Оптимізація для пошукових систем

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Пошукова оптимізація сайту або ж SEO (англ. search engine optimization) — процес коректування HTML-коду, текстового наповнення (контенту), структури сайту, контроль зовнішніх чинників для відповідності вимогам алгоритму пошукових систем, з метою підняття позиції сайту в результатах пошуку в цих системах за певними запитами користувачів. Чим вище позиція сайту в результатах пошуку, тим більша ймовірність, що відвідувач перейде на нього з пошукових систем, оскільки люди зазвичай йдуть за першими посиланнями.

Окремі вчені вважають термін "оптимізація сайту для пошукових систем" невдалим, пропонуючи замість нього термін "позиціонування сайту в WWW" [1]

Основні напрямки роботи[ред.ред. код]

Пошукова система враховує такі параметри сайту при обчисленні його релевантності:

 • частота ключових слів: складні алгоритми сучасних пошукачів дозволяють проводити семантичний аналіз тексту, щоб відсіяти пошуковий спам, коли ключове слово зустрічається дуже часто (більше 7-8 відсотків від всього вмісту) або дуже рідко (1-3 %) на сторінці. Оптимальна щільність ключових слів: 5-7 % від текстового вмісту веб-сторінки, при цьому ключові слова (фрази) повинні зустрічатися в тексті як мінімум 3-4 рази;
 • індекс цитування сайту, або кількість веб-ресурсів, що посилаються на даний сайт; багатьма пошукачами не враховуються взаємні посилання (один на одного), також важливо, щоб посилання були з сайтів схожої тематики, що і розкручуваний (оптимізовуваний) сайт.

Відповідно, всі чинники, що впливають на положення сайту у видачі пошукової системи, можна розбити на зовнішні і внутрішні. Робота по оптимізації включає роботу:

 • з внутрішніми чинниками які знаходяться під контролем власника веб-сайту) — приведення тексту і розмітки сторінок у відповідність з вибраними запитами, поліпшення якості і кількості тексту на сайті, стилістичне оформлення тексту (заголовки, жирний шрифт), поліпшення структури і навігації, використання внутрішніх посилань;
 • зовнішніми чинниками — обмін посиланнями, реєстрація в каталогах та інші заходи для підвищення і стимулювання кількості і частоти посилання на ресурс.

Пошукова оптимізація може послужити постійним джерелом збільшення кількості відвідувачів (90% користувачів знаходять нові сайти через пошукові системи; 55% онлайн покупок і замовлень здійснюються на сайтах, знайдених через пошукові системи). Високий рівень довіри до пошукових систем дозволяє отримати великий відсоток конвертації відвідувачів в покупців, а вартість залучення одного відвідувача мінімальна.

Люди, які потрапляють на сайт через пошукові системи це цілеспрямовані користувачі мережі, які вже сформували свої інтереси і шукають саме той товар (послугу), який Ви пропонуєте; саме тому пошукова оптимізація є джерелом найякісніших відвідувачів для Вашого сайту. Роботи з позиціонування сайту в пошукових системах - це один з найважливіших заходів щодо залучення цільової аудиторії. До найпопулярніших українських і світових пошукових систем належать Google, Яндекс, Yahoo,

Особа, що проводить роботу по оптимізації веб-сайтів, називається оптимізатором (SEO-Manager).

Чинники що впливають на видачу[ред.ред. код]

Основними чинниками, які впливають на видачу в результатах пошукових систем є:

До факторів, знижуючим рейтинг сайту, відносяться:

 • НЕунікальний контент (статті, новини тощо);
 • технології, які пошукові машини розглядають як спам;
 • надлишкове число зовнішніх посилань;
 • фрейми;
 • накрутки поведінкових факторів;

Історія[ред.ред. код]

Разом з появою і розвитком пошуковців в середині 1990-х з'явилася і оптимізація. Перші SEO-технології передбачали коригування контенту та мета-тегів. Внаслідок цього високі місця у пошуку стали займати сайти, котрі не містили корисного змістового навантаження, а лише популярні пошукові запити. [2] У той час пошукачі надавали велике значення тексту на сторінці та іншим внутрішнім чинникам, якими власники сайтів могли легко маніпулювати. Це привело до того, що у видачі багатьох пошуковців перші декілька сторінок зайняли так звані «сміттє-сайти», що різко знизило якість роботи пошукачів і привело багато з них до занепаду. З появою технології PageRank більше ваги стала додаватися зовнішнім чинникам, що допомогло Google вийти в лідери пошуку у світовому масштабі, ускладнивши оптимізацію за допомогою одного лише тексту на сайті.

Проте оптимізація розвивається разом з пошуковцями, і в сучасних результатах пошуку можна бачити все більше і більше комерційних сайтів з штучно роздутою популярністю, особливо по комерційно привабливих запитах. Одіозними прикладами таких запитів, по яких навіть іноді проводяться змагання оптимізаторів, є, наприклад: «створення сайтів» в УАнеті, або «создание сайтов» в РУнеті тощо. Зараз стало актуально проводити конкурси з просування в топ запитів, яких самостійно не існує як таких (тобто створених спеціально для змагання), тим самим даючи всім рівні умови.

Методи оптимізації[ред.ред. код]

Методи оптимізації можна розділити на три класи , проте останні події в світі пошукових систем дають зрозуміти , що це розділення вельми умовно - будь-яка маніпуляція певними параметрами сайту може бути розцінена пошукачем як украй небажаний вплив на його результати. Так , будь-яка спроба маніпулювання пошуковими результатами прямо заборонена в ліцензії на використання пошукової системи « Яндекс». «Білі» оптимізатори і маркетологи користуються рекомендаціями Яндекса по створенню «хороших » сайтів . Таким чином , просувають сайт , не порушуючи правил пошукових систем .

Методи зовнішньої пошукової оптимізації:

 • Реєстрація в самостійних каталогах. Вона може здійснюватися вручну, або за допомогою спеціальних ресурсів;
 • Реєстрація в каталогах пошукових систем таких як:Top 100, каталог DMOZ (AOL), каталог Апорту, каталог Yahoo і інші;
 • Обмін посиланнями. Існують декілька способів обміну - прямий, кільцевої, односторонній (покупка посилань);
 • Розміщення статей;
 • Соціальні мережі;
 • Прес-релізи;
 • Створення та ведення блогів.

Біла оптимізація[ред.ред. код]

Біла оптимізація - оптимізаторська робота над ресурсом без застосування офіційно заборонених кожною пошуковою системою методів розкручування ресурсу - без впливу на пошукові алгоритми сайтів. Вона включає в себе роботу над самим сайтом, а саме над внутрішньою навігацією і вмістом, і роботу з зовнішнім середовищем сайту, тобто просуванням оптимізовуваного сайту шляхом оглядів, прес-релізів, реєстрації в соціальних закладках, партнерських програм тощо із зазначенням посилань на сайт. Слід зазначити, якщо який-небудь метод оптимізації не є офіційно забороненим, це не означає, що його можна застосовувати.

Сіра оптимізація[ред.ред. код]

До сірої пошукової оптимізації можна віднести додавання великої кількості ключових слів в текст сторінки, часто з втратою прочитності для людини, наприклад: « Масло масляне, тому що в ньому є похідні від масла масляні жири». При цьому оптимізація полягає спочатку в підборі ключових запитів для конкретної веб-сторінки, визначенні розміру цільового «SEO-тексту » і необхідної частоти ключових слів у ньому, а потім у формулюванні пропозицій і фраз, які містять ключові запити певну кількість разів у різних відмінках, однині і множині, та різних формах дієслів. Ці параметри можуть потім коригуватися за результатами видачі пошукових систем. При цьому завдання SEO-копірайтера - написати оригінальний текст таким чином, щоб подібна оптимізація була якомога менш помітна «живому» читачеві (і зокрема асесору пошукової системи). Широко застосовується також включення ключового запиту в HTML-теги title, h1, атрибут meta keywords. Інший приклад сірої оптимізації - дорвей без редіректу, коли при потраплянні на дорвей не відбувається автоматичного перенаправлення на сайт, що просувають. Сіра оптимізація відрізняється від чорної тим, що вона офіційно не заборонена, але її використання все одно може бути розцінено як неприродне завищення популярності сайту. Деякі пошукові системи, наприклад, Google, можуть тимчасово або назавжди заблокувати такий сайт. Тобто, кінцеве рішення про те, чи є методи просування законними чи ні, приймає фахівець - модератор пошукової системи, а не програма.

Чорна оптимізація[ред.ред. код]

До чорної оптимізації відносяться всі методи, які суперечать правилам пошукових систем. Серед них можна виділити наступні: використання дорвеїв (сторінок і ресурсів, створених спеціально для роботів пошукових систем, найчастіше з великою кількістю ключових слів на сторінці), прийом під назвою клоакінг (користувачеві віддається одна сторінка, що легко читається, а пошуковому роботу - інша, оптимізована під які-небудь запити), використання прихованого тексту на сторінках сайту, використання «однопіксельних посилань».

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Пелещишин А. М.Позиціонування сайтів у глобальному інформаційному середовищі. Монографія. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2007. 260 с. Формат 170 х 215 мм. Тверда оправа.ISBN 978-966-553-662-8 [1]
 2. Історія SEO як виду діяльності [2]

Джерела інформації[ред.ред. код]

Корисні посилання[ред.ред. код]