Качала Степан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Отець Стефан Качала

Степа́н (Стефа́н) Теодо́рович Кача́ла (* травень 1815, Фірлеїв, тепер c.Липівка Рогатинського району Івано-Франківської області  — 10 листопада 1888) — греко-католицький священик, політичний і громадський діяч, народовець, публіцист. Дід Кирила Студинського, прадід Романа Слюзара (по матері).

Короткий життєпис[ред.ред. код]

З 1861 до смерті — посол до Галицького сейму; посол до Австрійського райхсрату (1861–1879). Член-засновник Товариства ім. Шевченка, Народного Дому, товариства «Просвіта», Народної Ради, Руського педагогічного товариства. Палкий оборонець прав українського населення Галичини. Автор праці «Polityka Polaków względem Rusi» (Львів, 1879). 1886 року в Тернополі цю брошуру видано українською мовою під назвою «Коротка історія Русі».

Закінчив Львівську духовну семінарію, висвятився 1842 р. Незмінний парох с. Шельпаки (нині Підволочиського району Тернопільської обл.), з перервами обіймав посаду збаразького декана УГКЦ.

З 1848 року відіграє помітну роль у громадському та політичному житті Галичини. Він і Юліян Лаврівський — єдині авторитетні політики старшого покоління, які в 1860-х роках підтримали народовців, що надало цьому рухові необхідного мінімуму авторитету (перші народовці були виключно молоді студенти та семінаристи).

Журналіст, історик, ідеолог народовства, автор численних публікацій та історичних праць. щедрий меценат, значну частину своїх статків заповів громадським установам народовців. За політичними переконаннями був федералістом, підтримував польські ідеї про розширення автономії Галичини. Через підтримку до польських урядових ініціатив він не ввійшов до складу фракції «Руський клуб» у Галицькому сеймі 1870 року, оскільки більшість там становили москвофіли. Був добрим промовцем, у Сеймі виступав нечасто, але ефектно.

На виборах до Райхсрату 1873 року поляки підтримали його кандидатуру в окрузі Тарнів — Бохня (Західна Галичина). Здобувши мандат, C.Качала увійшов до складу фракції «Польське коло».

Автор праці польською мовою «Polityka Polaków względem Rusi» (Політика поляків з точки зору Русі; Львів, 1879), де остаточно розчарувався у співпраці з поляками і розкритикував польських політиків. 1886 року в Тернополі цю брошуру видано українською мовою під назвою «Коротка історія Русі».

Вшанування[ред.ред. код]

Праці[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Чорновол І. 199 депутатів Галицького сейму.— Львів: Тріада плюс, 2010. 228 с. с. 135