Зоряні війни

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Шаблон:Медіафраншиза

Файл:Star wars dvd cover.jpg
Обложка DVD-версии оригинальной трилогии «Star Wars». Художники — Тим и Грег Хильдебрандты
Початковий (вступний) логотип до фільмів Зоряні війни

Зо́ряні ві́йни (англ. Star Wars) — проект-всесвіт (англ. fictional universe) американського режисера і продюсера Джорджа Лукаса.

Офіційна дата нарождення проекту — 25 травня 1977 року — дата виходу на широкий екран кінофільму «Зоряні війни», нині «Зоряні війни. Епізод IV. Нова надія», однак перший твір про всесвіт — однойменна книга-новелізація — з'явилась ще 1976 року, оскільки продюсери побоювались провалу фільму в прокаті.

Ієрархія проекту[ред.ред. код]

Сьогодні ієрархію проекту можна подати так:

  • «Зоряні війни» (марка) — сукупність всіх вигаданих і документальних матеріалів, випущених за офіційною ліцензією «Lucasfilm».
    • Всесвіт «Зоряних війн» (англ. Star Wars Universe - SWU) — сукупність всіх вигаданих матеріалів по тематиці «Зоряних війн», випущених за офіційною ліцензією.
      • Кіноепопея «Зоряні війни» — шість фільмів-епізодів (19772005).
      • Розширений всесвіт «Зоряних війн» (англ. Star Wars Expanded Universe - SW:EU), скорочено РВ — Всесвіт «Зоряних війн» за винятком кіноепопеї — доповнює і розширяє всесвіт, розповідаючи його історію від найдавніших часів до 137-го року після "Нової надії". В проекті зустрічається велика кількість нових персонажів, історій, моделей техніки та технологій, рас та тварин.

Приквел трилогія[ред.ред. код]

Після розлучення у 1987 році Джордж Лукас втратив велику частину його статку і не мав бажання повертатись до Зоряних Воєн, і неофіційно скасував зйомки сиквел трилогії. Але після того, як Зоряні Війни стали знову популярними, Лукас побачив, що в них досі багато шанувальників. У 1993 році він анонсував, що зніме приквели. Він почав створювати історію, у центрі якої тепер буде стояти Анакін Скайуокер. У 1994 році Лукас почав писати сценарій до першого фільму, який мав назву Епізод I: Початок. І в цей же час почав роботу над другим фільмом ( Епізод ІІ). Епізод І вийшов на екрани в травні 1999 року та зібрав у прокаті $924,317,558. Епізод ІІ вийшов на екрани в травні 2002 року та зібрав у прокаті $649,398,328. Епізод ІІІ вийшов на екрани в травні 2005 року.

Культурний вплив[ред.ред. код]

Проект здійснив великий вплив на масову культуру (попкультуру), об'єднавши людей у фан-клуби, клуби рольової реконструкції. Кіноепопея започаткувала однойменний фантастичний піджанр в кінематографі. Популярність проекту виявилась настільки великою, що його назву громадськість перенесла на американську урядову програму «СОІ (Стратегічна оборонна ініціатива) — Зоряні війни» По всьому Світу існує безліч фанатських об'єднань шанувальників. Найбільше аудиторія яких себе проявляє у Сполучених Штатах та Великій Британії. В США часто проходять масові зібрання фанатів, що доходять до костюмованих фестивалів та парадів 501-го легіону (міжнародного фанатського об'єдання, ціль якого - збиратися, переодягнувшись штурмовиками, дартами вейдерами та іншими "поганими"). У Великобританії 300 тисяч фанатів оголосили бажання визнання Сили як релігії.

В Україні вплив «Зоряних воєн» позначився на політиці через проведення політичних акцій та балотування осіб з ім'ям Дарт Вейдер на значні політичні посади (див. Дарт Вейдер в українській політиці). Зокрема, Вейдер Дарт Вікторович очолив виборчий список «Інтернет партії України» на парламентських виборах в Україні 2014 року.

Кіноепопея[ред.ред. код]

Кінематографічний цикл «Зоряні війни» містить шість епізодів, знятих в два етапи, причому спочатку були зняті четвертий, п'ятий і шостий епізоди, і лише через шістнадцять років — перший, другий і третій.

Оригінальна трилогія

Трилогія-приквел

Трилогія-сиквел

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]