Шрам (роман М'євіля)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шрам
The Scar
Жанрстимпанк, фентезі
Формароман
АвторЧайна М'євіль
Моваанглійська
Опублікованочервень 2002
Країна Велика Британія
ВидавництвоMacmillan Publishers
ЦиклBas-Lag trilogyd
Попередній твірСтанція загублених снів
Наступний твірThe Taind
НагородиБританська премія фентезі

«Шрам» (англ. The Scar) — третій роман британського письменника Чайни М'євіля. Сам автор визначає жанр роману як «надприродну фантастику» (weird fiction), проте за всіма ознаками він відповідає канонам фентезійного стимпанка. У 2003 році «Шрам» отримав нагороду British Fantasy Award[1] і був номінований на Премію Артура Кларка. [2]

Сюжет

[ред. | ред. код]

Дія відбувається в тому ж світі, що і в іншому романі М'євіля «Станція загублених снів». Але, це не пряме продовження роману, хоча сюжет стартує відразу після подій, описаних в попередній книзі. У «Шрамі» інші персонажі і місце дії, твір можна читати незалежно від «Станції загублених снів». У центрі оповідання — плавуче місто Армада. На палубі океанського лайнера в нову «Нью-Кробюзонську» колонію під назвою «Нова Есперіум» перевозяться в'язні і раби, їх тіла перероблені в незвичайні гротескні форми і подібності з примхи їх господарів. Але на палубі лайнера перебувають не тільки вони. В нову колонію пливе так само і група мандрівників, деякі з яких не просто мандрівники. Кожен з них має свої власні причини тікати і ховатися з «Нью-Кробюзона». Белліс Колдвайн біжить з гігантського мегаполісу Нью-Кробюзон за своїх обставин; досвідчений лінгвіст, вона влаштовується перекладачем на цей корабель. Але корабель захоплюють пірати, і нове життя Белліс починається не в далекій кробюзонській колонії, а на Армаді - плавучому піратському місті, складеному з тисяч і тисяч судів, що не одне століття бороздить Надутий океан, і яким керує пара садомазохістів, відомих як Коханці, які хочуть закликати надприродну істоту для того, щоб місто мало можливість швидше пересуватися. Подібно Нью-Кробюзону, Армаду населяють і люди, і жахливоголові хепрі, і мавки, і водяні, рукотворні мутанти-перероблені і люди-кактуси, а також струпороби і вампіри. Відмовляючись примиритися з тим, що ніколи більше не побачить своє рідне місто, Белліс готова на все, лише б з'ясувати природу глибоко засекреченого проекту, над яким працюють доктор біології Йоганнес Тиарфлай, найкращий мисливець у всьому Бас-Лаге Тинтиннабулум, Коханці та їх охоронець Утер Доул.

Цікаво

[ред. | ред. код]

Схоже на Армаду плаваюче місто, що складене з безлічі зчеплених кораблів, було описане в романі Олександра Бєляєва «Острів загиблих кораблів». [3]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. The British Fantasy Awards: a Short History. Архів оригіналу за 10 листопада 2016. Процитовано 23 листопада 2017.
  2. Award Shortlists (англ.). The Arthur C. Clarke Award. Архів оригіналу за 4 листопада 2018. Процитовано 23 листопада 2017.
  3. Александр Беляев. Остров погибших кораблей

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Кендрік, Крістофер. монстр реалізму і нерівномірного розвитку в China Miéville цей шрам // Extrapolation. — Т. 50, № 2. — С. 258-275. — ISSN 0014-5483. — DOI:10.3828/extr.2009.50.2.7.
  • гвинт отримав louvenia. можливі вигадки: Blochian сподіваюся, що в рубці // Extrapolation. — Т. 50, № 2. — С. 276-292. — ISSN 0014-5483. — DOI:10.3828/extr.2009.50.2.8.
  • Нельсон, Дайан. Пірати, розбійники і шамани Майя: жахливі і прекрасні чарівність духів капіталу // Наукова фантастика дослідження. — Листопад 2012. — № 0091-7729. — С. 437-458.