Духовий оркестр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Духовий орке́строркестр, складається з духових і ударних інструментів.

Склад[ред.ред. код]

Духовий оркестр, що включає дерев'яні духові поряд з мідними

Основу духового оркестру складають широкомензурні і звичайні мідні духові інструменти - корнети, флюгельгорни, еуфоніуми, альти, тенори, баритони, баси, труби , валторни, тромбони. Також в духових оркестрах використовуються дерев'яні духові інструменти: флейти, кларнети, саксофони, у великих складах - гобої і фаготи. У Європі проводять розподіл між духовим оркестром і т. зв. «Фанфарних», в якому дерев'яних духових інструментів немає. На початку XIX століття під впливом «яничарської» музики в духових оркестрах з'явилися деякі ударні музичні інструменти, перш за все великий барабан і тарілки, що дають оркестру ритмічну основу.

Репертуар[ред.ред. код]

У XIX столітті основою репертуару духового оркестру були різні марші та інша військова музика, а також перекладання симфонічних і оперних творів, тоді як оригінальних творів для цього складу практично не існувало. Один з небагатьох відомих випадків застосування духового оркестру «серйозної» музиці XIX століття - опера Джузеппе Верді «Аїда», де для виконання тріумфального маршу на сцену виводиться духовий оркестр.

З початку XX століття деякі композитори звернули увагу на своєрідність складу та звучання духового оркестру і написали для нього ряд оригінальних творів. Першим твором такого роду вважається Сюїта № 1 Es-dur Густава Холста, написана в 1909 році. Серед інших композиторів, що писали для духового оркестру - Микола Мясковський, Ігор Стравінський, Пауль Хіндеміт, Алан Хованесс.

Колективи[ред.ред. код]

В Україні провідним духовим оркестром є Національний Академічний духовий оркестр України.

Посилання[ред.ред. код]