Курилик Вільям

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вільям Курилик
Портрет Вільяма Курилика, українсько-канадського художника. Художня галерея в Niagra Falls, Канада

Ві́льям Кури́лик (Курилик Василь Дмитрович) (*3 березня 1927(19270303), Вітфорд, Альберта, Канада — †3 листопада 1977, Канада) — українсько-канадський художник і письменник (Канада).

Член Об’єднання українських мистців у Канаді, почесний доктор Віндзорського університету.

З біографії[ред.ред. код]

Народ. 3 березня 1927 р. у Вудфорді (Альберта), дитячі роки минули на батьківській фермі. Родина переїхала спочатку до Манітоби, потім до Онтаріо. Навчався в Художньому коледжі Онтаріо.

Закінчив Манітобський університет зі ступенем бакалавра (1949). Щоб учитися, заробляв миттям машин, працював дроворубом. Навчався в інституті Аленде в Мехіко, потім у Лондоні. Пішки пройшов шлях від Віфлеєма до Єрусалима. У 1960 р. повернувся у Канаду, поселився у м. Торонто. Перша виставка його картин відбулася у 1960 р. у галереї Айзака. Намалював понад 7 тис. картин. У 1970 і 1977 відвідав Україну. Помер 3 листопада 1977 р. у м. Торонто.

Творчий доробок[ред.ред. код]

Своїми творами В. Курилик відкриває північноамериканцям вітчизну своїх батьків — Україну. Широко знана його серія «Піонери», присвячена першопрохідцям Канади, серед яких чимало українців. Чотири картини з цієї серії прикрашають інтер'єр резиденції Генерал-губернатора Канади.

Добре відоме символічне полотно митця «Нуклеарна Мадонна», написане ще в дочорнобильську добу — твір-передбачення, застереження людству. Невипадково полотно після 1986 року набуло іншої назви — «Чорнобильська Мати Божа». Вершинними у творчості В.Курилика є серія «Страсті Христові» та ілюстрації до «Євангеліє».

Під час другого перебування в Україні в рідному селі батька Борівці на Буковині він написав більше ста малюнків та шість картин. Згодом три з цих картин були передані до Національного художнього музею України.

Серед картин В. Курилика є полотно «Дух Шевченка витає над Канадою» — освідчення незрадливої любові митця до України, її видатного сина. Ця картина зберігається у Київському музеї Тараса Шевченка

Література[ред.ред. код]

  • Віталій Абліцов «Галактика „Україна“. Українська діаспора: видатні постаті» — К.: КИТ, 2007. — 436 с.
  • Стебельський Б. Василь Курилик // Західньоканадський збірник / Упоряд. Яр Славутич. – Ч. ІІ. –Едмонтон, 1975. – С. 232-252.
  • Українська діаспора: літературні постаті, твори, біобібліографічні відомості / Упорядк. В. А. Просалової. - Донецьк: Східний видавничий дім, 2012. - 516 с.
  • Герегова С. Українство Василя Курилика через призму його мистецької творчості // Питання історії України: Збірник наукових праць. – Чернівці: Технодрук. - 2008. - Т.11, С. 117-122.

Посилання[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.