Карбонатити: відмінності між версіями

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
[перевірена версія][перевірена версія]
Вилучено вміст Додано вміст
Рядок 11: Рядок 11:
==Генезис==
==Генезис==


Магматичне походження карбонатиту було детально аргументовано шведським геологом Гаррі фон Еккерманом у 1948 році на основі його дослідження комплексу Альне [5] [6]. Проте саме виверження вулкана Ол Дойньо Ленгай в Танзанії в 1960 році призвело до геологічних досліджень, які остаточно підтвердили думку про те, що карбонатит є похідним від магми.[5]
Магматичне походження карбонатиту було детально аргументовано шведським геологом Гаррі фон Еккерманом (1886–1969) у 1948 році на основі його дослідження комплексу Альне ref name=Hodethesis/><ref>{{Cite book|last1=Kresten|first1=Peter|url=https://www.springer.com/gp/book/9783319902234|title=The Alnö Carbonatite Complex, Central Sweden|last2=Troll|first2=Valentin R.|date=2018|publisher=Springer International Publishing|isbn=978-3-319-90223-4|series=GeoGuide|language=en}}</ref>. Проте саме виверження вулкана Ол Дойньо Ленгай в Танзанії в 1960 році призвело до геологічних досліджень, які остаточно підтвердили думку про те, що карбонатит є похідним від магми.[5]


Карбонатити — це рідкісні, своєрідні магматичні породи, утворені незвичайними процесами та з незвичайних вихідних порід. Існує три моделі їх формування:
Карбонатити — це рідкісні, своєрідні магматичні породи, утворені незвичайними процесами та з незвичайних вихідних порід. Існує три моделі їх формування:

Версія за 18:30, 2 травня 2024

Карбонатит з Бразилії. Породотвірний білий мінерал — кальцит, чорні вкраплення — магнетит, зелені — олівін

Карбонати́ти (рос. карбонатиты, англ. carbonatites, нім. Karbonatite) — карбонатні або силікатно-карбонатні гірські породи.

Початковий опис і типова місцевість

Карбонатити були вперше науково описані норвезьким петрографом і мінералогом Вальдемаром Крістофером Брьоґґером (нім. Brögger) у 1920 році в серії публікацій Норвезької академії наук. Його обробка базується на відслоненнях району Фен на півдні Норвезького Телемарка (типове місце розташування).[1][2]

Загальна характеристика

Карбонатити складені більш ніж на 50 % кальцитом, доломітом, анкеритом тощо. Крім карбонатів, можуть бути присутні піроксен, амфібол, флогопіт, форстерит, апатит, магнетит, титаніт, лужний польовий шпат, рідкіснометальні мінерали (пірохлор, бадделеїт, бастнезит, циркон тощо). У разі їх присутності в значній кількості породу називають піроксеновим, флогопітовим, магнетитовим, апатитовим карбонатитом. Специфічна особливість складу карбонатитів — їх часте збагачення рідкісними і розсіяними елементами (ніобієм, залізом, титаном тощо).

Генезис

Магматичне походження карбонатиту було детально аргументовано шведським геологом Гаррі фон Еккерманом (1886–1969) у 1948 році на основі його дослідження комплексу Альне ref name=Hodethesis/>[3]. Проте саме виверження вулкана Ол Дойньо Ленгай в Танзанії в 1960 році призвело до геологічних досліджень, які остаточно підтвердили думку про те, що карбонатит є похідним від магми.[5]

Карбонатити — це рідкісні, своєрідні магматичні породи, утворені незвичайними процесами та з незвичайних вихідних порід. Існує три моделі їх формування:

пряма генерація шляхом часткових розплавів дуже низького ступеня в мантії та диференціації розплаву, незмішуваність рідини між карбонатним і силікатним розплавами, своєрідне, екстремальне фракціонування кристалів. Докази для кожного процесу існують, але ключовим є те, що це незвичайні явища. Історично вважалося, що карбонатити утворюються в результаті плавлення вапняку або мармуру в результаті вторгнення магми, але геохімічні та мінералогічні дані це ігнорують. Наприклад, ізотопний склад вуглецю карбонатитів подібний до мантії, а не до осадового вапняку.[7]

Поширення

Карбонатити поширені у складі складних кільцевих плутонічних лужно-ультраосновних комплексів. У кільцевих масивах карбонатити утворюють штоки, кільцеві і конічні дайки, жили, штокверки; у вулканічних породах — штоки типу «пробок». Карбонатити, як правило, найпізніші з порід, що складають кільцеві масиви і вулканічні утворення. Виявлені також ефузивні і пірокластичні карбонатити, які утворюють автономні лавові потоки, покривала з вулканічного попелу і конуси. Вважається, що карбонатити загалом — гетерогенні породи.

Застосування

Карбонатити — сировина для одержання ряду металів.

Див. також

Література

  1. F. J. Loewinson-Lessing, E. A. Struve: Petrografitscheski Slowar. Moskwa 1937, S. 139.
  2. W. Brögger: Die Eruptivgesteine des Kristianiagebietes. IV. Das Fengebiet in Telemark, Norwegen. (= Videnskapsselskapets Skrifter I. Mat.-naturvet. Klasse 1920 No. 9). Kristiania 1921.
  3. Kresten, Peter; Troll, Valentin R. (2018). The Alnö Carbonatite Complex, Central Sweden. GeoGuide (англ.). Springer International Publishing. ISBN 978-3-319-90223-4.