначення їхньої національної приналежності. Він може співпадати або бути відмінним від державного прапора і військово-морського прапора (чи військового прапора).

Більшість країн мають лише один державний прапор і прапор для всіх цілей (наприклад Україна). В інших країнах розрізняють сухопутний прапор і торгові, державні та військово-морські прапори. Британські прапори, наприклад, відрізняються від прапора, який використовується на суші (Прапор Союзу), і мають різні версії простих і обтяжених червоних і синіх прапорів для торгового та державного використання, а також військово-морський прапор (Білий прапор), який також може використовуватися яхтами Королівської ескадри яхт.

Країни, що мають спеціальні торгові прапори

[ред. | ред. код]

Торгові прапори, які відрізняються від загального національного прапора, можна згрупувати в кілька категорій.

Торгові прапори з державним прапором у кантоні

[ред. | ред. код]

Кілька країн використовують червоні прапори з, у більшості випадків, або відповідним національним прапором, або прапором Великої Британії в кантоні за зразком червоного прапора. На британських заморських територіях вивішують з простим червоним прапором або червоним прапором із відповідним колоніальним гербом. Саудівська Аравія розміщує свій національний прапор у кантоні зеленого прапора (прапор Саудівської Аравії піднімається з флагштоком праворуч, тому кантон знаходиться у верхньому правому куті прапора). Гана припинила використовувати свій червоний прапор у 2003 році після прийняття нового закону про торгове судноплавство, який зробив прапор Гани належним національним кольором для кораблів Гани. Подібним чином Шрі-Ланка припинила використовувати свій червоний прапор у 1969 році та використовує прапор Шрі-Ланки як цивільний прапор. Відповідно до закону про судноплавство для Соломонових Островів, Закону про судноплавство 1998 року (№ 5 від 1998 року), відповідним прапором є національний прапор Соломонових Островів, а не червоний прапор: «Національним прапором Соломонових Островів є національні кольори судна, зареєстрованого відповідно до цього Закону».

Суверенні держави

[ред. | ред. код]
Австралія[1]
Бангладеш
Багамські острови
Фіджі
Гана
Індія
Ямайка
Малайзія
Маврикій
Нова Зеландія
Нігерія
Пакистан
Саудівська Аравія
Соломонові острови (1978—1998)
Шрі-Ланка
Об'єднані Арабські Емірати[2]
Велика Британія

Британські заморські території та коронні території

[ред. | ред. код]
Звичайний Червоний торговий прапор Великої Британії[3]
Бермудські Острови[4]
Британські Віргінські Острови
Кайманові острови
Фолклендські острови
Гібралтар
Гернсі
Острів Мен
Джерсі
Острови Теркс і Кайкос

Торгові прапори, які значно відрізняються від національного прапора

[ред. | ред. код]

Деякі країни мають торгові прапори, які сильно відрізняються від національного прапора.  

Торгові прапори, що складаються з державного прапора з додатковою емблемою

[ред. | ред. код]

Відомими прикладами є італійський торговий прапор із зображенням щита з гербами морських республік і польський торговий прапор з гербом Польщі. Більшість цих емблем було додано, щоб відрізнити прапор від подібних прапорів інших країн (наприклад, Колумбії чи Еквадору) або від інших сигнальних прапорів (наприклад, Мальта/сигнальний прапор H).  

Торгові прапори — спрощені державні прапори з вилученим гербом

[ред. | ред. код]

У кількох країнах (наприклад, в Іспанії та більшій частині Іспанської Америки та деяких європейських країнах) існують дві основні версії прапора: простіша (зазвичай смугастий прапор) і складніша з національним гербом. Простіший використовується як торговий прапор (і в більшості випадків також як цивільний прапор), тоді як версія з гербом використовується в основному урядом і військовими. У Сальвадорі цивільний прапор також відрізняється від національного прапора пропорціями.  

Торгові прапори, що відрізняються від державного прапора пропорціями

[ред. | ред. код]

Деякі колишні британські колонії використовують пропорцію 1:2 для своїх прапорів і 3:5 для прапорів на березі, тоді як у Хорватії, Словенії та Угорщині це навпаки, з прапорами 2:3 і прапорами на березі 1:2. Франція — особливий випадок: загальна пропорція однакова, але смуги на прапорі трохи відрізняються по ширині.  

Колишні торгові прапори, які більше не використовуються або застаріли

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Зауваження

[ред. | ред. код]
  1. Прапор Австралії також використовується для невеликих кораблів.
  2. Прапор Об'єднаних Арабських Еміратів також є торговельним прапором.
  3. Звичайний Червоний торговий прапор Великої Британії використовується в Ангільї, Британській Території в Індійському Океані, Монтсерраті, Піткерну і острові Святої Єлени.
  4. Червоний прапор, також національний прапор, є відповідним торговим прапором для суден, зареєстрованих у Бермудській частині Британського реєстру відповідно до Закону про торгове судноплавство Бермудських островів 2002 року.
  5. Ліквідований у 1966 році. Сучасний торговий прапор — національний прапор Республіки Китай.
  6. Обведений у кружечок X замінено на емблему клубу.
  7. The [[Прапор Швейцарії|квадратний прапор] використовується на більшості річок і озер.