Вольфсангель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вертикальний
Горизонтальний

Вольфсангель (нім. Wolfsangelвовчий гак) — позаалфавітний рунічний символ. Символізує захист, взяття ворога в полон[1]. Використовується в геральдиці, присутній на гербах багатьох міст. В горизонтальному положенні міг символізувати вервольфа. У XV столітті Вольфсангель був емблемою кількох селянських повстань, завдяки чому набув значення боротьби за свободу і незалежність. Вольфсангель трапляється також на емблемах дивізій СС «Райх» та «Ландштурм Нідерланд», яка комплектувалася з голландців. Спрощений варіант «вовчого гаку» був емблемою голландської нациської партії.


Походження[ред.ред. код]

Ймовірно походить від середньовічного способу ловлі вовків. Двосторонній металевий гак кріпили на дерево, на гак підвішували шматок м'яса, вовк з'їдав м'ясо й «попадався на вудку»[2]

Руни[ред.ред. код]

Вольфсангель не належав до відомих рунічних алфавітів, хоча часто проводять паралель між ним і руною Ейваз.[2] В Арманічному футарці Гвідо фон Ліста є схожий символ — Гібор, але значення в нього зовсім інше. Крім того, Гібор передає звук [g], а Вольфсангель (імовірно) — [ai].[1]

Геральдика[ред.ред. код]

Крім того, цим знаком відмічали кордони — помічали прикордонні камені.

Нацистська символіка[ред.ред. код]

Емблема дивізії СС «Дас Райх»

В 1910 році німецький письменник Герман Ленс опублікував роман «Вервольф», в якому йдеться про селянський загін самооборони в період Тридцятирічної війни. Тон роману, що оспівує доблесний супротив окупантам, зробив його популярним в 20-30-і роки. Став популярний і символ Вольфсангель, що використовувався загоном як емблема[3].

Згодом, Вольфсангель був обраний емблемою (тактичним знаком) танкової дивізії СС «Дас Райх». Крім того, цей знак в різних варіаціях використовувався в інших підрозділах СС і вермахту, зокрема в 4-ій поліцейській гренадерській дивізії СС (емблема), 23-ій добровольчій танково-гренадерській дивізії СС «Недерланд» (петличний знак), 34-ій добровольчій гренадерській бригаді «Ландсторм Недерланд» (дивізіонна емблема і петличний знак) й багатьох інших.[4]

Сучасне використання[ред.ред. код]

Вольфсангель використовується послідовниками різноманітних германо-скандинавських неоязичницьких культів (Асатру та ін.) в ритуалах і як розпізнавальний знак.

Використання в Україні[ред.ред. код]

В Україні, за допомогою віддзеркалення, символ відомий головним чином як «Національна ідея» або «Ідея Нації».

Ідея Нації

Являє собою монограму у вигляді великих літер «N» та «I», накладених одна на одну.

Символ «Національна ідея» блакитного кольору зображувалася на партійних знаменах Соціал-Національної партії України, чорного кольору – на знаменах товариства сприяння Збройним Силам та Військово-Морському Флоту «Патріот України» (молодіжне крило партії). Колір знамен в обох випадках був золотим. Запропонував емблему Нестор Пронюк, який був на той час уповноваженим з питань зовнішніх зв’язків СНПУ[5]. Використовувалася партійними структурами та членами партії до ІХ з’їзду СНПУ (14 лютого 2004 року), коли партія змінила назву (ставши відтепер Всеукраїнським Об’єднанням «Свобода»).

Сьогодні «Національна ідея» у зворотніх кольорах (золота на чорному тлі) використовується Головним Проводом громадської організації «Патріот України», яка вважає себе правонаступником ідеології СНПУ[6].

Під час війни з проросійськими терористами на сході України 2014 року, знак "Ідея Нації" був розміщений на прапорі полку "Азов".

Примітки[ред.ред. код]