Ортофосфорна кислота

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Структурні формула ортофосфатної кислоти

О́ртофо́сфорна кислота (о́ртофосфа́тна, фосфа́тна або фо́сфорна кислота), Н3PO4 — безбарвна кристалічна речовина. Густина — 1,87 г/см3. Температура плавлення 42,35°С. У воді розчиняється дуже добре і у водному розчині є кислотою середньої сили. У практичному відношенні ортофосфатна кислота важливіша за метафосфатну, тому її часто називають фосфатною кислотою.

У водному розчині ортофосфатна кислота дисоціює ступінчасто:

  •  H_3PO_4 \;\overrightarrow{\leftarrow} H^+ + H_2PO_4^-
  •  H_2PO_4^- \;\overrightarrow{\leftarrow} H^+ + HPO_4^{2-}
  •  HPO_4^{2-} \;\overrightarrow{\leftarrow} H^+ + PO_4^{3-}

В промисловості її одержують при дії сульфатної кислоти на розмелений фосфат кальцію:

  • Ca3(PO4)2 + 3H2SO4 = 3CaSO4 ↓ + 2Н3PO4

Сульфат кальцію як малорозчинна речовина виділяється в осад, а фосфатна кислота залишається у розчині.

Фізичні властивості[ред.ред. код]

При нормальних умовах ортофосфатна кислота являє собою безбарвну й розпливчасту на повітрі кристалічну сполуку із температурою плавлення +42 °С (65%-й розчин кислоти замерзає тільки при -85 °С). У твердому стані й у розчині молекули ортофосфатної кислоти асоційовані за рахунок водневих зв’язків, і тому концентровані розчини мають високу в’язкість. Фосфатна кислота добре розчиняється у воді (до 80% за масою). Її водні розчини — гарні електроліти (найвища електропровідність спостерігається тоді, коли концентрація кислоти становить 48%). На відміну від багатьох сполук Фосфору, фосфатна кислота не отруйна.

Застосування[ред.ред. код]

Промислова ортофосфорна кислота — це найважливіший напівпродукт для виробництва фосфорних і комплексних добрив (кормових фосфатів для тваринництва) та технічних фосфатів, широко використовується також, для фосфатування металів, як каталізатор в органічному синтезі. А також для очищення металевих поверхонь і створення антикорозійних покриттів.

Ортофосфорна кислота зареєстрована у якості харчової добавки Е338. Застосовується як регулятор кислотності у газованих напоях. Є відомості, що вона призводить до вимивання кальцію із організму людини уже за годину після споживання.

Джерела[ред.ред. код]

  • Деркач Ф. А. Хімія. — Львів: Львівський університет, 1968. — 312 с.


Аміак Це незавершена стаття про неорганічну сполуку.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.