Оптимізація для пошукових систем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пошукова оптимізація сайту або ж SEO (англ. search engine optimization) — процес коректування HTML-коду, текстового наповнення (контенту), структури сайту, контроль зовнішніх чинників для відповідності вимогам алгоритму пошукових систем, з метою підняття позиції сайту в результатах пошуку в цих системах за певними запитами користувачів. Чим вище позиція сайту в результатах пошуку, тим більша ймовірність, що відвідувач перейде на нього з пошукових систем, оскільки люди зазвичай йдуть за першими посиланнями.

Окремі вчені вважають термін "оптимізація сайту для пошукових систем" невдалим, пропонуючи замість нього термін "позиціонування сайту в WWW" [1]

Основні напрямки роботи[ред.ред. код]

Пошукова система враховує такі параметри сайту при обчисленні його релевантності:

 • частота ключових слів: складні алгоритми сучасних пошукачів дозволяють проводити семантичний аналіз тексту, щоб відсіяти пошуковий спам, коли ключове слово зустрічається дуже часто (більше 7-8 відсотків від всього вмісту) або дуже рідко (1-3 %) на сторінці. Оптимальна щільність ключових слів: 5-7 % від текстового вмісту веб-сторінки, при цьому ключові слова (фрази) повинні зустрічатися в тексті як мінімум 3-4 рази;
 • індекс цитування сайту, або кількість веб-ресурсів, що посилаються на даний сайт; багатьма пошукачами не враховуються взаємні посилання (один на одного), також важливо, щоб посилання були з сайтів схожої тематики, що і розкручуваний (оптимізовуваний) сайт.

Відповідно, всі чинники, що впливають на положення сайту у видачі пошукової системи, можна розбити на зовнішні і внутрішні. Робота по оптимізації включає роботу:

 • з внутрішніми чинниками які знаходяться під контролем власника веб-сайту) — приведення тексту і розмітки сторінок у відповідність з вибраними запитами, поліпшення якості і кількості тексту на сайті, стилістичне оформлення тексту (заголовки, жирний шрифт), поліпшення структури і навігації, використання внутрішніх посилань;
 • зовнішніми чинниками — обмін посиланнями, реєстрація в каталогах та інші заходи для підвищення і стимулювання кількості і частоти посилання на ресурс.

Пошукова оптимізація може послужити постійним джерелом збільшення кількості відвідувачів (90% користувачів знаходять нові сайти через пошукові системи; 55% онлайн покупок і замовлень здійснюються на сайтах, знайдених через пошукові системи). Високий рівень довіри до пошукових систем дозволяє отримати великий відсоток конвертації відвідувачів в покупців, а вартість залучення одного відвідувача мінімальна.

Люди, які потрапляють на сайт через пошукові системи це цілеспрямовані користувачі мережі, які вже сформували свої інтереси і шукають саме той товар (послугу), який Ви пропонуєте; саме тому пошукова оптимізація є джерелом найякісніших відвідувачів для Вашого сайту. Роботи з позиціонування сайту в пошукових системах - це один з найважливіших заходів щодо залучення цільової аудиторії. До найпопулярніших українських, російських і світових пошукових систем належать META, Яндекс, Rambler, Yahoo, Google.

Особа, що проводить роботу по оптимізації веб-сайтів, називається оптимізатором (SEO-Manager).

Чинники що впливають на видачу[ред.ред. код]

Основними чинниками, які впливають на видачу в результатах пошукових систем є:

До факторів, знижуючим рейтинг сайту, відносяться:

 • НЕ унікальний контент (статті, новини тощо);
 • технології, які пошукові машини розглядають як спам;
 • надлишкове число зовнішніх посилань;
 • фрейми;
 • накрутки поведінкових факторів;

Історія[ред.ред. код]

Разом з появою і розвитком пошуковців в середині 1990-х з'явилася і оптимізація. Перші SEO-технології передбачали коригування контенту та мета-тегів. Внаслідок цього високі місця у пошуку стали займати сайти, котрі не містили корисного змістового навантаження, а лише популярні пошукові запити. [2] У той час пошукачі надавали велике значення тексту на сторінці та іншим внутрішнім чинникам, якими власники сайтів могли легко маніпулювати. Це привело до того, що у видачі багатьох пошуковців перші декілька сторінок зайняли так звані «сміттє-сайти», що різко знизило якість роботи пошукачів і привело багато з них до занепаду. З появою технології PageRank більше ваги стала додаватися зовнішнім чинникам, що допомогло Google вийти в лідери пошуку у світовому масштабі, ускладнивши оптимізацію за допомогою одного лише тексту на сайті.

Проте оптимізація розвивається разом з пошуковцями, і в сучасних результатах пошуку можна бачити все більше і більше комерційних сайтів з штучно роздутою популярністю, особливо по комерційно привабливих запитах. Одіозними прикладами таких запитів, по яких навіть іноді проводяться змагання оптимізаторів, є, наприклад: «створення сайтів» в УАнеті, або «создание сайтов» в РУнеті тощо. Зараз стало актуально проводити конкурси з просування в топ запитів, яких самостійно не існує як таких (тобто створених спеціально для змагання), тим самим даючи всім рівні умови.

Методи оптимізації[ред.ред. код]

Методи оптимізації можна розділити на три класи , проте останні події в світі пошукових систем дають зрозуміти , що це розділення вельми умовно - будь-яка маніпуляція певними параметрами сайту може бути розцінена пошукачем як украй небажаний вплив на його результати. Так , будь-яка спроба маніпулювання пошуковими результатами прямо заборонена в ліцензії на використання пошукової системи « Яндекс». «Білі» оптимізатори і маркетологи користуються рекомендаціями Яндекса по створенню «хороших » сайтів . Таким чином , просувають сайт , не порушуючи правил пошукових систем .

Методи зовнішньої пошукової оптимізації:

 • Реєстрація в самостійних каталогах. Вона може здійснюватися вручну, або за допомогою спеціальних ресурсів;
 • Реєстрація в каталогах пошукових систем таких як: Яндекс.Каталогу, Рамблер Top 100, каталог DMOZ (AOL), каталог Апорту, каталог Mail.ru, каталог Yahoo і інші;
 • Обмін посиланнями. Існують декілька способів обміну - прямий, кільцевої, односторонній (покупка посилань);
 • Розміщення статей;
 • Соціальні мережі;
 • Прес-релізи;
 • Створення та ведення блогів.

Біла оптимізація[ред.ред. код]

Біла оптимізація - оптимізаторська робота над ресурсом без застосування офіційно заборонених кожної пошуковою системою методів розкручування ресурсу - без впливу на пошукові алгоритми сайтів. Це включає в себе роботу над самим сайтом , а саме над внутрішньою навігацією і вмістом , і роботу з зовнішнім середовищем сайту, тобто просуванням оптимізовуваного сайту шляхом оглядів, прес -релізів , реєстрації в соціальних закладках , партнерських програм тощо із зазначенням посилань на сайт . Слід зазначити , що « Яндекс» попереджає про те , що якщо який-небудь метод оптимізації не є офіційно забороненим , це не означає , що його можна застосовувати.

Сіра оптимізація[ред.ред. код]

До сірої пошукової оптимізації можна віднести додавання великої кількості ключових слів в текст сторінки , часто на шкоду читності для людини , наприклад: « Масло масляне , тому що в ньому є маслопроізводние масляні жири ». При цьому оптимізація полягає спочатку в підборі ключових запитів для конкретної веб -сторінки , визначенні розміру цільового «SEO - тексту » і необхідної частоти ключових слів у ньому , а потім у формулюванні пропозицій і фраз , які у собі ключові запити певну кількість фраз у різних відмінках , єдиному і множині , при різних формах дієслів . Ці параметри можуть потім коригуватися за результатами видачі пошукових систем . При цьому завдання SEO -копірайтера - написати оригінальний текст таким чином , щоб подібна оптимізація була якомога менш помітна « живому» читачеві (і зокрема асесору пошукової системи). Широко застосовується також включення ключового запиту в HTML- теги title , h1 , атрибут meta keywords . Інший приклад сірої оптимізації - дорвей без редіректу , коли при попаданні на дорвей не відбувається автоматичного перенаправлення на просувний сайт . Сіра оптимізація відрізняється від чорної тим , що вона офіційно не заборонена , але її використання все одно може бути розцінено як неприродне завищення популярності сайту . Деякі пошукові системи , наприклад , Google , можуть тимчасово або постійно заблокувати такий сайт . Тобто , кінцеве рішення про те , чи є методи просування законними чи ні , приймає фахівець - модератор пошукової системи , а не програма .

Чорна оптимізація[ред.ред. код]

До чорної оптимізації відносяться всі методи, які суперечать правилам пошукових систем. Серед них можна виділити наступні: використання дорвеев (сторінок і ресурсів, створених спеціально для роботів пошукових систем, найчастіше з великою кількістю ключових слів на сторінці), прийом під назвою клоакинг (користувачеві віддається одна сторінка, легко читається, а пошуковому роботу - інша, оптимізована під які-небудь запити), використання прихованого тексту на сторінках сайту, використання «однопиксельний посилань».

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Пелещишин А. М.Позиціонування сайтів у глобальному інформаційному середовищі. Монографія. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2007. 260 с. Формат 170 х 215 мм. Тверда оправа.ISBN 978-966-553-662-8 [1]
 2. Історія SEO як виду діяльності [2]

Джерела інформації[ред.ред. код]

Корисні посилання[ред.ред. код]